11 مرداد 1394 14:1:34
وزیر دادگستری:
مفاسد اقتصادی هزینه های زیادی را بر دولت تحمیل کرده است/ در مذاکرات دشمن را زمین گیر کردیم
وزیر دادگستری گفت: در بحث مبارزه با فساد برای مثال مدیریت مساله قاچاق می تواند در اقتصاد کشور نظم ایجاد کند و اینگونه مفاسد هزینه های زیادی را بر دولت تحمیل می کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، پیش از ظهر امروز در جلسه تودیع و معارفه معاونین سازمان تعزیرات حکومتی بر نقش این سازمان در ایجاد نظم و آرامش در محیط کسب و کار جامعه تاکید کرد.
وزیر دادگستری گفت: باید تلاش کنیم تا سازمان تعزیرات کارکرد واقعی خود را پیدا کرده و اثر بخشی مطلوب خود را داشته باشد؛ زندگی مردم بیش از آنکه درگیر کارهای بزرگ و کلان باشد، با برخی مسایل معیشتی خرد درگیر است و نظام حکومتی نیز نمی تواند از این آنها غافل باشد.

* ایجاد هماهنگی و پیشگیری، از اولویتهای سازمان تعزیرات حکومتی است
وی ادامه داد: بحث بازار و محیط کسب و کار بسیار مهم است و حکومت باید نسبت به این مسایل بسیار جدی و حساس بوده و از حقوق مردم حفاظت کند تا محیط داد و ستد مناسبی برای جامعه فراهم شود؛ بخشی از این موضوع نیز برخورد با قانون شکنان و متخلفین است و سازمان تعزیرات برای انجام این ماموریت انتخاب شده که در این راه دو ماموریت مهم هماهنگی و پیشگیری را بر عهده دارد.
پورمحمدی در این خصوص توضیح داد: بخشهای خصوصی، توزیعی، خدماتی، تولیدی و غیره که بسیار گسترده هستند، بخشهای انتظامی، مدیریتی و حاکمیتی، قاعده گذاری، تعیین نرخ، استاندارد سازی و سایر موضوعاتی از این دست بسیار مهم بوده و موفقیت در گرو وجود هماهنگی بین این حوزه هاست چراکه در صورت عدم هماهنگی، ادامه راه ساده نخواهد بود و هماهنگی رکن رکین موفقیت است.
وی تحولات اخیر در نظام گمرکی را نمونه موفق سیستم سازی صحیح و ایجاد هماهنگی بین دستگاهی و بین بخشی عنوان کرد و با هشدار به دستگاه هایی که هنوز در خصوص همکاری با گمرک اقدام نکرده اند تصریح کرد: واردات و صادرات رکن اقتصاد است و دولت در جهت نظم بخشیدن به این حوزه اقدامات خوبی انجام داده اما در عین حال شاهد هستیم عده ای ادعا می کنند میزان قاچاق در این دولت دوبرابر شده که ما در همین جا اعلام می کنیم هرچه سریعتر حرف خود را پس بگیرند، در غیر اینصورت با ارایه آمار و اطلاعات دقیق، چنین مدعیاتی را نقض خواهیم کرد.

