سایر عناوین
18 مرداد 1395 10:33:26
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک خبر داد:
احصای 20 حق برای کودکان در کنوانسیون حقوق کودک
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک از احصای 20 حق برای کودکان در کنوانسیون حقوق کودک خبر داد.

* جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای توسعه یافته در زمینه رعایت حقوق کودکان است

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی شامگاه یکشنبه در دیدار دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری، افزود: کار توسعه ای شهرستان قلعه گنج از 21 ماه گذشته به مشارکت بخش غیردولتی آغاز شده است.
وی یادآور شد: نوزادان شهرستان قلعه گنج در بدو تولد با مشکلات تغذیه ای و پائین بودن وزن مواجه بودند اما با اجرای طرح توسعه ای در این شهرستان، نوزادانی که وزن آن ها در گذشته یک کیلو بود، امروز وزن نوزادان با تنظیم بسته تغذیه ای به 30 کیلو افزایش داشته است.
استاندار کرمان، نیروی انسانی سالم و آموزش‌دیده را سرمایه اصلی کشور عنوان کرد و افزود: تجربه نشان داده است که بسیاری از بزهکاری ‌ها و آسیب‌های اجتماعی که در جامعه رخ می‌دهد، توسط افرادی است که در کودکی دچار آسیب‌های روحی و روانی شده‌اند.
رزم حسینی با اشاره به ظرفیت های استان کرمان در حوزه های مختلف، خاطر نشان کرد: علارغم اینکه استان کرمان تا امروز اقدامات موثری در جهت اجرای کنوانسیون حقوق کودک انجام است اما آمادگی داریم در این حوزه بیش از گذشته فعالیت نمائیم.

* احصای 20 حق برای کودکان در کنوانسیون حقوق کودک

در ادامه این دیدار دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودکان با اعلام اینکه حق کودک به عنوان یک مطالبه قانونی باید مدنظر قرار گیرد و از نگاه عاطفی صرف پرهیز شود، گفت: ۲۰ حق برای کودکان در کنوانسیون حقوق کودک احصاء شده است.
مظفرالوندی با تاکید براینکه کودکان توان دفاع از خود ندارند و باید نهادهایی از آن‌ها حمایت کنند، افزود: کودکان افراد زیر 18 سال هستند که امروز 30درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و نگاه به آن‌ها بیشتر عاطفی است و کمتر به حقوق آنها توجه می‌شود.
وی با اشاره به اینکه تاکنون در خصوص حقوق کودکان تا حد مورد نیاز، توجه نشده است، یادآور شد: در سند چشم انداز کشور ایران آمده که ایران کشوری توسعه یافته است که باید در حفظ کرامت، حقوق انسان‌ها و بهره مندی از امنیت اجتماعی تبلور یافته و برخوردار از رفاه و سلامت باشد.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودکان با اشاره به اینکه کنوانسیون حقوق کودک به عنوان قانون لازم الاجرا مصوب مجلس است، خاطر نشان کرد: امروز سازمان‌هایی که با حوزه کودک مرتبط هستند از جمله 9وزارتخانه تلاش‌هایی ویژه در این زمینه دارند، در حقوق کودک چشم انداز ما رشد یافتگی تمام کودکان، ایجاد انگیزه برای پیشرفت کودک، سلامت رفاه و آموزش است.
الوندی مهمترین سیاست دولت را، رعایت حقوق شهروندی و آشنایی مردم به حقوقشان عنوان کرد و یادآور شد: در سطح بین الملل متعهد هستیم هر پنج سال گزارش حقوق کودک را ارائه داده که هیات بازرسی 18نفره از کارشناسان بین الملل آن را بررسی می کنند.
وی از کودکان به عنوان سرمایه کشور نام برد و خاطر نشان کرد: باید با حساسیت در پیشگیری از آسیب‌ها و توجه جدی به حوزه آموزش‌های هدفمند زمینه حمایت و پرورش این قشر را برای تربیت نسل فرهیخته و ماهر در کشور فراهم و تضمین کنیم.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ادامه به وضعیت استان کرمان در سه حوزه اشاره کرد و گفت: بخشی از این مشکلات تهدید و بخشی فرصت است لذا باید تلاش کنیم تا مشکلات حوزه حقوق کودکان را در قالب کارگروه بانوان و خانوده استانداری‌های کشور مرتفع نمائیم.
الوندی افزود: استان کرمان ظرفیت‌های خوبی از جمله در حوزه سمن‌ها دارد لذا با رویکرد و نگاه ویژه دولت به تشکل‌های غیر دولتی، می‌توان با شناسایی ظرفیت‌های سمن‌ها با توجه به اینکه دولت توان پرداخت بسیاری از هزینه‌ها را ندارد، بهره برد.
به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک صبح یکشنبه به استان کرمان سفر کرد و در فرودگاه بین المللی کرمان مورد استقبال مسئولین استان قرار گرفت.
دیدار با رئیس کل دادگستری استان، نشست هم اندیشی با سازمان های مردم نهاد، بازدید از مرکز نگهداری کودکان و دیدار با استاندار از اهم برنامه های دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به استان کرمان بود.
الوندی در دومین روز سفر خود به استان کرمان پس از شرکت در کارگروه بانوان و خانواده استانداری از کانون اصلاح و تربیت و بند نسوان شهرستان کرمان بازدید می کند.

