20 دي 1393 11:23:35
ميركوهي در گفتگو با باشگاه خبرنگاران خبر داد:
آخرين وضعيت لايحه قانون تجارت/ بلاتكليفي قانون تجارت با گذشت بيش از 10 سال
معاون حقوقي و پارلماني وزير دادگستري گفت: لايحه قانون تجارت پس از اصلاح ايرادات، براي بار دوم به شوراي نگهبان رفته است.

"عبدالعلي ميركوهي"معاون حقوقي و پارلماني وزير دادگستري، در گفتگو با خبرنگار حقوقي قضايي باشگاه خبرنگاران، با اشاره به آخرين وضعيت لايحه قانون تجارت اظهار داشت: قانون تجارت  از شوراي نگهبان اعاده شده بود و ايرادات آن برطرف شد، اما اين لايحه براي بار دوم به شوراي نگهبان رفته است.

 

گفتني است، قانون تجارت مهمترين مجموعه مدون قوانين مربوط به امور بازرگاني در ايران است كه اساس حقوق تجارت ايران را تشكيل مي‌دهد، بنابراين انتظار مي‌رفت با وجود اينكه حدود 10 سال از آماده شدن اين لايحه مي‌گذرد تاكنون به قانون تبديل شده باشد، اما جاي تعجب است كه اين قانون همچنان در مجلس شوراي اسلامي معطل مانده است. 

 

قانون تجارت ايران مهمترين مجموعه مدون قوانين مربوط به امور بازرگاني در ايران است كه اساس حقوق تجارت ايران را تشكيل مي‌دهد. اين قانون در سيزدهم ارديبهشت ماه سال ۱۳۱۱ در ششصد ماده توسط مجلس شوراي ملي تصويب شد. 

  

اين قانون بر مبناي قانون تجارت ۱۸۰۷ فرانسه (معروف به كد ناپلئون) ترجمه و تهيه شده است، قريب به اتفاق حقوقدانان ايراني قانون مذكور را ناكافي و بيش از اندازه ناقص و مبهم مي‌دانند، به‌جز در مورد شركت‌هاي تعاوني (كه مقررات لايحه اصلاحي سال ۱۳۴۷ مجراست) و برخي مقررات مربوط به دلالي و ورشكستگي بقيه مقررات اين قانون به قوت خود باقي است. 

  

در اين قانون اصول مربوط به معاملات تجاري، دفاتر تجارتي، اسناد تجاري و چك، دلالي، حق العمل كاري، قرارداد حمل و نقل، قائم مقام تجارتي و ساير نمايندگان تجارتي، ضمانت، ورشكستگي، اسم تجارتي و شخصيت حقوقي بيان مي‌شود. 

  

برخلاف همه تلاشي كه براي تغيير كردن قوانين ناهمگون صورت گرفته است، قانون تجارت دست نخورده باقي مانده است. كهنه بودن قوانين مربوط به قانون تجارت، سكوت قانون در عرصه‌هاي جديد تجارت جهاني، چند پارگي و قوانين پراكنده و اصلاحات فراوان قانون فعلي، باعث شد تا با گذشت 80سال از قانون تجارت ايران، در سال 1381 مسئولين وقت تصميم به تدوين لايحه جامع قانون تجارت بگيرند. 

 

بنابراين با گذشت بيش از ده سال از طرح لايحه قانون تجارت در رسانه‌ها، هنوز در اين رابطه تعيين تكليف نشده و اين در حالي است كه در حال حاضر مباحث جديدي همچون تجارت الكترونيك، تجارت بين‌الملل، فضاي مجازي و امضاي الكترونيك وجود دارد.


Powered by Tetis PORTAL