28 شهريور 1393 17:52:2
وزير دادگستري اعلام كرد:
اعلام همكاري وزارت دادگستري و قوه قضاييه با ستاد كشوري كنترل دخانيات
وزير دادگستري گفت: براي كاهش مصرف دخانيات، وزارت دادگستري و قوه قضاييه آمادگي همكاري با ستاد كشوري كنترل دخانيات را دارند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري به نقل از پايگاه خبري وزارت بهداشت، حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري، در نهمين جلسه ستاد كشوري كنترل دخانيات كه با رياست سيد حسن هاشمي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در وزارت بهداشت برگزار شد، اين مطلب را اعلام كرد.

پورمحمدي افزود: در جلسه ستاد كشوري كنترل دخانيات به اين نتيجه رسيديم تصميماتي كه تا به حال براي مبارزه با دخانيات گرفته بوديم، موفق نبوده و متاسفانه منجر به افزايش مصرف دخانيات به ويژه قليان شده است.

وي با اشاره به اينكه در خصوص كاهش قاچاق تا به حال توفيقات زيادي نداشته ايم، ادامه داد: در حوزه مصرف سيگار با يك زنجيره پيوسته در توليد، توزيع، مصرف، واردات و نظارت بر كيفيت كالا مواجه هستيم.

پورمحمدي خاطرنشان كرد: در قوه قضاييه مهمترين وظيفه ما اين است كه قاچاق صورت نگيرد نه اينكه با بروز اين اتفاق حكم قضايي شديد براي آن صادر كنيم، چون آثار اجتماعي پرونده هاي قضايي طولاني مدت است و بايد در اين زمينه بيشتر به پيشگيري پرداخت.

وزير دادگستري گفت: خوشبختانه در حوزه پيشگيري و مبارزه با دخانيات، وزارت بهداشت ميزبان شده است و ما نيز اعلام آمادگي كرده ايم كه با اين وزارت خانه همكاري كامل داشته و با شبكه هاي غيرمجاز و نمايندگي ها و عواملي كه به صورت غير قانوني مبادرت به توزيع سيگار و مواد دخاني مي كنند، برخورد كنيم.

وي افزود: مهمترين مساله در حوزه دخانيات، مصرف اين مواد به خصوص در جوانان،  نوجوانان، زنان و دختران است كه در اين قشر مصرف دخانيات بايد به صورت يك ضد ارزش در بيايد.

حجت الاسلام پورمحمدي تصريح كرد: آموزش و پرورش بايد در اين زمينه فعاليت هاي موثر داشته باشد و اقدام به فرهنگ سازي در سنين مدرسه كند؛ ضمن اينكه رسانه ملي در اين ميان از همه ارگان ها نقش پررنگ تري در تبليغ آثار سوء محصولات دخاني دارد.

وي با تاكيد بر اينكه بحث قاچاق در كشور بسيار مزمن و نگران كننده است به طوري كه خيلي از كالاهاي قاچاق متاسفانه از مسيرهاي مشخصي وارد كشور مي شود، گفت: ضعف گمرك در ورود كالاهاي قاچاق و اشتباه در قيمت گذاري محصولات دخاني نقش مهمي در بالا بردن انگيزه قاچاق دارد.

وزير دادگستري افزود: براي همين است كه تاكيد مي كنيم بايد در اخذ ماليات روي اين كالاها دقت كرده و زنجيره اي ايجاد كنيم كه در اين راه صرفه اقتصادي براي قاچاق ايجاد نشود.

وي بيان داشت: هر چند سيگار كالاي مناسبي نيست ولي بايد تمام سعي مان اين باشد كه شبكه توزيع دخانيات را مديريت كنيم و كيفيت توليدات داخل را بالا ببريم تا از واردات اين محصولات تا جايي كه امكان دارد، جلوگيري شود.

وي ادامه داد: واردات سيگار رقم بسيار بالايي را به خود اختصاص داده است و سيگارهاي وارداتي چندين برند پرمصرف هستند كه البته در ايران نيز حجم حضورشان در مقايسه با كشورهاي ديگر بيشتر است، اين روند مي طلبد كه دست واسطه ها، دلال ها و رقبا را در اين حوزه كوتاه كنيم.

وزير دادگستري افزود: براي مبارزه با دخانيات نبايد به تندترين و خشن ترين حوزه كنترلي روي بياوريم و ضروري است در گام نخست، بر بازار توليد، توزيع و مصرف دخانيات حاكم شويم و بعد اولويتهاي ديگر را تعيين كنيم، انجمن ها و سازمان هاي مردم نهاد در پيشگيري از مصرف دخانيات نقش بسيار پررنگي مي توانند داشته باشند.

پورمحمدي افزود: بالا بردن كيفيت سيگارهاي توليد داخل و كاهش مضرات آن، در كنار كنترل اماكن عمومي مسلما از اقدامات اساسي جهت كاهش مصرف دخانيات هستند نه اين كه با حركات تند باعث تحريك مردم براي استقبال هرچه بيشتر از مصرف اين كالاها شويم.

پورمحمدي اظهارداشت: تفنن قليان را بين جوانان با جديت و دقت كنترل كنيم، براي مصرف قليان بايد راهكار منطقي يافت وگرنه با قشري مواجه مي شويم كه تصورشان بر اين است هرگونه تفنن و سرگرمي در جامعه دست نيافتني است.

وي اظهار داشت: براي مبارزه با افزايش دوبرابري نرخ مصرف قليان بايد منطقي جامع و پيگير را در كميته ستاد كشوري كنترل دخانيات دنبال كنيم.


Powered by Tetis PORTAL