دبیر مرجع ملی کنواسیون حقوق کودک خواستار شد:
توجه ویژه به کودکان در کانون اصلاح و تربیت


دبیر مرجع ملی کنواسیون حقوق کودک وزارت دادگستری امروز در بازدید از کانون اصلاح و تربیت استان کرمان با تأکید برحمایت و توجه ویژه این افراد گفت : اقدامات انجام شده درکانون اصلاح و تربیت کرمان مطلوب و استاندارد است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از روابط عمومی اداره کل زندان های استان کرمان، مظفر الوندی افزود: توجه به حقوق کودکان و عدم رعایت آن می تواند زمینه های افزایش آسیب های اجتماعی را در جامعه فراهم کرده و ناهنجاری های بسیاری را به وجود آورد.
وی در سفر یک‌روزه خود به استان کرمان با اشاره به برنامه جامع عمل حقوق کودکان خاطر نشان کرد: امیدواریم روند روبه‌رشدی را به منظور احقاق حقوق کودکان مشاهده کنیم.
وی اظهارداشت: به منظور رسیدگی و توجه به حقوق کودکان مستندات داخلی فراوانی وجود دارد و در بحث جامعه بین‌الملل نیز از سال ۷۲با پذیرش کنوانسیون حقوق کودک به عنوان یکی از اعضای این کنواسیون عمل به وظائف مربوط به این حوزه پذیرفته شده است.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری با اشاره به چالش‌های مربوط به حقوق کودکان گفت: بیشترین چالش‌های ما در بحث کودکان مربوط به حوزه اجتماعی است.
الوندی با تأکید بر سوادآموزی در این دسته از کودکان افزود: متاسفانه قرارگیری کودک در شرایط بازمانده از تحصیل می‌تواند مسیر ورود او به آسیب‌های اجتماعی متعدد باشد.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری هم دراین بازدید مدیریت و اقدامات انجام شده در این مکان را علمی و مطلوب ارزیابی کرد.
فاطمه السادات حسینی در جمع مددجویان حاضر در کانون گفت : اقدامات و محیط این مکان بسیار جالب و اقدامات انجام شده در کانون بسیار خوب، قابل تحسین و ستودنی است.
وی خاطر نشان کرد: مباحثی که در حوزه تربیت واصلاح نسل جوان درجامعه نیاز داریم دراین مکان بسیار بهتر مدیریت می شود.
وی تصریح کرد: تمام تلاش مسئولین و مدیران ذیربط دراین مکان این است آسیب هایی که درحوزه جسم و روان این افراد وارد شده را مجدد به دست آورده و با سلامت کامل از کانون خارج شده و برای شروع یک زندگی سعادتمندانه تلاش کنند.
حسینی خطاب به مددجویان نوجوان در کانون گفت : شما درآینده باید مردان بزرگی شوید که رسالت و مسئولیت های مهم وبزرگی را برعهده بگیرید که این مهم درگرو اراده وعزم جدی شما خواهد بود.
وی به مددجویان گفت: همه شما باید ازظرفیت های خوب این مکان نهایت استفاده را ببرید تا بعد از خروج مسیر درست وزندگی سعادتمندانه را پیش بگیرید.
وی بهترین زمان عمر هرانسانی را دوره جوانی دانست و افزود: دراین دوره باید به بهترین شکل ممکن ازآن استفاده کرد وآینده زیبایی را برای خود ساخت.
وی به مددجویان گفت: دراین مکان با کسب وفراگیری آموزش ها وحرفه ها در زمینه های مختلف درسرنوشت خود وجامعه نقش به سزایی داشته باشند.
در این بازدید مدیر کل زندان های استان کرمان هم گفت: تلاش تمام مسئولان درکانون کاهش و آزادی چشمگیر تعداد مددجویان است که این امر محق شده وبرگشت مجدد بسیار کم بوده است چیزی حدود ۲الی۳درصد که امیدواریم باتلاش های مسئولین ذیربط این رقم هم کاهش داشته باشد.
ولی نیا افزود: بعد ازآزادی ازکانون ارتباط با مددجویان قطع نمی شود وکارکنان پیگیروضعیت مددجویان بعد از آزادی نیز هستند.
وی خاطر نشان کرد: دراین مکان مشکلات ومسائلی است که توجه وهمت مسئولین را می طلبد، اعتباراتی که حجم وسیع مشکلات را پوشش دهد.
وی درادامه تصریح کرد: برای کاهش آسیب های اجتماعی توجه به زندانیان وخانواده های آنها ضروری است.
همچنین در ادامه رییس کانون اصلاح و تربیت استان کرمان نیز در جمع حضار گفت : در حال حاضر در کانون ۴۷مددجو وجود دارد.
رضا مقبلی افزود: از این تعداد ۳۱نفر زیر ۱۸سال و ۱۶نفر بالای ۱۸سال تا سن ۲۵تا ۲۶هستند که تمام تلاش ما آزادی این افراد و بازگشت آنها به خانواده و جامعه است.
وی بیشترین جرائم ورود این افراد را ضرب و جرح ، مواد مخدر و سرقت عنوان و خاطر نشان کرد: در این مکان مددجویان آموزش های مختلفی از جمله آموزش و تأکید بر مهارت های اساسی زندگی ، مهارت های ارتباطی ، قرآن ، حرفه آموزی و… را فرا می گیرند.
وی در پایان خواستار حمایت و توجه بیشتر مسئولین به این افراد شد.
در این بازدید دبیر مرجع ملی کنواسیون حقوق کودک وزارت دادگستری، منصور مقاره عابد کارشناس ارشد مرجع ملی کنواسیون حقوق کودک، شهری کارشناس حقوقی و مسئول استان های مرجع ملی کنواسیون حقوق کودک، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری، مدیر کل زندان های استان کرمان، بتول نامجو مسئول امور بانوان اداره کل زندانها و رییس کانون اصلاح و تربیت استان کرمان از قسمت های مختلف و متنوع کانون اصلاح وتربیت بازدید و از نزدیک درجریان امور قرار گرفتند.

نسخه قابل چاپ
سایر عناوین


Powered by Tetis PORTAL