30 آبان 1396 8:55:38
در دیدار سفیر ترکمنستان با معاون وزیر دادگستری مطرح شد:
تأکید بر ضرورت اجرای موافقت نامه های حقوقی و قضایی بین ایران و ترکمنستان

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در دیدار سفیر ترکمنستان بر ضرورت اجرای موافقت نامه های حقوقی و قضایی بین ایران و ترکمنستان تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، احمد قربانف، سفیر ترکمنستان در جمهوری اسلامی ایران
با محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری دیدار و در این دیدار طرفین بر توسعه مناسبات حقوقی و قضایی بین دو کشور و اجرای موافقت نامه های امضا شده بین دو کشور تأکید کردند.
محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل با اشاره به روابط دیرینه فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور تأکید کرد شش مرتبه ملاقات رهبران دو کشور در چهار سال گذشته و امضای حدود سی موافقت نامه در دو سال گذشته بین دو کشور نشان دهنده اراده مصمم رهبران سیاسی دو کشور بر توسعه و تعمیق روابط همه جانبه است و طبیعی است که ما باید به منظور تضمین توسعه مناسبات و مراودات دو کشور و دیگر زمینه های مورد علاقه گام های بلندی در جهت حمایت حقوقی و قضایی از مناسبات اقتصادی و تجاری برداریم.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: امضای موافقت نامه های معاضدت حقوقی و قضایی و انتقال محکومان بین دو کشور نشان دهنده اراده دو کشور بر اجرای مفاد آن است ما بر اجرای دقیق و کامل معاهدات دوجانبه تأکید داریم و معتقدیم که بر اساس مفاد موافقت نامه انتقال محکومان می توانیم به مبادله کلیه زندانیان و محکومان در بند دو کشور بپردازیم و این موضوع الزاماً به معنای معامله متقابل نیست هم چنانکه ما در چند ماه گذشته بیش از دویست تن از محکومان افغانی را یکجانبه به کشور متبوعشان منتقل کردیم. از پیگیری و هماهنگی جنابعالی و از دولت متبوع شما بلحاظ انتقال برخی محکومان ایرانی به کشور تشکر و قدردانی می کنیم. ما بر رعایت دقیق موازین حقوق بشر دوستانه در برخورد با زندانیان و وضعیت بهداشتی آنان تأکید داریم و تناسب بین جرم و مجازات نیز از جمله مباحث حقوق بشری و مبتنی بر عدالت قضایی است که باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. چنانچه مسائل و مشکلاتی در اجرای مفاد موافقت نامه ها وجود دارد می توان با گفتگو و مذاکره آنها را حل و فصل نمود.
عباسی در این دیدار بر وضعیت دشوار خانواده های زندانیان در بند ترکمنستان اشاره کرد و گفت: اجرای عدالت نباید دامن خانواده قربانیان را بگیرد. شما خود واقفید که جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با مواد مخدر قربانیان بسیاری داده است و نتیجه این تلاش ها و مجاهدت ها حفظ امنیت مرزهای شما و کشورهای همسایه نیز بوده است. بنابراین ما باید با همکاری و تشریک مساعی به مبارزه قاطع با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریسم بپردازیم و این تلاش ها با وضعیت برخورد با متهمی که با تجویز پزشک چند عدد قرص روان گردان به همراه دارد و به مجازات های سنگین محکوم و اموال و کامیونش مصادره می شود، متفاوت است. دقت و مراقبت در اجرای قوانین و احراز سوء نیت و قصد مجرمانه متهم نیز بخشی از عدالت قضایی است که همه بدان پایبندیم و باید رعایت کنیم.
در این دیدار احمد قربانف، سفیر ترکمنستان در جمهوری اسلامی ایران با اشاره به روابط دوستانه دو کشور در زمینه های مختلف به اتفاق نظر خود با دیدگاههای طرح شده تأکید و آمادگی خود را برای انتقال مواضع وزارت دادگستری کشورمان به مقامات قضایی کشور متبوع خود اعلام کرد.
وی افزود: چنانچه اختلاف نظری در اجرای مفاد معاهدات وجود داشته باشد باید با مذاکره آن را حل و فصل نمود و ما آمادگی داریم با برگزاری نشست مشترک به حل و فصل ابهامات و مشکلات بپردازیم. مسلماً مسایل زیادی در توسعه مناسبات دو کشور هست که ما باید وقت خود را صرف آنها کنیم نه این مسائل جزیی که با مذاکره قابل حل است.


Powered by Tetis PORTAL