* پیشگیری تنها راه حل است

وزیر دادگستری پیشگیری از بروز تخلف را بسیار مهم دانسته و اظهار کرد: سال گذشته شاهد کاهش بیش از 20 درصدی ورودی پرونده به سازمان تعزیرات بوده ایم که خود موفقیت بسیار بزرگ و دستاورد خوبی است و باید بدانیم که پیشگیری نه تنها بهتر بلکه تنها راه حل است چراکه مسابقه دادن با جرم و متخلف، محکوم به شکست است.
وی همچنین افزود: نباید اجازه دهیم حوزه اقتصاد دچار آفت شود و در دولت نیز در خصوص معابر رسمی و غیر رسمی ورود و خروج کالا هشدار داده ایم؛ در عین حال اقتصاد مرزنشینان موضوعی اساسی است و باید با ایجاد شغل برای آنان حرمت اجتماعی ایجاد کنیم.
پورمحمدی به عنوان مثالی از موارد قاچاق، به گردش مالی سالانه 6 تا 7 هزار میلیارد تومانی گوشی های تلفن همراه در کشور اشاره کرد و گفت: ادعا می شود بالای 90 درصد گوشی های تلفن همراه بصورت قاچاق وارد کشور می شود و این در حالی است که می توان به راحتی همه گوشی های تلفن همراه را که ثبت نشده اند قفل کرد و اگر برخی می گویند این امکان وجود ندارد، خود ما توان مدیریت این موضوع را داریم.
وی گفت: قوه قضائیه، وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی در بهبود محیط حقوقی برای فعالان اقتصادی موظف شده اند و در بحث اقتصاد مقاومتی هم از وزارت دادگستری خواسته شده است فضای عمومی کسب و کار را از بعد حقوقی بهبود ببخشد؛ حمایت حقوقی مناسب از ارکان اقتصاد مقاومتی است و این بخش را باید بطور جدی تقویت کنیم.

* حفاظت از حقوق مالکیت فکری و مبارزه با فساد، از ارکان تحقق اقتصاد مقامتی است

وزیر دادگستری حقوق مالکیت فکری و مبارزه با فساد را از مقولات اساسی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی برشمرد و با اشاره به مسوولیت وزارت دادگستری در این بخشها، از عزم جدی برای پیگیری این موضوعات خبر داد و گفت: در بحث مبارزه با فساد برای مثال مدیریت مساله قاچاق می تواند در اقتصاد کشور نظم ایجاد کند و اینگونه مفاسد هزینه های زیادی را بر دولت تحمیل می کند.
پورمحمدی تاکید کرد: ساده سازی مقررات و مقررات زدایی باید در دستور کار سازمان تعزیرات حکومتی قرار گرفته و چرخه های اداری اضافی نیز حذف گردند، چراکه بسیاری از فرصتها را از بین می برد و مجرایی برای بروز فساد است؛ ایجاد نظم و حاکمیت انضباط در اجرا نیز با کنترلهای سیستمی و شفاف سازی امکان پذیر بوده و از ضرورتهای جدی کار است.
وی همچنین در خصوص جذب سرمایه گذاران خارجی تصریح کرد: ما مرتب دم از جذب سرمایه گذار خارجی می زنیم اما هنوز سرمایه گذاران داخلی ما در محیطی امن در کشور فعالیت نمی کنند و تنها در صورتی که محیط کسب و کار از پیچیدگی ها و سردرگمی ها نجات پیدا کند، می توان از سرمایه گذار خارجی دعوت کرد.
وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنانش به دستاوردهای مذاکرات هسته ای اشاره کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران با حداکثر توان و ظرفیتش با جنگ طلبان روبرو شد و معتقدیم که به دستاوردی قابل اتکا دست یافت اما در عین حال با هرگونه بررسی در این خصوص که از سوی نهادهای رسمی و غیر رسمی صورت گیرد موافقیم.
پورمحمدی گفت: جمعی از متخصصان حقوقی و بین المللی در طول 22 ماه درگیر بودند و دستاوردهای این توافق باید در دانشگاه‌ها تدریس شود.

* در مذاکرات دشمن را زمین گیر کردیم

وی با بیان اینکه توافق، فضای تهدید را کاهش داده است، افزود: ما در این دنیای وحشی جنگ طلبان و در فضای ظلم و بی عدالتی و نقض حقوق ملتها، این دستاورد عظیم را کسب کرده، دشمن را زمین گیر و از او امضا گرفتیم.
وی گفت: بنا نیست دشمن از دشمنی‌هایش دست بردارد، مگر ما از آرمان هایمان و از شعار مرگ بر امریکا دست برداشته ایم، اما در این مذاکرات موفق شدیم تهدید بالای سر را از بین ببریم؛ البته اعتقاد ما این نیست که همه آنچه که در این مذاکرات به دست آمد مثبت و به نفع ماست؛ اما معتقدیم خداوند عنایت ویژه ای به ملت ما کرده که به دلیل استقامت و حق طلبی این ملت است.

Powered by Tetis PORTAL