8 دي 1393 15:54:23
وزير دادگستري:
9 دي، دست رد بزرگ ملت ايران به دشمنان و توطئه گران بود / 9 دي سند ماندگاري است در تاريخ انقلاب
وزير دادگستري ضمن اشاره به وقايع سال 88 و حماسه عظيم مردم در روز 9 دي، پيام اين روز بزرگ را وحدت، پرهيز از اختلاف، صداقت و درست كاري، امنيت، رفاه و منافع ملي بر شمرد.

حجت‌الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي در اولين همايش مجمع وكلا و حقوقدانان نيكوكار، حماسه بزرگ مردم در روز 9 دي را حركتي ارزشمند در تاريخ كشور بر شمرد و گفت: اين روز، سندي ماندگار در حوادثي است كه در انقلاب پشت سر گذاشتيم كه بسيار تاثيرگذار بوده و اهميت آن در آينده روشنتر خواهد بود.

وزير دادگستري با اشاره به دشمنان فراوان ملت ايران و نمود اين دشمني ها در تحريم ها و موضوعات مربوط به توليد نفت و كاهش قيمت آن گفت: در محاكم حقوقي دشمنان ملت ايران بخصوص در آمريكا و كانادا حدود هشتاد و دو ميليارد دلار حكم صادر شده است و ملت ايران با حجم عظيمي از دشمني ها و رفتار ظالمانه يكطرفه و يكجانبه مواجه است.

وي با تاكيد بر فهم دقيق ارزشهاي كشور، مردم و نظام، كوچكترين و كمترين اشتباه را عامل بزرگترين و آخرين اشتباه بر شمرد و گفت: اتفاقاتي كه در سال 88 افتاد حاصل بي توجهي بزرگ به دشمن، زمان و عدم فهم درست از مناسبات بود كه سبب شد دشمن طمع كرده و متاسفانه وقتي همهمه، غضب و خشم و درگيري پيش مي آيد، پرده اي بر روي عقلها مي افتد و عده اي خائن و وابسته نيز با همراهي دشمن زمينه ساز مشكلات مي شوند.

حجت‌الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي با اشاره به اينكه كشور در سال 88 ميدان تاخت و تاز اميال دشمن قرار گرفت و آسيبهاي بزرگي وارد شد گفت: خوشبختانه در 9 دي شاهد هوشياري ملي و فهم صحيح و نگاه بسيار دقيق و آينده نگرانه ملت به آرمانهاي انقلاب و همچنين تاكيد قاطع بر محور انقلاب، رهبري و آرمانها و اهداف نظام بوديم.

وي همچنين با تاكيد بر اينكه در تحليل هاي سياسي خود اين موضوع را كوچك نكرده و در كشمكش هاي سياسي جايگاه آن را تنزل ندهيم گفت: حماسه 9 دي نقطه عطف تاريخي است به عنوان حركت ملي و دست رد بزرگ ملت ايران به دشمنان و توطئه گران بود.

وزير دادگستري از عاشورا به عنوان مشعل فروزاني كه حيات انساني بشر و پايه گذار حماسه 9 دي نام برد و گستاخي و مرز شكني و حريم شكني در روز عاشورا را سبب هوشياري و انسجام ملي بر شمرد.

ارتقاي نرخ رشد اقتصادي و كاهش تورم يك واقعيت است

وي پيام 9 دي را پيام وحدت و انسجام، دشمن شناسي و زمان شناسي، پيوند ملت با رهبري و آرمانهاي انقلاب دانست و با اشاره به اينكه امروز هم اين پيام پا بر جاست و اختلاف و مجادله بر سر موضوعات كم اهميت حركت بر خلاف اين پيام است، اظهار داشت: در حالي كه دولت با مشكلات فراواني روبروست، توليد نفت ما به زير يك ميليون بشكه و قيمت آن نيز به حدود 60 دلار رسيده، مشكلات بانكي و مشكلات بزرگ در واردات و صادرات و همچنين تنگناهاي سخت اقتصادي غيرقابل كتمان بر كشور و ملت سايه افكنده، دولت توانسته عليرغم همه مشكلات تورم را كاهش دهد و رشد اقتصادي را  به نرخ مقبولي ارتقا دهد كه خلاف گويي نيست و واقعيت است.

