سایر عناوین
26 مرداد 1399 9:36:51
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در دومین وبینار تحلیل قانون حمایت از اطفال و نوجوانان:
قانونگذار گام های بلندی در حمایت از بزه دیدگی اطفال و نوجوانان برداشته است

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری محمود عباسی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک که در دومین وبینار تحلیل قانون حمایت از اطفال و نوجوانان دانشگاه علامه طباطبایی در زمینه بررسی رهیافت های قانون حمایت از اطفال و نوجوانان در پرتو کنوانسیون حقوق کودک سخن می گفت با اشاره به نوآوری های قانون حمایت از اطفال و نوجوانان مصوب ۱۳۹۹ تاکید کرد: یکی از رهیافت های قانون جدید در پرتو کنوانسیون حقوق کودک این است که برای نخستین بار قانونگذار به تعریف برخی الفاظ و اصطلاحات کنوانسیون و پروتکل های الحاقی آن پرداخته که در فصل نخست قانون چراغی فراروی ماست. از دیگر نکات برجسته این قانون حمایت از بزه دیدگی اطفال و نوجوانان است. یکی از رسالت های دولت ها و قانونگذاران پس از پیوستن به یک کنوانسیون بین المللی تهیه و تدوین و تصویب یک لایحه یا طرح قانونی است که به حمایت قانونی از مفاد آن کنوانسیون بپردازد که خوشبختانه قانونگذار ما هرچند دیرهنگام اما سرانجام به تصویب این قانون پرداخت. البته نقدهایی بویژه از حیث ساختاری بر این لایحه وارد است اما باید تاکید کنیم که قانونگذار در حمایت از اطفال و نوجوانان بخصوص حمایت از بزه دیدگی آنان گام های بلندی برداشته است.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنان خود بر ضرورت آموزش مفاد قانون حمایت از اطفال و نوجوانان به قضات و وکلای اطفال و نوجوانان، کارشناسان و مددکاران بهزیستی، پلیس اطفال و نوجوانان، سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه کودکان و نوجوانان و دیگر کنشگران این عرصه تاکید کرد.
در این وبینار سید علی کاظمی مدیر کل راهبردی و بهبود روش های قوه قضائیه نیز در زمینه حق کودکان بر مداخله قضایی: مفهوم و محدوده به ایراد سخنرانی پرداخت.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL