18 مرداد 1394 16:26:25
در دیدار وزیر دادگستری کشورمان با دادستان کل بلاروس تاکید شد:
لزوم تقویت و تحکیم مناسبات قضایی بین دو کشور
در دیدار بین وزیر دادگستری جمهوری اسلامی ایران و دادستان کل کشور بلاروس، بر لزوم تقویت و تحکیم مناسبات قضایی بین دو کشور تاکید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، در دیدار با الکساندر ولادمیریوویچ دادستان کل بلاروس گفت: روابط دو کشور در سطح بسیار خوبی است و خوشحالیم که همکاری‌های سیاسی و اقتصادی دو طرف در شرایط خوبی قرار دارد.

وی افزود: رئیس جمهور بلاروس دیدار خوبی با آقای روحانی رئیس جمهوری کشورمان در اجلاس اخیر اوراسیا داشته که دو طرف در این دیدار بر توسعه همکاری‌ها تأکید کرده اند.

پورمحمدی خاطرنشان کرد: ما در حوزه سیاسی، مواضع نزدیک و در مسائل جهانی و بین‌المللی همکاری‌های مشترک داریم که در موقعیت‌های مختلف این اشتراک نظر ابراز شده است.

وزیر دادگستری افزود: ما در حوزه قضایی هم توافقات خوبی داشته‌ایم و سندهای خوبی امضاء شده است.

پورمحمدی در این باره توضیح داد: ما چند توافقنامه همکاری بین دو کشور در حوزه قضایی، مانند معاضدت قضایی و استرداد مجرمین داریم که به تصویب مجلس رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: ما موضوع همکاری دیگری نیز در خصوص انتقال محکومین داریم که هم‌اکنون در حال مذاکره هستیم و پس از این دیدار نیز این مذاکرات را ادامه خواهیم داد.

پورمحمدی گفت: در حوزه همکاری‌های اقتصادی نیز توافق‌های خوبی صورت گرفته است ولی در چند سال گذشته حجم تلاش‌ها کاهش پیدا کرده است.

وزیر دادگستری تاکید کرد: همکاری‌های قضایی و حقوقی از فعالیت‌های اقتصادی پشتیبانی می‌کند، ما به این پشتیبانی برای پیشبرد فعالیتهای اقتصادی نیاز داریم؛ ضمن اینکه باید تلاش‌های جدی برای توسعه همکاری اقتصادی را بسیج کنیم.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون سابقه همکاری خوبی بین دو کشور وجود داشته اما در سالهای اخیر به دلیل تحریم‌ها مشکلاتی در همکاری‌ها ایجاد شده بود که به لطف خداوند تحریم‌ها برداشته شد و اکنون فرصت‌هایی پیش روست که باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم.

پورمحمدی گفت: پس از توافقات وین و قطعنامه شورای امنیت، رفت و آمدهای هیأت‌های کشورهای زیادی به ایران صورت گرفته است و ما مایلیم که این روابط را در وهله اول با دوستان و هم‌پیمانان خود توسعه دهیم و بازارها را در اختیار دوستان نزدیک قرار دهیم.

دادستان کل بلاروس نیز گفت: من در سفر به ایران، مطالب جدیدی یاد گرفتم و در روزهای گذشته در مورد سیستم‌های قضایی ایران چیزهایی یاد گرفته و متوجه شدم که سیستم‌های حقوقی دو کشور اگر یکسان نباشند، بسیار شبیه به هم هستند.

وی افزود: از آنجا که تجار ایرانی در حجم زیادی به بلاروس می‌آیند و سرمایه‌گذاری می‌کنند، همکاری‌های قضایی بین این دو کشور اجتناب‌ناپذیر است.

دادستان کل بلاروس گفت: در بلاروس همکاری تنگاتنگی بین وزارت دادگستری و دادستانی وجود دارد؛ هرچند که نظارت بر ارگانهای دولتی و دادگستری بر عهده دادستانی است.

وی خاطرنشان کرد: در سیستم قضایی بلاروس و وزارت دادگستری این کشور، تغییراتی رخ داده است که واگذار شدن مسوولیت اجرای مجازتها به وزارت دادگستری از آن جمله است.

ولادمیریوویچ در پایان سخنانش، ضمن تایید سخنان وزیر دادگستری کشورمان در خصوص لزوم تقویت و تحکیم مناسبات قضایی، ابراز امیدواری کرد، در آینده نزدیک مسایل مرتبط با توافقات حقوقی و قضایی بین دو کشور مورد پیگری قرار گیرد.


Powered by Tetis PORTAL