وزير دادگستري با انتقاد از زير سوال بردن خدمات و آمارهاي ارايه شده دولت، زير سوال بردن خدمات دولت و تزريق غصه در دل مردم را سبب شادماني دشمنان دانست و گفت: آيا اينكه بگوييم دولت در مقابل اين حجم از تحريمهاي ظالمانه و سخت و مشكلات عديده، جلوي تورم را گرفته  است بايد سبب ناراحتي عده اي شود؟

پيام 9 دي، صداقت، درست كاري، امنيت، راه و منافع ملي است

حجت‌الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي با اشاره به اينكه عليرغم همه مشكلات موجود، عده اي به دنبال اختلاف افكني و اختلاف سازي در كشور هستند گفت: اين كارها مطابق پيام 9 دي نيست. پيام 9 دي پيام وحدت است، پيامش پرهيز از اختلاف، صداق و درست كاري، امنيت، رفاه و منافع ملي است و همه بايد خوب از اين پيام استفاده كنيم و از جامعه حقوقي نيز انتظار داريم بر اساس نگاه و مباني حقوقي و اسناد و مدارك در اين زمينه همكاري و اظهار نظر كنند.

وزير دادگستري در بخشي از سخنان خود با اشاره به جايگاه ممتاز حقوق در جامعه و آمار بالاي تعداد وكلا و دانشجويان رشته حقوق، فقه شيعه را جزو غني ترين حوزه هاي حقوقي در دنيا بر شمرد و اظهار داشت: حقوق مدني در فقه ما داراي پيشينه اي بسيار عميق و علمي و مايه اقتدار ما در اين حوزه است و فقها و مراجع جزو دانشمندان بزرگ ما در حوزه حقوق هستند.

وي با اشاره به اينكه جايگاه وكالت در جامعه هنوز به خوبي تعريف و شفاف نشده و محدود به وكالت قضايي است، وكالت در امور مدني را ناچيز دانست و اظهار داشت: در لايحه جامع وكالت، باب گسترده اي براي اين موضوع شروع كرده ايم تا بحث وكالت مدني را در كشور به طور جدي توسعه بدهيم.

رفتار و مناسبات حقوقي و قانوني در جامعه ضعيف است

وي ضمن اشاره به اينكه بسياري از مشكلات مردم متاثر از ناآشنايي با مقررات است، بحث وكالت و پيگيري حقوق مردم را بسيار بحث جدي دانست و گفت: دغدغه اي كه وجود دارد، يك جامعه هشتاد ميليوني با جمعيت شصت هزار نفري وكلا، قضات و حقوقدانان است كه متاسفانه رفتار و مناسبات حقوقي و قانوني در اين جامعه خيلي ضعيف است و اجراي مقررات، اعمال مقررات، احقاق حقوق و حجم اختلافات، دعاوي، شكايات و پرونده ها از يك آشفتگي و به هم ريختگي و يك آسيب جدي در حوزه مسايل قانون و حقوق در جامعه حكايت دارد.

اجراي عدالت بدون توجه به طبقات ضعيف معنا ندارد

وزير دادگستري بحث امداد و كميته امداد و توجه به طبقات آسيب ديده، ضعيف و مشكلدار را از رسالتهاي مهم هر جامعه حامي حقوق شهروندي بر شمرد و گفت: اجراي عدالت بدون توجه به طبقات ضعيف معنا ندارد و امروز هم جديدترين نظريه ها در نظريات اقتصادي، سياسي و مدلهاي حكمراني يقينا توجه به حوزه ضعيف اجتماعي است و مدلهاي تامين اجتماعي و دولتهاي رفاه و از اين دست دقيقا توجه و تمايل به اين طيف اجتماعي است.

حجت‌الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي تاسيس كميته امداد را از شايسته ترين، ماندگارترين و تحسين برانگيزترين اقدامات امام راحل دانست كه در كوتاهترين فاصله از پيروزي انقلاب عظيم مردم و نشات گرفته از ديدگاه و تفكر والاي امام خميني بوده است.

وزير دادگستري با تاكيد بر اينكه مي بايست كميته امداد را به عنوان يك فرهنگ، يك مسلك و مكتب خيرخواهي و دست گيري و توجه به ديگران و فرهنگ تعاون اجتماعي معرفي نمود اظهار داشت: ما بايد از حقوق جامعه نيازمند هم دفاع كنيم و كساني كه توانايي دارند بخشي از فرصت و وقت خود را براي دستگيري و حمايت از حقوق و دفاع از حقوق نيازمندان و محرومان دفاع كنند كه اين هم براي ترويج فرهنگ وكالت و نيكوكاري موثر است و هم به تغيير يك محيط كمك ميكند.


Powered by Tetis PORTAL