16 مهر 1394 22:49:4
سفر استانی به مازندران/
وزیر دادگستری در جلسه شورای اداری محمود آباد: اشتغال و تولید دو اولویت مهم دولت است
وزیر دادگستری گفت: نگاه دولت و انگیزه‌اش بر بستر توسعه و اولویت‌ آن بر دو امر اشتغال و تولید است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری بعد از ظهر امروز در جلسه شورای اداری شهرستان محمودآباد با تسلیت فاجعه منا و اشاره به جان با ختن حدود 50 نفر از زائران مازندرانی در این فاجعه عظیم گفت: شرایط عمومی امروز کشور شرایطی سخت، مهم و تأثیرگذار است.

وی افزود: درست است که توافق هسته‌ای انجام شود، مجلس نیز نظر خود را اعلام می‌کند و پس از آن هم وارد اجرای این توافق می‌شویم اما تا اوایل سال آینده مراحل اجرایی آن طول می‌کشد.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه با اجرایی شدن توافق این‌طور نیست که موانع را به سرعت پشت‌ سر بگذاریم، اظهار کرد: توقع نداشته باشیم که رونق اقتصادی شکل می‌گیرد بلکه موانع برداشته می‌شود.

وزیر دادگستری با بیان اینکه به خودی خود رونق اقتصادی اتفاق نمی‌افتد، گفت: با توجه به بحران اقتصادی دنیا و وضعیت نامطلوب اقتصادی کشورهای طرف مذاکره با ایران در موضوع هسته‌ای این‌طور نیست که با برداشتن تحریم همه‌ چیز خوب می‌شود.

* رکود اقتصادی بحرانی جهانی است

پورمحمدی مساله رکود را بحرانی جهانی دانست و خاطرنشان کرد: بازارهای بورس چین که یکی از ابرقدرت‌ها است به کمترین حد خود رسیده است و ژاپن و دیگر کشورهای اروپایی نیز از مشکلات اقتصادی رنج می‌برند، چین با 12 درصد نرخ رشد اقتصادی در سالهای قبل امروزه با 8 درصد کاهش رشد از وضعیت خوبی برخوردار نبوده و کشور ژاپن هم با نرخ صفر درصد و روسیه نیز با کاهش کمتر از یک سوم نرخ پول و سایر کشورهای اروپایی و آسیایی بدترین روزهای خود را تجربه می نمایند.

وی با اشاره به اینکه نظام جمهوری اسلامی نباید بر کشورهایی با شهرت سلطه‌طلبی فضا دهد و خطراتی برای مردم و نظام ایجاد کند، یادآور شد: با وجود مذاکرات و مباحث پرتلاش دو ساله مذاکره‌کنندگان در میز مذاکره و هزینه زیاد، این مذاکرات با دستاوردهای خوب و شرایط نشان دهنده قدرت ایران اسلامی به جهان غرب، پشت‌سر گذاشته شد.

پورمحمدی بیان کرد: به گفته مقام معظم رهبری این توافق با نگاه دقیق و حس دقیق در دستور کار قرار گرفت تا زهر چشم کشورهای غربی گرفته، سلاح‌شان کند و موانع و سنگ‌های دشمنان برداشته شود.

وزیر دادگستری با بیان اینکه امروز جهان پذیرفته که ایران با قدرت حضور جهانی یافته و از منافع مردم، هویت، تاریخ، انقلاب خود محافظت خواهد کرد، گفت: اکنون بسیاری از کشورهای اسلامی برای دفاع از مناطق خود چشم امیدشان به ایران است تا در سازمان ملل و حقوق بشر با صدای رسا به دفاع از آنها بپردازد.

وی با تاکید بر اینکه نرخ طلا، ارز، آلومینیوم و مس به شدت تنزل یافته است، کاهش قیمت نفت را سیاسی عنوان کرد و گفت: الان با مشکلات اقتصادی در کشورهای بزرگ مواجه هستیم و ارزش نفت در بازارهای جهانی به پایین‌ترین قیمت خود رسیده است که مسائل سیاسی نیز در این کاهش دخیل بوده است؛ کاهش 60 درصدی نزخ نفت اقتصادی نبوده و با توجه به اتکا اقتصاد ما به نفت یکی از روشهای ضربه به کشورمان همین است.

وزیر دادگستری با اشاره به تحریم‌های ظالمانه بر علیه ایران گفت: مهم این بود که این تحریم ظالمانه و سیاه‌نمایی برداشته شود و بسترسازی برای اقدامات دیگر انجام شود و نباید اجازه دهیم تا فضا طوری شود که به هر بهانه‌ای برای ما تصمیم بگیرند.

