7 مهر 1393 13:18:5
مدير كل امور دعاوي بين المللي وزارت دادگستري:
در اجراي مفاد كنوانسيون مبارزه با فساد كارنامه خوبي داريم
نشست ملي روش‌هاي پيشگيري از فساد درچارچوب كنوانسيون مبارزه با فساد به ميزباني وزارت دادگستري و همكاري دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) در حال برگزاري است.

محمد علي مهران فر مدير كل دعاوي بين المللي وزارت دادگستري در اين نشست، با اشاره به فعاليتهاي وزارت دادگستري به عنوان مرجع ملي كنوانسيون مبارزه با فساد و همچنين همكاري با دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرم سازمان ملل اظهار داشت: پس از تعيين وزارت دادگستري از سوي هيات دولت به عنوان مرجع ملي كنوانسيون مبارزه با فساد، كارگروه ها و كميته هاي تخصصي در اين زمينه تشكيل و ضمن بهره گيري از ظرفيتهاي دانشگاه هاي كشور، سعي شد تا براي رفع خلأهاي قانوني موجود لوايحي تدوين و يا قوانين موجود به نحو مناسبي تكميل شوند.

وي با اشاره به الزام كنوانسيون مبارزه با فساد بر محدود نكردن مساله فساد به درون مرزهاي يك كشور خاطر نشان كرد: در اين خصوص موافقتنامه هاي دو جانبه در موضوعاتي مثل استرداد مجرمين، معاضدت قضايي در امور كيفري و مدني و برخي موافقتنامه هايي كه به تدريج بستر آنها فراهم مي شود در دستور كار قرار گرفته و موافقتنامه هايي كه به صورت سنتي اجرا مي شده نيز اصلاح و با كنوانسيون منطبق شده اند.

مهران فر همچنين ضمن توضيحاتي در خصوص «مكانيزم مرور» و «بازديد كشوري» كه به عنوان تمهيداتي از سوي كنوانسيون مبارزه با فساد براي كشورهاي عضو در نظر گرفته شده است، اين مكانيزمها را براي تبادل تجربيات و اطلاعات مثبت و سازنده ارزيابي كرد.

وي با اشاره به اينكه بسياري از كشورهاي عضو، عنصر استرداد اموال را به عنوان روح و آموزه اصلي كنوانسيون مبارزه با فساد مي دانند گفت: تاكيد ما بر اصل پيشگيري است كه لازمه آن هم ايجاد ابزار نظارتي، دقت و نبود خلأ قانوني است و براي جلوگيري از وقوع فساد در آينده، مي بايست از هم اكنون پيشگيري كنيم.

در اين نشست كه در روزهاي هفتم و هشتم مهرماه جاري و در محل همايشهاي برج ميلاد برگزار مي شود، مباحثي در خصوص فرمان هشت ماده اي مقام معظم رهبري، جايگاه پيشگيري از فساد در برنامه هاي كلان اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، فرهنگ قانون گرايي در نظام اداري جمهوري اسلامي ايران، جناح گرايي و گرايش هاي سياسي و تاثيران آن بر پيشگيري از فساد، تجربه كشور استراليا در پيشگيري از فاسد، فعاليتهاي دفتر مقابله با مواد مخدرو جرم سازمان ملل متحد در پيشگيري از فساد و... توسط حاضرين ارايه مي شود.


Powered by Tetis PORTAL