سایر عناوین
31 فروردين 1395 12:0:2
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک:
جنایت ورامین نیازمند بررسی‌های جامعه‌شناختی است
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: رسیدگی به قتل دختربچه شش‌ساله افغان در ورامین علاوه بر اقدامات پلیسی و قضایی که تاکنون بدون اغماض و به‌خوبی صورت گرفته، نیازمند بررسی‌های جامعه‌شناختی و روان‌شناختی است.

جنایت ورامین نیازمند بررسی‌های جامعه‌شناختی است/ هیچ تبعیضی در رسیدگی قائل نمی‌شویم 

مظفر الوندی در گفت‌وگو با خبرنگار قضایی خبرگزاری تسنیم درباره قتل دختربچه شش‌ساله افغان در ورامین توسط نوجوان ایرانی 17ساله اظهار کرد: بر اساس آنچه در رسانه‌ها منتشر شده، این اتفاق یک حادثه تلخ بود و قطعاً صرف‌نظر از قومیت‌ها، ملیت‌ها، نژاد و فرهنگ به این مسئله رسیدگی می‌شود.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه حق زندگی از حقوق بنیادین کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک است، افزود: خوشبختانه قوانین جمهوری اسلامی ایران در این‌گونه موارد بسیار روشن است و تاکنون نیز پلیس و سیستم قضایی به‌سرعت به موضوع رسیدگی کردند و در این مسئله هیچ شک و شبهه‌ای نیست.
الوندی با تأکید بر اینکه تاکنون موردی وجود نداشته که قاتل یا مقتول از اتباع بیگانه باشد و اقدام تبعیض‌آمیز صورت گیرد، گفت: روندی که تاکنون در ارتباط با این جنایت طی شده، کاملاً قانونی، منطقی و معقول بوده و همان‌طور که اعلام شده باید پزشکی قانونی در خصوص سلامت روحی و روانی متهم نظر بدهد.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه این یک اتفاق تلخ است و فرقی نمی‌کند برای یک ایرانی اتفاق افتاده باشد یا یک تبعه افغان، گفت: به‌طور قطع در رسیدگی به این موضوع، هیچ اغماضی در کار نخواهد بود و از آنجایی که این جنایت عواطف مردم را جریحه‌دار کرده قطعاً خارج از نوبت در دستگاه قضایی رسیدگی می‌شود.
الوندی در ادامه توضیح داد: نکته دیگری که در ارتباط با این اتفاق و حادثه باید بیشتر مدنظر قرار گیرد، بررسی آن از جنبه‌های جامعه‌شناختی، روان‌شناختی، جغرافیای محل و وضعیت زندگی است. باید در کنار تمرکز بر روند قضایی و پلیسی این پرونده، گروه‌های صاحب‌نظر و متخصص، ین اتفاق را به‌عنوان یک پدیده اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار دهند.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه متأسفانه رسانه‌ها در این بخش کمتر کار می‌کنند، افزود: برای اینکه شاهد حوادثی مشابه این حادثه در آینده نباشیم باید موضوع از جنبه‌های مختلف جامعه‌شناختی و روان‌شناختی مورد بررسی قرار گیرد.
الوندی ادامه داد: چندین سال پیش در همین ورامین قتل‌های زنجیره‌ای رخ داد اما آن موقع کار بسیار خوبی صورت گرفت و ساعت‌ها کار روان‌شناختی و جامعه‌شناختی انجام شد تا جایی که یافته‌های حاصل از این اقدام در مراکز علمی و دانشگاه‌ها تدریس می‌شد.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL