17 شهريور 1392 10:0:59
وزير دادگستري در برنامه نگاه يك:
توجه به مسايل فرهنگي و اقتصادي موجب كاهش جرايم مي شود
وزير دادگستري گفت: «اگر ما به مسائل فرهنگي توجه كنيم و برخي جرايم را براي مردم تشريح كنيم و به برخي نيز آموزش دهيم مي‌توانيم زمينه‌هاي ارتكاب جرم را كاهش دهيم».

حجت الاسلام والمسلمين پور محمدي وزير دادگستري، شنبه شب در برنامه نگاه يك، ضمن تشريح برخي برنامه ها و اقدامات آتي وزارت دادگستري، توجه به دو عامل فرهنگي و اقتصادي را از مهمترين عوامل كاهنده جرايم و پرونده هاي قضايي دانست.

وي در ابتدا با اشاره به آغاز هفته دولت و تبريك اين ايام گفت: شروع دولت‌ها چون با اواخر مرداد و اوايل شهريور مصادف مي‌شود و اين ايام شهادت شهيدان رجايي و باهنر است بايد اين ايام را تبريك و تسليت گفت.

وي در توصيف شهيدان رجايي و باهنر گفت: جايگاه والاي آنها به خاطر صداقت، صفا، مردم‌دوستي، تلاش، ساده‌زيستي، متانت و وقارشان بود كه سبب شد آنها جاودانه شوند.

وزير دادگستري در مورد وزارت دادگستري گفت: اين وزارتخانه يك وزارتخانه سهل و ممتنع است بدين معني كه شايد ظاهري تشريفاتي داشته باشد اما داراي جايگاه ممتازي ميان ساير وزارتخانه‌ها است. چرا كه هماهنگي بين قوا برعهده وزارت دادگستري گمارده شده است.

وي با بيان اينكه مدير موفق كسي است كه بتواند همه حوزه‌هاي مربوطه را به هم متصل كند و بازدهي و بهره‌وري آنها را بالا ببرد گفت: در ايران ما سه قوه مستقل داريم كه استقلال آنها در دنيا بي‌نظير است. اين تفكيك قوا جايگاه ممتازي به جمهوري اسلامي داده است.

پورمحمدي ادامه داد: البته استقلال قوا خود داراي ظرفيت‌هايي است كه مانع ديكتاتوري و ايجاد بلوك‌هاي ثروت و قدرت در كشور مي‌شود. اما بايد گفت كه از معايب اين استقلال قوا واگرايي و كاهش بهره‌وري به دليل عدم هماهنگي بين قواست.

وي تأكيد كرد: بخشي از اين هماهنگي بين قوا برعهده وزارت دادگستري است و اگر وزير بتواند رابط خوبي بين قواي سه گانه باشد و نيازهاي آنها را برطرف و آسيب‌ها را شناسايي كند، مي‌تواند به هم‌افزايي در كشور كمك كند.

وزير دادگستري با اشاره به اينكه در حال حاضر تعريف جامعي از وزارت دادگستري وجود ندارد گفت: به همين دليل است كه تا به حال نتوانسته‌ايم از ظرفيت‌هاي وزارت دادگستري استفاده كنيم.

حجت الاسلام پورمحمدي مشكلات امروز كشور را نتيجه موازي‌كاري و ناهماهنگي بين قوا دانست و گفت: اگر تيمي بيايد كه اين مشكلات را برطرف كند مطمئناً بازدهي و بهره‌وري در كشور افزايش پيدا مي‌كند.

وي يكي از مشكلات اساسي امور قضايي كشور را تعداد بالاي پرونده‌هاي قضايي عنوان كرد و افزود: اگر ما به مسائل فرهنگي توجه كنيم و برخي آثار جرايم را براي مردم تشريح كنيم و به برخي نيز آموزش دهيم مي‌توانيم زمينه‌هاي ارتكاب جرم را كاهش دهيم و اين به كاهش تعداد پرونده‌هاي ما كمك مي‌كند.

وزير دادگستري با بيان اين‌كه «در حال حاضر 26 درصد زندانيان ما محكومين و متهمين به سرقت هستند»، گفت: اين‌كه در جامعه‌ ما اين تعداد محكوم به جرم سرقت داريم يك عيب بزرگ است كه يك بخش از آن به دليل مسائل فرهنگي و بخش ديگر آن اقتصادي است؛ زيرا متاسفانه برخي به دليل مشكلات اقتصادي دچار اين گرفتاري شده‌اند. پس اگر بخواهيم آمار سرقت را كم كنيم هم بايد كار فرهنگي و هم بايد كار اقتصادي انجام دهيم كه هيچ كدام از اين‌ها كار قوه‌ قضاييه نيست و اين وزارت دادگستري است كه بايد با مسوولين مرتبط در اين زمينه جلساتي برگزار كند و درباره‌ راه‌هاي كاهش تخلفات و جرائم تدابيري انديشيده شود و در آن‌جا كه لازم است نيز با همكاري مجلس قوانين مناسب تدوين شود.

وي درباره‌ نقش وزارت دادگستري براي كاهش زمان دادرسي گفت: در برخي از موارد شايد بتوان براي كاهش تشريفات قانوني كارهايي انجام داد. آگاهي مردم هم اهميت دارد؛ مثلا وقتي مي‌خواهند عريضه‌اي بنويسند با وكيل يا مشاور مشورت كنند و اين‌ها گام به گام به كاهش زمان دادرسي كمك مي‌كند.

 

مجري برنامه گفت: هزينه‌ وكيل بالاست و شايد همه مردم نتوانند از وكيل استفاده كنند.

 

پورمحمدي در واكنش به اين موضوع گفت: تجربه‌ دنيا نشان داده است كه كمك گرفتن از وكيل و كارشناس، در كلان هزينه‌ كمتري دارد. ما مي‌خواهيم حق‌مان را بگيريم اما از كارشناس و وكيل استفاده نمي‌كنيم و بعد از يك دوره‌ طولاني رفتن به دادسرا و دادگاه محكوم مي‌شويم؛ زيرا بلد نبوده‌ايم چطور احقاق حق كنيم و آن را در قالب لايحه يا شكايت از مرجع قضايي بخواهيم.

وي ادامه داد: البته قوه‌ قضاييه گروه‌هاي مشاور ايجاد كرده و حتي سامانه‌هايي براي راهنمايي مردم ايجاد شده‌ است. ولي برخي از دعاوي پيچيده هستند و حتما بايد درباره‌ آن‌ها به كارشناس مراجعه كرد يعني همان‌طور كه بايد براي بيماري به پزشك متخصص مراجعه كرد و اگر نياز به عمل جراحي بود نمي‌توان گفت هزينه‌ جراحي گران است، در اينجا هم مراجعه به كارشناس ضروري است.

وي اظهار داشت: يكي از راه‌هاي از بين بردن اطاله‌ دادرسي افزودن تعداد قاضي است ولي از آن طرف بايد تلاش كنيم پرونده‌ هاي جديد تشكيل نشود، يعني پيشگيري كنيم.

مجري برنامه با اشاره به جلسه‌ راي اعتماد مجلس به وزير دادگستري پرسيد: اين‌كه شما گفتيد دادگستري قانون ندارد به چه معناست؟

پورمحمدي پاسخ داد: اين وظيفه‌ ارتباط و هم‌افزايي و تعريف كردن ماموريت، موضوعي مبهم و محل اشكال بوده است. مثلا وزير دادگستري عضو كابينه است و دخالتش در قوه‌ قضاييه دخالت قوه‌ مجريه در قوه قضاييه است. همين امر مانع بوده كه وظايف و اختياراتي براي وزارت دادگستري تدوين و تصويب شود.

وي ادامه داد: از طرفي نقش وزير پاسخگويي به مجلس است. من به نمايندگان عرض كردم پاسخگو هستم ولي وظايف و اختياراتم بايد مشخص شود تا هم شما بدانيد چه مي‌خواهيد بپرسيد و هم من بدانم در چه راستايي بايد پاسخگو باشم. مثلا اگر از من بپرسند چرا فلان قاضي اين‌طور راي داده است، مي‌گويم به من ربطي ندارد زيرا قوه قضائيه‌ قوه‌اي مستقل است.

 

وي در پاسخ به اين سوال كه آيا قانون جامعي براي اين امر در نظر گرفته‌ايد؟

 

 گفت: در گذشته در قوه‌ قضاييه پيش‌بيني‌هايي شده بود. در دولت هم لايحه‌اي تهيه شده بود و در مجلس هم جمعي از نمايندگان طرحي داده بودند، ولي من در مجلس گفتم بايد توافقي بين قوه‌ قضاييه و قوه‌ مجريه براي ماموريت‌هاي وزير دادگستري حاصل شود تا اشكال قانون اساسي هم وجود نداشته باشد. من آماده‌ام كه هر تكليفي سپرده شود به طور جدي انجام دهم.

وزير دادگستري در پاسخ به اين سوال كه شما چه كارهايي در اين زمينه انجام داده‌ايد؟

 

گفت: ما هم پيش‌بيني‌هايي كرده‌ايم و رايزني‌هايي انجام شده و خدمت بزرگواران و قوه‌ قضاييه مطرح كرده‌ايم و اميدواريم اگر به توافقي برسيم ان‌شاالله در قالب لايحه‌اي به مجلس ارايه شود.

 

مجري برنامه با اشاره به يكي از مصاحبه‌هاي پورمحمدي، پرسيد: آيا شما مي‌خواهيد وزارتخانه‌اي در حد يك قوه‌ مستقل داشته باشيد؟

 

وزير دادگستري پاسخ داد: خير. من اين حرف را نزده‌ام. تيتري كه زده بودند با متن خبر مطابقت نداشت. من گفتم رييس قوه‌ قضاييه به من گفته‌اند مي‌خواهيم وزارت دادگستري در اندازه‌ و قواره‌ قوه‌ قضاييه باشد. من هم همين تعبير را به كار بردم ولي متاسفانه درست منعكس نشده بود.

وي ادامه داد: نسبت به برنامه‌ جامع هم عرض كرده بودم كه اين وظيفه‌ ارتباطي و هماهنگي يك حوزه‌ بسيار گسترده است و من آماده همراهي هستم اما توافق قوه‌ قضاييه و قوه‌ مجريه را مي‌خواهد تا بتواند به مجلس برود.

 

وي در پاسخ به سوالي مبني بر اين‌كه آيا تاكنون لايحه‌اي در زمينه‌ قانون وزارت دادگستري تنظيم شده‌ است؟

 

 گفت: خير، هنوز ابتداي كار است. ما مشغول مطالعه هستيم. سي و چند سال است كه وزارت دادگستري را تعريف نكرده‌ايم و الان هم بايد فرصت كمي به من داده شود تا محيط جديد را بهتر بشناسم زيرا نبايد عجولانه كار كرد.

 

پورمحمدي در پاسخ به اين سوال كه آيا شما از افزايش اختيارات وزير دادگستري استقبال مي‌كنيد؟

 

گفت: من فكر مي‌كنم وزارت دادگستري ظرفيت خوبي است و طبعا توانايي بالايي مي‌تواند داشته باشد. الان هم اين حس در من تقويت شده و فكر مي‌كنم بزرگواراني كه از من دعوت كرده‌اند نيز تلقي‌شان همين است.

وي با اشاره به نقش وزارت دادگستري در مبارزه با فساد اقتصادي گفت: سيستم اداري خوب سيستمي است كه پاك و از فساد به دور باشد. واحد مبارزه‌ كننده با فساد قوه‌ قضاييه است. اين‌كه ما فساد را در قوه‌ مجريه بخشكانيم بهتر است تا بگذاريم پرونده ايجاد شود و بعد آن را به قوه‌ قضاييه ارسال كنيم.

وي با بيان اين‌كه «من در حد توانايي خود در اين زمينه به مجلس برنامه داده‌ام تا از توانايي‌هاي وزارت دادگستري استفاده كند»، گفت: نسبت به مبارزه با فساد نياز به نهادسازي و حتي قانون نداريم؛ زيرا در چند سال اخير قانون‌هاي خوب در اين زمينه تصويب شده است كه هر كدام از آن‌ها شفاف‌سازي كرده و نحوه‌ مبارزه با فساد را هم اعلام كرده‌اند. همچنين ما نهادهاي زيادي داريم مثلا حراست‌ها، واحدهاي ارزيابي، بسيج و ذي‌حساب‌ها، واحدهاي نظارتي درون سيستمي هستند و همچنين واحدهاي نظارتي برون سيستمي مانند سازمان بازرسي و ديوان عدالت اداري هم داريم اما بايد ديد عوامل زياد بودن تخلف و جرم چيست؟

