سایر عناوین
20 آذر 1397 13:18:47
بیانیه معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر

به نام خدا
بیانیه معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری به مناسبت روز جهانی حقوق بشر
آفرینش انسان که نمادی از عظمت خالق آن دارد و نفس احسن الخالقین که مزین به صفات برتر و نیکوست، ابتنایی بر احترام به حیثیت ذاتی و کرامت انسانی ابناء بشر دارد که منبعث از فطرت پاک و ذات اجتماعی اوست و در این مسیر قوانین و سنن عادلانه را برای رعایت حقوق خود و دیگر همنوعان، مورد احترام و مراعات قرار می دهد.
هفتاد سال از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر می گذرد. اعلامیه‌ای که هدف آن حفظ حقوق بشر در عرصه‌های مختلف از بدو تولدش می باشد؛ اعلامیه ای که قرار بود معیاری باشد برای احترام به حقوق بنیادین انسان‌ها که امروزه تحت الشعاع عملکرد ضد حقوق بشری دولت های مدعی قرار گرفته است.
در زمانی که اقدامات ناقضانه ای توسط دولت آمریکا و برخی کشورهای همسو با دیدگاه های ضد انسانی آن در نقض حقوق شهروندان چه در برخی کشورهای منطقه از جمله یمن و فلسطین و چه در سوریه و عراق و افغانستان به ویژه آسیب هایی که به اقشار زنان و کودکان بی دفاع اعمال می کند، سخن گفتن از حقوق بشر سخت است اما از این رهگذر سالروز تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر را متذکر می شویم که انسان ها نگرش متعالی انسانی و اخلاقی را تکرار کنند و حرکت جامعه جهانی به سوی صلح و آرامش شتاب بیشتری پیدا کرده و محکومیت اقدامات ضد انسانی دولت های به ظاهر مدافع حقوق بشر نیز به صورت واقعی صورت گیرد شبیه آنچه که در رای گیری قطعنامه ضد فلسطینی روز های اخیر شاهد بودیم.
حقوق بشر به عنوان یکی از مهمترین شاخصه های اصلی مورد توجه جامعه بشری، امروزه بازیچه قدرت های بزرگ شده است. استفاده ابزاری از آن و برخوردهای دوگانه حقوق بشری، یکی از مهمترین کاستی ها و چالش های کنونی ارتقای حقوق بشر در جهان به حساب می آید. با گذشت هفتاد سال از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر و مجاهدت هایی که برای تحقق آن برداشته شده، همچنان در اقصی نقاط دنیا شاهد نقض حقوق بشر توسط کشورهای مدعی هستیم.
روز جهانی حقوق بشر را همواره به عنوان فرصتی مغتنم جهت تاکید بر رعایت و حفظ و احترام به حیثیت ذاتی و کرامت انسانی ابناء بشر قلمداد کرده و ضمن محکوم نمودن تمامی اقدامات ضد بشری و ظالمانه به مردم مظلوم و ستمدیده در سراسر کره خاکی از کودکان و زنان بی دفاع یمنی گرفته تا مردم سوریه و فلسطین، حفظ صلح و امنیت بین المللی و آرامش در عرصه بین المللی را در گرو توجه به حقوق بشر و کرامت انسانی می دانیم.
معاونت حقوق بشر و امور بین الملل ضمن گرامیداشت روز جهانی حقوق بشر، با تاکید بر اصول متعدد قانون اساسی که احترام به حقوق بشر، کرامت انسانی و برابری و عدالت را یادآوری می نماید، اهتمام برای تحکیم اخلاق و عدالت و معنویت را جهت تامین آینده ای بهتر برای جامعه بشری در اقصی نقاط جهان امیدوار است.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL