ارتباط با ما

نشانی وزارت دادگستری: تهران- خیابان ولیعصر(عج)، پایین تر از میدان ولیعصر(عج)، جنب سفارت عراق

کد پستی: 1416783619 و 1416783595

تلفن: 5-88893621

آدرس پست الکترونیکی: info@justice.ir

مصطفی پور محمدی

مصطفی پورمحمدی زمستان ‌1338 در یکی از محلات‌ قدیمی‌ قم،‌ متولد شد. وی تحصیلات مقدماتی خود را در تهران و قم به پایان رساند و علوم دینی را در حوزه‌های علمیه قم تهران و مشهد خوانده و چند سالی در درس خارج فقه و اصول، در محضر عالمان قم، تلمذ کرده است. حجت‌الاسلام و المسلمین پورمحمدی در سن 20 سالگی به عنوان جوان‌ترین نیروی قضایی کشور دادستان‌ انقلاب‌ در مسجد سلیمان‌ شد. وی پس از آن در دستگاه‌های قضایی بندرعباس، مشهد و قم فعالیت و در دولت‌های سازندگی و اصلاحات در وزارت اطلاعات به ایفای مسئولیت پرداخت. حجت‌الاسلام و المسلمین پورمحمدی همچنین از سال 1379تا 1384 در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فلسفه سیاسی در دانشگاه امام صادق (ص)، مبانی نظری حکومت دینی و فقه سیاسی تدریس کرد. رئیس سازمان بازرسی کل کشور در سال 1380 مدرک علمی سطح چهار (معادل دکترا) از حوزه قم دریافت کرد و دو جلد کتاب در موضوع "مبانی نظری اندیشه سیاسی در اسلام" نوشت. پورمحمدی در دولت نهم به عنوان وزیر کشور از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد گرفت و پس از آن از ساختمان وزارت کشور به ساختمان سازمان بازرسی رفت.

معرفی وزارتخانه

وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران به موجب اصل بکصد وشصتم قانون اساسی ،مسئولیت امور مربوط به روابط قوه قضاییه با قوه مجریه و قوه مقننه را برعهده داردو وزیر آن از بین کسانی که رئیس قوه قضائیه به رییس جمهوری پیشنهاد می کند،توسط مجلس شورای اسلامی انتخاب می شود.
اصل 160 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران درباره وظایف وزارت دادگستری تصریح دارد:
(( وزیر دادگستری مسئولیت تمام مسایل مربوط به روابط قوه قضاییه با قوه مجریه وقوه مقننه را بر عهده دارد و از بین کسانی که رییس قوه قضاییه به رییس جمهوری پیشنهاد می کند، انتخاب می شود ، رییس قوه قضاییه می تواند اختیارات تام مالی و اداری و نیز اختیارات استخدامی غیر قضات را به وزیر دادگستری دارای همان اختیارات و وظایفی خواهد بود که در قوانین برای وزرا به عنوان عالی ترین مقام اجرایی پیش بینی می شود)).

تشکیلات و ساختار | تاریخچه وزارت دادگستری

کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با فساد

کشورهای عضو این کنوانسیون،
با ابراز نگرانی از وخامت، مشکلات و تهدیدات ناشی از فساد نسبت به ثبات و امنیت جوامع که به سنتها و ارزشهای دموکراسی، ارزشهای اخلاقی و عدالت لطمه می‏زند و توسعه پایدار و حاکمیت قانون را به خطر می‏اندازد؛
همچنین با ابراز نگرانی درخصوص ارتباط بین فساد و سایر اشکال جرائم به‏ویژه جرائم سازمان یافته و جرائم اقتصادی از جمله پولشویی؛

کنوانسیون حقوق کودک

هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۳/۱۰/۸۸ به استناد تبصره(۵) الحاقی به ماده واحده قانون عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمان ها و مجامع بین المللی مصوب ۱۳۷۰ تصویب نمود.

وزارت دادگستری به عنوان مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک تعیین شد.،(موضوع قانون اجازه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون حقوق کودک مصوب ۱۳۷۲) دفتر ملی حقوق کودک با کلیه ارگانها و مراجع ذینفع در خصوص حقوق کودک سر وکار دارد وآنان را هماهنگ می سازد. ارتقاء آگاهی و حساسیت مجموعه نهادهای مجموعه در کشور تقویت هماهنگی و ارتباط میان آنها را در چارچوب تعهد عمیق مجموعه حاکمیت ، همراه با پیگیری مستمر و هدفمند از سوی این دفتر شالوده ساختار آن را تشکیل می دهد این دفتر علاوه بر نظارت ، پیگیری و توصیه، باید تاثیر گذار در شکل گیری سیستها در سطح ملی و قوانین مربوط به کودک باشد و تعیین وضعیت و جریان سازی کند. موفقیت این دفتر مرهون دانش و آگاهی اجتماعی است. لذا آگاهی سازی و ایجاد سیستم گزارش دهی از مهم ترین وظایف است.

ورود به سامانه گنج انسان http://www.ganjensan.ir 


تعداد بازدید از سایت 266405 تعداد بازدید از صفحه 982 تعداد بازدید امروز سایت 830 افراد آنلاین 5 کاربران آنلاین 0 میهمان آنلاین 5

مرجع ملی مالکیت معنوی

معرفی دکتر سید حسن میر حسینی

سید حسن میر حسینی در سال ۱۳۳۷ در یکی از روستاهای رودسر گیلان و در خانواده ای مذهبی متولد شد. پس از اتمام تحصیلات متوسطه، در سال ۱۳۵۶ برای تحصیل در رشته حقوق قضایی وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گردید و پس از فراغت از تحصیل در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا و جرم شناسی، دوره دکتری این رشته را در دانشگاه تربیت مدرس با موفقیت و درجه عالی به اتمام رساند.

از میان فرهیختگانی که بیشترین خدمت را در عرصه ارتقاء حقوق مالکیت فکری ایران زمین داشته اند، ایشان از معدود کسانی است که درعین آراستگی به زیور تدیّن و تخصص،در کارکردهای هر سه قوه کشور در زمینه ارتقاء حقوق مالکیت فکری خدمات کم نظیری را داشته است

Powered by Tetis PORTAL