16 اسفند 1387 19:33:38
الهام در مراسم آزادى 175 زندانى جرايم غير عمد آذربايجان غربى:زندانها بايد از زندانيان جرايم مالى و غير عمد پاك شوند
الهام: زندانيان مالي و ديه مي‌توانند با استفاده از 10 ميليارد تومان تسهيلات قرض‌الحسنه در نظر گرفته شده براي زندانيان مالي، هر چه زودتر به آغوش خانواده‌هاي خود بازگردند
وزير دادگستري گفت: تمام زندان‌هاي كشور بايد با حمايت دولت از زندانيان جرايم مالي و غيرعمد پاكسازي شوند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، غلامحسين الهام در مراسم آزاد سازي 175 نفر از زندانيان جرايم غيرعمد و مالي زندان‌هاي استان آذربايجان غربي كه به مناسبت سفر هيئت دولت به اين استان انجام شد، اظهار داشت: سلب آزادي بايد براي كساني در نظر گرفته شود كه جرايم بزرگ و خطرناك انجام داده‌اند.
وي با بيان اينكه 10 ميليارد تومان تسهيلات قرض‌الحسنه براي زندانيان مالي در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: زندانيان مالي و ديه مي‌توانند با استفاده از اين تسهيلات هر چه زودتر به آغوش خانواده‌هاي خود بازگردند.
الهام تصادفات رانندگي را از جمله مهمترين عوامل زنداني شدن افراد به دليل عدم توانايي پرداخت ديه براي آسيب ديدگان حادثه عنوان و تصريح كرد: در اين گونه موارد هم، رانندگان مي‌توانند با تهيه بيمه، حق آسيب ديدگان را استيفا كنند و ضروري است رسانه‌ها و متوليان فرهنگي جامعه در راستاي نهادينه كردن و فرهنگ سازي استفاده از بيمه در خودروها بيشتر تلاش كنند.
وزير دادگستري مهريه را از ديگر عوامل زنداني شدن بعضي از افراد در جامعه كنوني دانست و گفت: مردم بايد توجه داشته باشند كه مهريه فقط براي ايجاد مهر بين زن و شوهر است و نبايد پناهي براي زنان محسوب شود.
الهام با بيان اينكه نبايد بر سر مطالبات مالي كم افراد در زندان انداخت، عنوان كرد: اين عمل نه‌تنها براي خود فرد زنداني شده بلكه براي خانواده وي نيز مشكلات روحي و رواني در پي خواهد داشت.
وي نقش شوراهاي حل اختلاف را در حل و فصل مشكلات و دعاوي مردم موثر ذكر و خاطرنشان كرد: اين شوراها مردم را به يكديگر وصل مي‌كنند و هر دو طرف مراجعه كننده پس از رسيدگي رضايت دارند اما كار دستگاه قضايي فصل كردن است كه به صورت طبيعي در نهايت امر، يكي از طرفين دعاوي ناراضي است.
الهام خاطرنشان كرد: هميشه در كنار كارهاي سنگين عمراني و زيرساختي استان‌ها، كمك به زندانيان جرايم غيرعمد مورد توجه رئيس جمهور بوده است و اين امر را در سفرهاي استاني مورد توجه ويژه قرار داده‌اند.
رييس كل دادگستري آذربايجان غربي نيز در اين مراسم با بيان اينكه تلاش زيادي در استان براي آزادي زندانيان جرايم غيرعمد و مالي انجام شده است، اظهار داشت: در جشن هاي گلريزاني كه در اين راستا برگزار مي‌شوند مردم خير اقدامات بسيار خوبي براي آزادي زندانيان انجام داده‌اند.
حجت‌السلام محمد علي موسوي از عدم فرهنگ‌سازي در امر كمك به زندانيان توسط مردم به ويژه خيرين انتقاد كرد و تصريح كرد: به اين اعمال خير از نظر تبليغات و فرهنگ‌سازي توجه كمتري شده است.
دولت 6 ميليارد تومان به آزادى زندانيان مالى آذربايجان غربى كمك مى‌كند
وي با بيان اينكه دولت در آينده نزديك در حدود 6 ميليارد تومان براي آزادي زندانيان مالي استان كمك خواهند كرد، اظهار داشت: در صورت اختصاص اين اعتبار ديگر محكومين مالي و ديه زير 10 ميليون تومان نخواهيم داشت.
در اين مراسم قرار بود 130 نفر از زندانيان جرايم مالي و غيرعمد استان آزاد شوند اما با كمك وزير دادگستري 175 نفر آزاد شدند.
مجموع بدهي‌هاي اين زندانيان بيش از 20 ميليارد ريال بود كه بيش از 10 ميليارد ريال آن توسط خود شاكيان بخشيده و مابقي از سوي دولت پرداخت شد.16/12/87

Powered by Tetis PORTAL