سایر عناوین
30 تير 1397 11:7:13
در وزارت دادگستری برگزار شد؛
نشست تخصصی حمایت کیفری از حقوق کودک
دومین نشست تخصصی حمایت کیفری از حقوق کودک در وزارت دادگستری برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، دومین نشست از مجموعه نشست های تخصصی حقوق کودک با عنوان حقوق کودک و فضای مجازی با حضور سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه حقوق کودک و جمعی از اعضای شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در وزارت دادگستری برگزار شد.
در ابتدای این نشست، عباسی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در بیاناتی ابراز داشت: سخن از فضای مجازی و حقوق کودک در حقیقت سخن از یک حوزه بسیار اساسی و مهم در دنیای امروز است و ما داریم به عرصه ای وارد می شویم که بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: ما اگر از منظر حقوق بشری و حقوق شهروندی به این موضوع بنگریم باید اهمیت و جایگاه فضای مجازی برای کودکان را در زمره یکی از حقوق بنیادین و ذاتی آنها بپنداریم. همچنان که حق بر آموزش، حق بر سلامت و حق بر حیات از حقوق بنیادین آنهاست حق کودکان در فضای مجازی نیز اهمیت بنیادین دارد.
عباسی ادامه داد: این حق بنیادین کودکان است که بدانند چه اتفاقاتی در پیرامون شان می گذرد. ولی این کودک که به سن رشد و تمیز نرسیده و خودش قدرت تمیز سره از ناسره را ندارد باید توسط معلم، والدین و متولیان دولتش دسترسی به فضای سالم و پاک داشته باشد تا بتواند در فضای سالم تنفس کند و این حق کودک، وظیفه والدین، دولت و متولیان امر می باشد.
در ادامه حسینی، استاد دانشگاه به تبیین فضای مجازی و حقوق کودک پرداخت و با ارائه آمار و اطلاعات مربوط به حضور کودکان در فضای مجازی خاطر نشان کرد: درصد بالایی از کودکان در جهان دسترسی به فضای مجازی دارند که این آمار در کشور ما نیز بسیار بالا می باشد و این اهمیت موضوع را نشان می دهد. وی در ادامه برای حاضرین در مورد آسیب ها و فرصت های فضای مجازی سخن گفت و پیشنهاداتی را در رابطه با مقابله با آسیب های فضای مجازی بصورت زیر ارائه کرد:
1- خود مراقبتی و کنترل بوسیله خود کودک و گزارش موارد تضییع حقوق توسط خودشان
2- کنترل از طریق والدین بر استفاده آنها از فضای مجازی
3- کنترل و مدیریت استفاده از کودکان توسط گروه های ثانویه از قبیل معلمان، و سازمانهای مردم نهاد و دولتی.
4- اعمال فیلترینگ جامع و بازدارنده بر روی اینترنت کشور.
5- استفاده از اینترنت پاک کودکان.
و نهایتا جلسه با پرسش و پاسخ حاضرین ادامه یافت که اساتید حاضر به سوالات حاضرین در خصوص نقش و اهمیت فضای مجازی و حقوق کودک پاسخ گفتند.
جلسه سوم نشست تخصصی با عنوان حقوق کودک در اسناد بین المللی در روز سه شنبه مورخه 26/04/97 برگزار می شود.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL