9 آذر 1394 15:18:59
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک خواستار شد:
اجرایی شدن فرمان رهبری در خصوص آموزش کودکان مهاجر
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به عنوان اولین سخنران در پنل الزامات تحقق فرمان رهبری درباره توسعه عدالت آموزشی کودکان مهاجر، مباحثی را در خصوص آموزش اتباع بیگانه به ویژه اتباع افغانی مطرح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، مظفر الوندی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، با تشریح حقوق کودکان بر اساس اسناد بین المللی و قوانین داخلی، آموزش کودکان را موضوعی فراتر از مرزها و تابعیت ها دانست و اظهار داشت: از منظر فرهنگی، اجتماعی، عاطفی و حتی امنیتی ملزم هستیم کودکان ساکن در کشورمان را صرف نظر از نوع تابعیت و یا چگونگی ورود به کشور تحت برنامه های آموزشی بویژه آموزش رسمی قرار داده و حاکمیت باید برنامه های خود را برای آموزش آنان اجرایی کند.
الوندی با تأکید بر استفاده از ظرفیت های مردمی در اجرای این رسالت و رفع موانع قانونی آن گفت: مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک بلافاصله پس از انتشار دستور مقام معظم رهبری ضمن مشورت با کارشناسان دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، پیش نویس اصلاح آئین نامه مصوب سال ٨٣ را در دستور کار قرار داده و پیشنهاد اصلاحی خود را به دولت ارسال کرد که هم اکنون در کمیسیون تخصصی مربوطه در حال بررسی است.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک همچنین گفت: حتی بدون اصلاح آئین نامه هم باید دستور رهبری را اجرایی کنیم و چنانچه نظام آموزشی توانایی کافی در این خصوص ندارد می تواند از ظرفیت خیّرین و نهادهای مردمی استفاده کند.
در این نشست همچنین، اسفنانی نماینده مجلس شورای اسلامی، قاسم زاده نماینده سمن ها، صالحی از اداره اتباع وزارت کشور، کاظمی مدرس دانشگاه و اشرفی مدیر عامل انجمن حامی به بیان دیدگاههای خود پرداختند.
همایش توسعه عدالت آموزشی در روزهای هفتم و هشتم آذرماه و با حضور جمع کثیری از مسئولان دولتی و اعضای نهادهای مردمی در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.


Powered by Tetis PORTAL