5 اسفند 1397 13:44:56
وزیر دادگستری در جلسه شورای هماهنگی حقوق کودک:
در مواجه با مشکلات کودکان تعلقات صنفی و سیاسی را کنار بگذاریم

وزیر دادگستری در جمع اعضای شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک تاکید کرد: در حوزه حقوق کودکان تکلیف سنگینی داریم و می بایست در این خصوص تعلقات و تعصبات صنفی، سیاسی و جناحی را کنار بگذاریم.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، صبح امروز(25/12/97) بیست و چهارمین جلسه شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به ریاست سید علیرضا آوائی، وزیر دادگستری تشکیل شد.
آوائی با اشاره به اینکه پدیده کودکان کار معضلی جهانی است و در پیشرفته ترین کشورهای دنیا نیز دولتها با آن دست به گریبان هستند، افزود: در مورد مشکل کودکان کار در جامعه کنونی ما، آنچه که مشهود است به هیچ وجه قابل قبول نیست؛ اما می توان با برنامه ریزی دقیق و تعیین اولویت ها، در جهت کاهش این مشکل اقدام کرد.
وی احصای خلاء های قانونی موجود را از دیگر راه کارهای مواجهه با مشکل کودکان کار و خیابان توصیف کرده و اظهار داشت: در موضوع رعایت حقوق کودک، اگر بدیهیات قانون اساسی و شرع اسلام را رعایت کنیم، درصد بالایی از موضع گیری های حقوق بشری غرب در برابر ما بی اثر خواهد شد.
وزیر دادگستری در این رابطه افزود: پیش نیاز دیانت، انسانیت است و بدانیم که ما در حوزه حقوق کودکان تکلیف سنگینی داریم و می بایست در این خصوص تعلقات و تعصبات صنفی، سیاسی و جناحی را کنار بگذاریم؛ چراکه پیش از هر چیز مکلف به دفاع از حق هستیم و اگر چنین فرهنگی در جامعه حاکم شود؛ ادبیات و نوع برخورد ما در مواجهه با مسائل و مشکلات تغییر پیدا خواهد کرد.
رئیس شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: در خصوص رفع مشکلات کودکان در جامعه، نیاز به فرهنگ سازی و تبیین موضوع داریم و در این راستا رسانه ها نقش ویژه ای دارند؛ در رابطه با بازنمایی مشکلات کودکان، از ظرفیت رسانه ها به درستی استفاده نشده است و تبلیغات علمی و هدفمند در این زمینه، کمک شایانی به حل بسیاری از مشکلات خواهد کرد.
در این جلسه نمایندگان دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد عضو شورای هماهنگی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک نیز به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند.
مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در جمهوری اسلامی ایران، وزارت دادگستری است که ریاست شورای هماهنگی این مرجع را وزیر دادگستری بر عهده دارد.


Powered by Tetis PORTAL