7 شهريور 1393 17:4:23
پورمحمدي مطرح كرد:
عزم دولت براي ريشه‌كني فساد اقتصادي/دولت به دنبال ايجاد نظم نوين در نظام اداري
وزير دادگستري گفت: دولت عزم خود را جزم كرده است تا فساد اقتصادي را در كشور ريشه‌كن كند و اين كار را از بدنه خود شروع كرده است.

حجت‌الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري، ظهر امروز در سخنراني پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه اين هفته قم در حرم حضرت معصومه(س) اظهار كرد: دشمنان همواره به معرفي چهره‌اي زشت و بد از انقلاب اسلامي مي‌پردازند؛ بنابراين ما هم بايد تلاش كنيم واقعيت انقلاب را به دنيا عرضه كنيم.

 

وي افزود: رهبر معظم انقلاب در ديدار اخيرشان با هيات دولت فرمودند ارزش‌هاي انقلابي سر جاي خود، اما در شرايط كنوني هم منش ديپلماتيك بايد به كار گرفته شود.

وزير دادگستري با اشاره به دستاورد مهم و پيروزي اخير حماس در نبرد با رژيم صهيونيستي خاطرنشان كرد: در سوريه هم دنيا حرف خود را پس گرفت و گفتند دولت سوريه را تحمل مي‌كنيم؛ هم جمهوري اسلامي پاي حرف خود ايستاد تا مردم سوريه با رأي خود، نظام و رئيس جمهورشان را تعيين كنند.

وي ادامه داد: 70 درصد مردم سوريه به بقاي بشار اسد رأي دادند؛ در عراق هم فتنه‌هاي زيادي وجود دارد ولي نظام اسلامي پاي ارزش‌ها و دستاوردهاي ملت ايران و ملت مسلمان عراق ايستاده است.

پورمحمدي با اشاره به مذاكرات هسته‌اي ايران و گروه 1+5 خاطرنشان كرد: شعارها و ارزش‌ها و نيز مواضع انقلابي خود را حفظ مي‌كنيم و در عين حال به مذاكره هم مي‌پردازيم.

وزير دادگستري در بخش ديگري از سخنان خود به تاكيدات رهبر معظم انقلاب مبني بر كوچك‌تر شدن دولت‌ها گفت: با اين حال هر ساله بر حجم و بودجه دولت‌ها افزوده شده است؛ بايد به فكر تمام ملت بود هرچند ممكن است شرايط برخي كاركنان دولت تغيير كند ولي لازم است در انديشه جوانان تحصيل‌كرده بيكار هم باشيم تا از مهاجرت‌هاي بي مورد آنها جلوگيري كرد.

 

* دولت به دنبال ايجاد نظم نوين در نظام اداري به منظور افزايش بهره وري است

وي اضافه كرد: اصلاح نظام اداري مسئله‌اي اساسي در شرايط كنوني است؛ سخت‌گيري‌هايي كه شده موجب ابراز نارضايتي‌هايي شده است ولي اميدواريم نظمي جديد را بنيان نهيم تا بازدهي نظام اداري افزايش يابد زيرا در حال حاضر دولت مسئوليت‌هايي را پذيرفته كه دليلي ندارند و بايد آنها را به مردم واگذار كرد.

پورمحمدي با اشاره به گذشت 13 سال از آخرين برنامه توسعه كشور گفت: تا امروز تقريبا به هيچ يك از بخش‌هاي واگذاري امور به مردم عمل نشده اما اين كار شروع شده است.

وزير دادگستري با تاكيد بر حفظ و تقويت سلامت اداري خاطرنشان كرد: فساد اقتصادي موريانه توسعه به شمار مي‌رود؛ بر اساس مطالعات بين‌المللي، فساد بيشتر اقتصادي، عامل رشد كمتر جوامع بوده است.

وي تاكيد كرد: در مبارزه با فساد اقتصادي نبايد با هيچكس تعارف داشت و برخورد حزبي و گروهي داشت؛ رهبري و ملت از فساد اقتصادي آزرده‌خاطر شده‌اند به همين دليل دولت يازدهم عزم خود را جزم كرده تا فساد را برچيند؛ تلاش دولت در اين راستاست كه از خود شروع كند و ادارات دولتي از فساد مبرا باشند.

پورمحمدي با بيان اينكه در دولت حاضر، همت خوبي براي مبارزه با فساد وجود دارد، گفت: راه‌اندازي دولت الكترونيك و شفاف‌سازي مهمترين ابزارهاي لازم براي اين منظور هستند؛ در دولت الكترونيك بايد از كاغذبازي پرهيز كرد و علاوه بر اين مراجعات حضوري هم كاهش يابند؛ هرگاه مردم توانستند در خانه بنشينند و مشكلات اداري خود را حل كنند آنگاه دولت الكترونيك محقق شده است.

وزير دادگستري افزود: گمرك يكي از مجاري فساد بود كه دولت با اقدامات خود سبب شد درآمد گمرك بيش از 70 درصد افزايش يابد و دولت الكترونيك در گمرك اجرايي شود؛ در چند ماه اخير بيش از 48 درصد به درآمدهاي مالياتي افزوده شده و همت دولت در سازمان امور مالياتي هم در همين راستا بوده است.

وي با بيان اينكه 13 هزار ميليارد تومان براي امور عمراني در سال جاري كنار گذاشته شده است، گفت: آخرين دستاوردي كه طي روزهاي گذشته در دولت داشتيم، خروج از ركود و آغاز رونق اقتصادي بوده است؛ اميدواريم تا پايان سال شاهد تحولي در اين زمينه باشيم.

پورمحمدي با تاكيد بر نگاه عميق ديني در امور فرهنگي خاطرنشان كرد: بايد حركتي عميق و تاثيرگذار در كشور آغاز شود و اقدامات و گام‌هايي اساسي هم در اين زمينه برداشته شده ولي ادامه اين راه نيازمند همدلي و همكاري همگاني است.


Powered by Tetis PORTAL