23 بهمن 1393 14:59:21
سفر وزير دادگستري به استان هرمزگان/
وزير دادگستري: در اجراي قانون و احقاق حق جدي هستيم
وزير دادگستري گفت: ما در اجراي قانون و احقاق حق جدي هستيم و شعار نمي دهيم و بين مردم تفاوت قائل نيستيم. در اينجا مفهومي با عنوان مسول و غير مسوول و فقير و غني نداريم و همه نيز در مقابل قانون برابر هستند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري، روز پنجشنبه در جلسه شوراي قضايي هرمزگان با بيان اينكه از زمان استقرار حكومت اسلامي بسياري از كاستي ها و عقب ماندگي ها جبران شده است، گفت: پيش از اين بسياري از عقب ماندگي ها و فشارهاي غير قابل قبول انساني بر مردم تحميل مي شد كه با استقرار جمهوري اسلامي يا برطرف شده يا در حال بر طرف شدن است.

 

وزير دادگستري با بيان اينكه آزادي بيان در كشور ما نمود عيني دارد، افزود: اگر نگاهي به مطبوعات و رسانه ملي كشور داشته باشيم فضاي نقد را به خوبي مي بينيم و اين نشانه اي از آزادي بيان است.

 

پور محمدي با بيان اينكه بسياري از اين نقدها از مدار انصاف نيز خارج است، افزود: اما اين نشان دهنده آن است هر حرفي را مي توان زد. حتي مي بينيم كه سخت ترين انتقادات هم به دولت مي شود و بايد به كساني كه از نبود آزادي در ايران سخن مي گويند گفت كه اگر اين آزادي بيان نيست پس چطور مي شود تندتر حرف زد.

 

به گفته وزير دادگستري، نفس اين كار نشان مي دهد كه اينجا راحت مي توان حرف زد و اين راحت حرف زدن نشان مي دهد كه انسان ها تا اين حد مي توانند احساس عزت و آزادي كنند.

 

وي به گوشه اي ديگر از آزادي بيان در كشور اشاره كرد و بيان داشت: زنان ما هم در بهترين شرايط مي توانند حضور داشته باشند و موقعيت تاثيرگذار اجرايي داشته باشند. اين فضا را جمهوري اسلامي براي زنان بوجود آورد و فضا را فراهم كرد تا زنان در شرايط مناسب خود قرار گيرند.

 

پور محمدي با اشاره به زمان مسووليت خود در وزارت كشور گفت: در زماني كه وزير كشور بودم براي اولين بار در انتخابات كد ملي راي دهندگان را وارد كرديم كه هويت راي دهندگان به طور مشخص روشن كرد و براي ما روشن شد كه زنان چه حضور پررنگي در انتخابات دارند.

 

وزير دادگستري خاطرنشان كرد، از سوي ديگر همواره دشمنان نظام وانمود مي كردند كه جوانان حضور كمرنگي در عرصه سياسي و انتخابات دارند كه در آن زمان نيز روشن شد جوانان 18 تا 25 ساله بيش از سنين ديگر در انتخابات مشاركت دارند.

 

وي با بيان اينكه دنيا شاخص هايي را براي پيشرفت مشخص كرده است، گفت: ما در عرصه هاي مختلف كه دنيا آن را شاخص پيشرفت مي داند رشد كرديم كه قابل دفاع نيز هست.

 

پور محمدي همچنين با اشاره به پيشرفت و توسعه در هرمزگان گفت: قبل انقلاب با شرايط هرمزگان آشنا هستم و الان نيز ميزان پيشرفت را نيز مي بينم كه چه اتفاقاتي در ابعاد مختلف رخ داده است و اين تحول نيز ملموس است.

 

* شركت مردم در راهپيمايي ها نشانه رضايتمندي آنان است

 

وزير دادگستري با بيان اينكه مردم وقتي راضي باشند در صحنه هستند، افزود: راهپيمايي نيز يكي از همين رضايتمندي هاست. اگر آنها راضي نباشند قطعا در راهپيمايي شركت نمي كنند اما 22 بهمن امسال ديديم كه مردم آمدند زيرا كه اتفاقات اميدوار كننده ديدند.

 

وي با بيان اينكه دشمنان خارجي اين ميزان رضايتمندي ملت ما را نمي بينند، افزود: ما همواره از اول انقلاب از سوي غربي ها و دشمنان محكوم حقوق بشري هستيم چرا كه آنها ميزان رضايت مردم از نظام جمهوري اسلامي را نمي بينند. آنها حتي برخي از كشورهاي همسايه ما را هم نمي بينند كه نه انتخابات دارند و نه رفتار مناسب با زنان. اما در كشور ما همه چيز فراهم است و همه مي توانند آزادنه راي دهند.

 

وي در ادامه افزود: از لحاظ دموكراسي نيز دموكراسي باز داريم اين در حالي است كه در كشورهاي غربي دموكراسي بسته دارند.

 

پور محمدي گفت: غربي ها نيز بر آزادي بيان در ايران اقرار دارند، گفت: آنها به محض اينكه كتاب پاپ رهبر مسيحيان در قم منتشر شد نيز متعجب شدند كه چطور كتاب پاپ در ايران و آن هم در قم كه مركز ديني ايران است منتشر مي شود. آنها حتي گفتند كه مي خواهيم مراسم رونمايي از چاپ اين كتاب در قم داشته باشيم.

 

وي اضافه كرد، ما كتاب كليسا را در ايران چاپ مي كنيم حالا سوال اين است كه ما از آزادي بيان مي ترسيم.

 

 * جمهوري اسلامي ايران امنيت را براي ساير كشورها به ارمغان مي آورد

 

پور محمدي همچنين به رفتارهاي آمريكايي ها اشاره كرد و گفت: آنها همواره حرف هاي بي ربط مي زنند و رفتارهاي دوگانه دارند. مگر آمريكايي ها نبودند كه افغانستان را ناامن كردند و پول به اين گروه و آن گروه دادند و آنها را به جان همديگر انداختند. حتي در بحث مواد مخدر نيز نه تنها توفيقي نداشتند بلكه پس از حضور آمريكايي ها توليدات مواد مخدر 10 برابر افزايش يافت. آمريكايي ها هر جا پا گذاشتند بحران سازي كردند و فقر و كشتار آوردند اما در مقابل ما هرجا رفتيم امنيت آورديم.

 

وزير دادگستري ادامه داد، آنهايي كه از جمهوري اسلامي تبعيت مي كنند اهل كشتار نيستند چرا كه ما با منطق وارد مي شويم و با دنيا نيز با منطق مباحثه و مذاكره مي كنيم. ما همواره مي گوئيم . حرف داشته باشيد و حرف هايتان را نيز با مردم تان در ميان بگذاريد و حركت ها را مردمي كنيد. ما از حركت هاي نظامي حمايت نمي كنيم اما از حركت هاي مردمي حمايت مي كنيم.

 

وي گفت: دنيا بايد قدردان انقلاب ما باشد چرا كه ما خدمت به بشر كرديم.

 

* نظام قضايي در جمهوري اسلامي ايران داراي استقلال كامل است

 

وزير دادگستري همچنين به نظام قضايي ايران اشاره كرد و گفت: نظام قضايي در ايران كمتر معادل دارد. رئيس قوه قضائيه ما در تراز با ساير قواست و قوه قضائيه ما استقلال به مفهوم واقعي دارد. در ايران كسي مصونيت ندارد و همه مي توانند عليه همديگر شكايت كنند.

 

پور محمدي بيان داشت: ما در اجراي قانون و احقاق حق جدي هستيم و شعار نمي دهيم و بين مردم تفاوت قائل نيستيم. در اينجا مفهومي با عنوان مسول و غير مسوول و فقير و غني نداريم و همه نيز در مقابل قانون برابر هستند.

 

وي همچنين با تاكيد بر اينكه حجم پرونده ها در دادگاه ها بايد كاهش يابد گفت: در اين مسير بايد روند رسيدگي نيز سرعت يابد.

 

وزير دادگستري  با تاكيد بر پيشگيري از وقوع جرم گفت يكي از كارها و اهداف دستگاه قضايي در روند رسيدگي به پرونده ها  پيشگيري از وقوع جرم است كه تمام دستگاههاي بايد در اين راستا دستگاه قضايي را بيش از پيش همراهي كنند.

 


Powered by Tetis PORTAL