وزير دادگستري با بيان اين‌كه «ناآشنايي مجريان به قانون درصد بالايي دارد»، تصريح كرد: بسياري از فسادها ميلي نيست بلكه حيفي است يعني كسي نخورده و نبرده بلكه مال حيف شده است و اين فساد از ناآشنا بودن به قانون ناشي مي‌شود. همچنين وجود ابهام در برخي از قوانين باعث سوءاستفاده مي‌شود. سيستم اداري در خيلي از موارد سنتي است و ما نياز داريم به سمت دولت الكترونيك گام برداريم.

وي با بيان اين‌كه «اگر سيستم دولتي را شفاف و پاسخگو كنيم خيلي از تخلفات از بين مي‌رود»، گفت: به طور مثال در حال حاضر تخلفات در زندان‌ها كاهش بسيار زيادي پيدا كرده است و يكي از دلايل آن اين است كه در جاهاي مختلف زندان دوربين نصب شده است.

وي با اشاره به فعاليت‌هاي سازمان تعزيرات حكومتي نيز گفت: بازرسان سازمان تعزيرات بايد آموزش ببينند و مراقبت شوند. من واحد نظارت سازمان تعزيرات را تقويت خواهم كرد و در خود وزارتخانه هم يك واحد نظارتي ايجاد مي‌كنم تا بر سازمان تعزيرات نظارت داشته باشد. در حال حاضر هم واحدهاي سيار بسياري ايجاد كرده‌ايم و سرعت عمليات بالا رفته است.

 

پورمحمدي در پاسخ به سوالي درباره اعلام قيمت‌هاي غيرواقعي از سوي كارشناسان دادگستري در واگذاري‌ها گفت: بعضي وقت‌ها كارشناسان دچار لغزش مي‌شوند. هر كسي كه مي‌خواهد از كارشناس استفاده كند بايد از كارشناسان مطمئن استفاده كند؛ زيرا ما در برخي از موارد ديده‌ايم كه تباني وجود داشته است. البته پروانه‌ اين‌طور افراد لغو و خودشان هم مجازات مي‌شوند.

وي در پاسخ به سوالي درباره‌ واگذاري برخي از نهادهاي زيرمجموعه‌ قوه‌ قضاييه به وزارت دادگستري، گفت‌:‌ فكر مي‌كنم اين جايگاه در وزارت دادگستري وجود دارد تا كمك بيشتري به قوه‌ قضاييه كند، اما اين امر بستگي به تدبيري دارد كه در قوه‌ قضاييه انديشيده مي‌شود. البته ممكن است در اين زمينه قانوني هم تصويب شود.

وي با اشاره به فعاليت‌هاي ثبت اسناد و املاك كشور گفت: اين سازمان در سال گذشته 100 ميليون مراجعه‌ داشته و 36 ميليون خدمت ارايه كرده است ولي در حال حاضر 200 واحد از ساختمانهايش استيجاري است. اين سازمان طرح "كاداستر" را در چند سال اخير به خوبي پيگيري كرده است.

وزير دادگستري در پاسخ به سوالي درباره‌ سازماندهي وضعيت زندان‌ها گفت: زنداني‌ها بايد طبقه‌بندي شوند. هر طيف و هر سني نبايد در كنار هم باشند؛ وگرنه زندان به آموزشگاه تبهكاري تبديل مي‌شود. زندان نبايد آن‌قدر شلوغ شود تا امكان سالم‌سازي وجود نداشته باشد. خوشبختانه چند سال است كه زندان‌ها به عنوان نهاد برتر در عرصه‌ قرآني و نماز معرفي مي‌شوند.

وي در پاسخ به اين سوال كه تا چه زماني زندان‌ها از داخل شهرها خارج مي‌شوند؟ گفت: اين امر نياز به بودجه دارد. خوشبختانه در چند سال اخير يك سري كمك به سازمان زندان ها شده است و ان‌شاالله چند اردوگاه در كشور و يك اردوگاه 10 هزار نفري در اطراف تهران در آينده نزديك تكميل و راه اندازي مي‌شود.

 
 
Powered by Tetis PORTAL