25 آذر 1395 19:36:14
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری:
برای وکلای متخلف مجازات های سنگین اعمال می شود
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری گفت: بر اساس قانون برای وکلای متخلف، ‌مجازات های سنگین پیش بینی شده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، عبدالعلی میرکوهی، معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: ‌آنچه میان وکیل دادگستری و موکلش توافق می شود به اراده دو طرف اختصاص دارد.
وی در پاسخ به این پرسش که دستگاه قضا چه نظارتی بر حق الزحمه وکلای دادگستری دارد، ‌گفت: برای حق الزحمه وکلا تعرفه مشخصی را رئیس دستگاه قضا تعیین کرده است اما اگر موکلی بخواهد خارج از این تعرفه ها توافقی با وکیل پیگیری کننده پرونده خود داشته باشد، منع قانونی وجود ندارد.
معاون وزیر دادگستری تصریح کرد:‌ مبلغ حق الوکاله وکیل باید در سامانه کانون وکلا ثبت شود و وکیل باید به میزان مبلغ وکالت تمبر باطل کند و مالیات بدهد.
میرکوهی در پاسخ به این سوال که تخلفات وکلا در چه مرجعی پیگیری می شود، گفت:‌ در صورتی که وکیل دادگستری مبلغی پایین تر از حق الوکاله دریافتی را اعلام کند و مشخص شود مثلا 20 میلیون تومان گرفته و 2 میلیون گزارش داده است،‌ تخلف وی ثبت پرونده اش به اتهام فرار مالیاتی در دادسرای انتظامی وکلا رسیدگی می شود.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر دادگستری افزود:‌پس از بررسی پرونده تخلف وکیل در دادسرای انتظامی وکلا برای وکیل متخلف کیفرخواست صادر می شود و مجازات های سنگینی هم پیش بینی شده است.
میرکوهی درباره مجازات تخلف وکلا گفت: بر اساس نوع تخلف، گاهی به مدت یک یا چند سال و زمانی هم به صورت مادام العمر، پروانه وکالت وکیل متخلف لغو می شود.
وی تصریح کرد:‌ ممکن است موکلی از وکیل خود به جهت سوء استفاده از اسناد پرونده شکایت کند مثلا وکیلی این اسناد را در اختیار فرد طرف دوم دعوا قرار داده باشد، ‌در این صورت پرونده در دادگستری و محاکم قضایی عمومی پیگیری خواهد شد.


Powered by Tetis PORTAL