اخبار
24 تير 1399 13:23:47
طرح احراز هویت مادران و نوزادان رونمایی شد
طرح اسکن هویت مادران و نوزادان با حضور وزیر دادگستری و استاندار تهران رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، پیش از ظهر امروز(99/4/24) در جلسه شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، که با حضور سید علیرضا آوائی وزیر دادگستری، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، نماینده وزیر بهداشت و معاونان داشنگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران و نمایندگان دستگاه های عضو شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک برگزار شد، از طرح ملی اسکن چشم مادران و نوزادان رونمایی شد.
وزیر دادگستری در حاشیه این جلسه با بیان اینکه در هیچ برهه ای به این اندازه نیاز به همکاری و کار مخلصانه توام با هماهنگی نداشته ایم اظهار داشت: امروز همه باید در کنار هم قرار گرفته و مخلصانه تر کار کنیم چرا که در معرض بیشترین فشارها و دشمنی ها قرار داریم.
وی همچنین به نقش پر اهمیت سازمانهای مردم نهاد در پیشبرد امور کشور اشاره کرد و افزود: معتقدم هیچ طرح و برنامه ای بدون همکاری و کمک سازمان های مردم نهاد به سامان نمی رسد؛ این سازمان ها ظرفیت بزرگی برای کمک به پیشبرد اهداف نظام هستند و باید مورد تکریم قرار گیرند.
رئیس شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در خصوص ساماندهی وضعیت کودکان کار و خیابان نیز تصریح کرد: موضوع کودکان کار بسیار حایز اهمیت بوده و باید از تمامی ظرفیت های نظام برای رفع این مشکل استفاده کرد؛ چراکه علاوه بر اینکه اقدامی خداپسندانه و بر اساس آرمان های انسان دوستانه است، هر موضوعی که به این صورت نمود پیدا می کند از سوی دیگران مورد قضاوت قرار گرفته و از مجموع نمره نظام می کاهد.
همچنین محسنی بندپی استاندار تهران نیز پیش از سخنان وزیر دادگستری در خصوص طرح احراز هویت مادران و نوزادان گفت: متاسفانه طبق آمار، همه روزه شاهد تولد نوزادان بدون هویت در کشور هستیم که چالشی جدی بوده و در آینده مخاطرات و مشکلات زیادی را برای جامعه به همراه خواهد داشت.
وی در این رابطه افزود: امروزه با بکارگیری علم و تکنولوژی، موضوع تشخیص و احراز هویت به سهولت انجام می گیرد و خوشبختانه در کشور نیز با همت متخصصین داخلی اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته که با اجرایی شدن این طرح، تشکیل و ثبت پرونده ها به صورت کاملا الکترونیکی صورت گرفته و با احراز هویت والدین و نوزادان از سوء استفاده های احتمالی و دیگر مشکلات پیشگیری می شود.
در ادامه این جلسه محمود عباسی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این مرجع، در خصوص این طرح اظهار داشت: طرح احراز هویت مادران و نوزادان به زودی به تمامی استان های کشور تعمیم داده می شود.Powered by Tetis PORTAL