29 خرداد 1398 18:20:33
وزیر دادگستری:
پیگیری های وزارت دادگستری برای اعتراض به آرای قاچاق تعزیرات ادامه دارد

وزیر دادگستری در اختتامیه کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالاهای دخانی گفت: قانون مبارزه قاچاق کالا و ارز در سال 1392 تصویب شد که پیگیری و تلاش بنده و مجموعه تعزیرات بر این است که اصلاحات لازم برای تجدید نظر و اعتراض مجدد فراهم شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، سیدعلیرضا آوائی وزیر دادگستری در اختتامیه کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالاهای دخانی که از روز سه شنبه 28 خرداد 98 و به مدت دو روز در مشهد مقدس برگزار شد گفت: قانون مبارزه قاچاق کالا و ارز در سال 1392 تصویب شد که پیگیری و تلاش بنده و مجموعه تعزیرات بر این است که اصلاحات لازم برای تجدید نظر و اعتراض مجدد فراهم شود.
وی در مورد احکامی که در تعزیرات حکومتی برای قاچاق صادر می شود، گفت: بعضی قضات دیوان عالی کشور بیش از 60 سال سابقه دارند و اگر رایی صادر کنند، می شود باز هم تقاضای تجدیدنظر کرد اما در پرونده های قاچاق اگر رئیس شعبه حکمی صادر کرد، آن رای قطعی است و اگر دفاعیات متهم به خوبی استعماع نشده باشد، ظلمی صورت گرفته باشد یا تحقیقات کافی نبوده باشد؛ این آرای ناعادلانه می تواند نظام را با چالش روبرو کند.
آوایی تصریح کرد: صدور رای ناعادلانه برکت نظام را از بین می برد پس علاوه بر اینکه باید تلاش کنیم راهی برای رسیدگی دوباره باز کنیم که اگر ظلمی در صدور رای اتفاق افتاد، مردم بتوانند پیگیری کنند و از طرف دیگر همه افراد دخیل در پرونده از دستگاه های کاشف تا صدور حکم، باید دقت بیشتری در کارشان داشته باشند.
وی گفت: اعتقادم بر این است که نباید هیچ فرد پاک دستی، با بی عدالتی متهم شود و فردی هم که مرتکب تخلف شده نیز باید به اندازه همان تخلف محکوم شود و در نهایت تمام مدارک و مستندات و اظهارات فرد متخلف به صورت کامل دریافت شود.
وزیر دادگستری در ادامه با اشاره به روایتی از امام هشتم (علیه السلام) در مورد اینکه عقل هیچ مسلمانی به کمال نمی‏رسد مگر آنکه ده صفت در او یافت شود؛ اظهار داشت: اولین مورد آن است که مردم از وی همیشه آرزوی خیر داشته باشند و دوم این که از شرش در امان باشند و سوم این که خیر دیگران در نظرش زیاد جلوه کند. چهارم این که خیر خودش را اندک شمارد. پنجم این که اگر از وی هر حاجتی بخواهند، خسته نشود.
آوایی اظهار داشت: ششمین موردی که امام هشتم علیه السلام می فرماید است که در طول عمرش، از طلب علم ملول و دلتنگ نشود. هفتم این که نیازمندی در رابطه با خدا، از ثروت در نزد او محبوبتر باشد و هشتم خواری در رابطه با خدا، از عزت به دست آوردن در نزد دشمنان خدا، نزد او گرامی‏تر باشد.
وی بیان کرد: نهم این که گمنامی نزد او لذت بخش‏تر از شهوت باشد و در مورد دهمین مورد امام فرمودند که کسی را نبیند جز آنکه او را از خودش بهتر و باتقواتر بینگارد.
وزیر دادگستری تصریح کرد: باید این موارد وجود داشته باشد تا عقل ما به کمال برسد و یک نکته مهم دیگر اینکه قدر موقعیت فعلی خودتان را بدانید و هم بدانید که این یک نعمت، امانت و امتحان است.
وی گفت: از همه عزیزان در گمرک، وزارت صنعت، معدن و تجارت، دخانیات، نیروی انتظامی و همه کسانی که در زمینه مبارزه با قاچاق فعال هستند؛ خواهش می کنم که به افراد رعایت عدالت و انصاف، دوری از شتاب زدگی و احتیاط و پروای در کار را یاد بدهند.
آوایی با اشاره به اینکه امور کاری پس از مدتی عادی می شود، اظهار داشت: عادی شدن تصمیماتی که مربوط به احقاق حق مردم می شود مساوی با آغاز بی عدالتی و ظلم است بنابراین روز اول کاری و روز آخر کار باید امور برای ما یکنواخت نباشد و همواره با دقت به انجام امور بپردازند.
وی تصریح کرد: پست ها و موقعیت ها را می توانید سکوی پرشی بکنید برای رفتن به بهشت و برای جلب رضایت خداوند و همین موقعیت ها می تواند زمینه ساز جهنمی شدن انسان باشد پس ظرفیت دوگانه دارند.
آوایی تاکید کرد: ظلم مثل سیل است و آدم را می برد و حتی فرصت اینکه وسایل و اسباب را جمع کنیم را نیز به ما نمی دهد بنابراین بترسید از آرایی که صادر می کنید البته متعادل بترسید یعنی به قدری بترسید که بی پروا رای ندهید و برای صدور هر حکمی فکر کنید برای برادر خودتان حکم صادر می کنید تا متعادل عمل کنید زیرا اگر به عنوان شغل به صدور حکم نگاه کنیم قطعا منحرف می شویم اما اگر به عنوان بخشی از گزارش اعمالمان به این صدور حکم ها نگاه کنیم، در صراط مستقیم هستیم و حمایت پروردگار را نیز در انجام امور محوله خواهیم داشت.
وی خاطر نشان کرد: اصل بر متهم بودن یا قاچاقچی بودن انسان ها نیست اما در اثر تکرارگاهی اوقات همه را به همین صورت می بینیم که در روانشناسی به آن می گویند عوارض شغلی و معمولا افراد داری مشاغل حساس دچار بدبینی هستند و باید سعی کنند این اثرپذیری از شغل در حد اعتدال باشد تا حقی از اطرافیان خود و مردم ضایع نکنند.
وزیر دادگستری اذعان کرد: در نظام الهی هیچ کار نیک و بدی بی پاسخ نمی ماند و تنها کافی است شما نیت خود را در انجام کارها اصلاح کنید.

کارگاه آموزشی پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالای دخانی از روز سه شنبه 28 خرداد 98 و به مدت دو روز با حضور رئیس سازمان تعزیرات حکومتی، جمعی از مدیران وزارت صمت، پلیس امنیت اقتصادی، گمرک، سازمان تعزیرات حکومتی و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مشهد مقدس برگزار شد.


Powered by Tetis PORTAL