6 شهريور 1395 17:3:0
پورمحمدی:
دولت حقوق های نجومی را سریع کنترل کرد
وزیر دادگستری:‌ دولت حقوق افرادی را که از مرز تعادل و انصاف خارج بود، سریع کنترل و با آنها برخورد کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، در ارتباط زنده با اخبار ساعت 14 سیما درباره برخورد با حقوق های نجومی و اینکه چه اقدامی با دریافت کنندگان حقوق های نجومی صورت گرفت است؟ افزود: از گذشته این مشکل وجود داشته و بسیاری از مقررات و قوانین بسترساز این نبود تعادل در پرداخت های حقوق ها بوده است.
وی گفت: متاسفانه امروز شاهد نابسامانی در این مسئله بودیم و هستیم اما خوشبختانه دولت حقوق هایی که از مرز تعادل و انصاف خارج بود، سریع آنها را کنترل کرد و افرادی که این حقوق ها را دریافت می کردند، با آنها برخورد کرد.
پورمحمدی افزود: تعدادی از آنها را خیلی آشکار و روشن، یا عزل کرد، یا گفت استعفا بدهند و تعداد دیگری هم که در مظان این دریافت ها بودند، به دستگاه ها اعلام کرد که فهرست آنان را به دولت ارائه کنند که یا خودشان استعفا بدهند یا دولت تصمیم مناسب برای آنان بگیرد.
وی گفت‌: بازگشت حقوق اینها (به بیت المال) و معرفی به محاکم، نیازمند پیش مقدمه ای است که ما باید ببینیم چه قدر از اینها حقوق غیرمتعارف و خارج از اندازه بوده است و چه میزان دریافت ناصحیح داشته اند ؟ تا به آن مقدار بتوانیم بگوییم که هم این مبالغ را بازگرداند و هم اگر سوء استفاده یا تخلفی شده، به محاکم معرفی شوند.
وزیر دادگستری افزود: این فرایند، گسترده ای است که اکنون انجام می شود اما یک کار بزرگی که دولت انجام داد برای اینکه این پرداخت ها تکرار نشود سریعا تصمیم گرفتیم و دو سقف تعیین کردیم.
پورمحمدی گفت: مقامات عالی سران سه قوه، معاونان سران، وزرا، نمایندگان مجلس و هم طراز آنها حداکثر حقوق دریافتیشان باید ده میلیون تومان باشد.
وی افزود: افراد دیگری که در موسسات بزرگ اقتصادی، بانکها و پروژه های بزرگ فعالیت می کنند(هر چند که مشابه آنها در بخش خصوصی و بخش های دیگر چندین برابر دریافتی های این چنینی باشد) حداکثر هجده میلیون و نهصد هزار تومان بتوانند دریافت کنند و این کار باید از مرداد اجرایی شود.
وزیر دادگستری گفت‌: البته این تصمیم اولیه بود و برای اصلاح این نابسامانی ها ، امتیازات و استثنائات فراوانی که متاسفانه در قوانین و مقررات وجود دارد قرار شد اصلاح لایحه خدمات کشوری را هر چه زودتر آماده کنیم و ان شاءالله به زودی برای تصویب نهایی به مجلس خواهیم فرستاد.

* دولت سیاست جدی در مبارزه با فساد اتخاذ کرده است

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی در ارتباط زنده با اخبار ساعت 14 سیما درباره مبارزه با کالاهای قاچاق و برنامه هایی که برای تشدید مبارزه با قاچاق دارند، افزود: این دولت تصمیمات عمده و اقدامات جدی را برای کنترل فساد در سطوح اداری و اقتصادی انجام داده است.
وی گفت: نظم بخشی به نظام بانکی، مالیاتی و گمرکی، بیمه ها و تعرفه ها، کنترل گردش مالی در بانک، مبارزه با پولشویی از بسترهای اصلی مبارزه با فساد است که بخشی از مبارزه با قاچاق نیز به همین حوزه بر می گردد.
وزیر دادگستری افزود: اگر نظام مبارزه با قاچاق ، پولشویی و گردش پول در بانک ها را کنترل نکنیم هیچ گاه در مبارزه با قاچاق موفق نخواهیم بود و از این جهت دولت یک سیاست کلی را در کنترل این حوزه ها انجام داده است.
پورمحمدی گفت‌: هر چند فرصت کوتاه است اما امیدواریم در فرصت های بعدی دست اندرکاران خبر صدا و سیما در این حوزه اطلاعات بیشتری را بگیرند؛ ما و بخش های دیگر دولت آماده توضیح دادن هستیم تا به اطلاع مردم برسانیم.
وی افزود:‌ در خصوص بحث قاچاق، خوشبختانه با کنترل گمرکات و سیستم های بسیار مدرنی که اکنون ایجاد شده است و با فعالیت های گمرکی کاملا الکترونیکی، روزنه های ورود و خروج کالا که از اشراف ما خارج بود، کنترل شد و عملا امروز می توانیم بگوییم بخش بزرگی از واردات و صادرات رسمی کشور کنترل شده است و شاهد ما نیز این است که درآمد گمرک کشور از 8 تا 7 هزار میلیارد تومان، امروز به 14 هزار میلیارد تومان رسیده است.
وزیر دادگستری گفت: مبارزه با قاچاق هم تشدید شده است و کالاهای قاچاق کشف شده نیز معدوم می شود و این برنامه ها را ادامه خواهیم داد.Powered by Tetis PORTAL