* جامعه جهانی در مذاکرات به این نتیجه رسید که دولت ایران از همه چیز با قدرت دفاع می‌کند

پورمحمدی از دستاوردهای دو سال گذشته در مذاکرات هسته‌ای به نیکی یاد کرد و افزود: طبیعی بود که یکی دادیم و یکی گرفتیم اما مهم این بود که در این میدان چه کردیم و چه می‌شویم و باید یک سری از موانع را بر می‌داشتیم که این مهم انجام شد و جامعه جهانی به این نتیجه رسید که دولت ایران از همه چیز با قدرت دفاع می‌کند.

وی با اشاره به خط و نشان‌های برخی مقامات طرف مذاکره تصریح کرد: یک سری حرف‌ها می‌زنند که چاره‌ای ندارند اما دستاوردهای مذاکره بسیار با اهمیت است اما بدان معنا نیست که دشمن دست از دشمنی خود بردارد.

وزیر دادگستری طرف‌های مذاکره را مکار توصیف کرد و گفت: در این مکاری شکی نداریم اما جایگاه امروز ما مطلوب است و پس از قرارگرفتن در فاز اجرایی به کار اجرای توافق سرعت می‌بخشیم.

پورمحمدی با بیان اینکه باید اعتماد هیات‌های خارجی که برای سرمایه‌گذاری وارد کشور می‌شوند را جلب کنیم، اظهار کرد: باید یک نوع تغییری در نوع رفتارمان ایجاد کنیم تا سرمایه‌گذار رغبت پیدا کند، به طور مثال در محمودآباد یک سرمایه‌گذار 22 میلیون یورو سرمایه‌گذاری کرد اما به‌دلیل 4 میلیون یورو بدهکاری الان تعطیل است.

وی با اشاره به مشکلات موجود در حوزه صنعت به ویژه در استان‌های صنعتی خاطرنشان کرد: در جلسات فقط از مشکلات صحبت می‌کنیم در حالی که همه ما مسئولان باید دست به‌کار شویم و تا زمانی که این نگاه حاکم است که یکی دیگر این کار را انجام دهد، هیچ وقت مشکلات حل نمی‌شود.

وزیر دادگستری مدیران مازندران را مدیرانی توانمند نامید و گفت: چرا منتظر هستید تا کسی از تهران بیاید و مدیریت کند بلکه مدیران صاحب فکر خودشان باید دست به کار شوند.

* تحریم ها برای ما آموزنده بود

پورمحمدی تصریح کرد: تحریم‌ها برای ما بد بود و هست اما یک نعمت برای ما بود که خیلی چیزها را به‌واسطه تحریم یاد گرفتیم که از جمله آن نخریدن نفت بود که باعث شد اتکای کشور به نفت از بین برود؛ تحریم به مانند دوران بیماری است که جسم انسان را دچار ضعیف نموده و نیازمند طول درمان است؛ متاسفانه افتصاد ایران نیز دچار شوک اقتصادی شده و نیازمند زمان برای بهبود و خروج از این بحران می باشد.

وی با بیان اینکه در این دولت تورم کنترل شد، اظهار کرد: رکود را نتوانستیم کنترل کنیم اما پس از برجام فکر می‌کنیم گشایش‌هایی ایجاد شد که پس از آن ما باید شروع کنیم و کارهای خودمان را انجام دهیم و سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بیایند و رقابت در کشور ایجاد کنند.

وزیر دادگستری ایجاد موانع برای حضور سرمایه‌گذاران را مشکل اصلی سرمایه‌گذاری دانست و افزود: در مازندران من نمونه دارم که یک سرمایه‌گذار به دلیل غیربومی بودن نتوانست پروژه‌ای را سرمایه‌گذاری کند و امیدوارم این مشکلات توسط مسئولان حل شود.

وی با اعلام این که مازندران از ظرفیت فوق‌العاده گردشگری و توسعه جذب توریست برخوردار است، گفت، این استان به نوعی می‌تواند ثروتمندترین استان کشور در جذب توریست و توسعه گردشگری باشد.

نماینده رییس جمهور خاطرنشان کرد: نگاه دولت و انگیزه‌اش بر بستر توسعه و اولویت‌ آن بر دو امر اشتغال و تولید است.

پورمحمدی در پایان با اشاره به سفر رئیس‌جمهور و هیات‌ دولت به مازندران با اشاره به مشکلات اقتصادی در جامعه، بر رفع مشکلات بخش کشاورزی، ایجاد اشتغال، تامین زیر ساخت ها در بخش راه و سلامت و توسعه صید و صیادی و همچنین خرید به موقع محصولات کشاورزی تاکید کرد و گفت: دولت در این سفر در مباحث زیرساختی، راه‌ها،کمربندی و دوربرگردان‌ها، بهداشت و درمان، کشاورزی اعم از گلخانه‌ها، آبزیان و تولید ماهی در قفس به مازندران کمک می‌کند؛ اما ادامه این کارهای بزرگ باید با ورود سرمایه‌گذاران و حمایت مسئولان استانی انجام شود.


Powered by Tetis PORTAL