3 خرداد 1394 15:26:21
وزیر دادگستری در جمع خبرنگاران:
عزم جدی دولت برای مبارزه با فساد/جلوی توسعه فساد را گرفته ایم
وزیر دادگستری گفت: تأکید می‌کنم دولت عزم جدی برای مبارزه با فساد دارد و مهمترین دستاورد ما این است که جلوی توسعه فساد را گرفته‌ایم.
* تشکیل سازمان مبارزه با مفساد اقتصادی به ما کمک نمی کند/ مهم عزم و اراده جدی برای مبارزه با فساد است

وزیر دادگستری درباره تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز گفت: برخی از نمایندگان مجلس این موضوع را تعقیب می‌کنند. البته ما نظرمان در دولت در این زمینه مثبت نیست. چرا که بنده معتقدم نیازی به تشکیل یک سازمان به صورت مختص در این زمینه نیستیم. زیرا که تشکیل سازمان‌ها به ما کمک نمی‌کند. مهم برای ما عزم و اراده جدی برای مبارزه با مفاسد است. البته قوانینمان به خوبی اجرا می‌شود.


وی ادامه داد: اکنون قانون، تشکیلات و نیرو کم نداریم. مهم این است که به همدیگر کمک کنیم. البته مهمترین اقدام پیشگیری، اجرای قانون و شفاف‌سازی است که دولت در حال تلاش در این زمینه است.


پورمحمدی تصریح کرد: این‌که مدام در مطبوعات و مجلس و... مد شده که مبارزه با فساد به کجا رسید و همه در این زمینه اصرار می‌کنند باید بگویم که مگر می‌شود یک کار تیمی که به صورت اشتباه انجام شده در فرصت کوتاهی سامان یابد؟ البته باز تأکید می‌کنم دولت عزم جدی برای مبارزه با فساد دارد.


وزیر دادگستری با تأکید بر این‌که «مهمترین دستاورد ما در حال حاضر این است که جلوی توسعه فساد را گرفته‌ایم» گفت: این موضوع امری مسلم و قابل اثبات است. اما اشکالات و کاستی‌های گذشته مانند پرونده بابک زنجانی و یا ده‌ها معوقه بانکی که از سوی موسسات مالی غیر مجاز در چندین سال داده شده است را نمی‌شود یک ماهه، دو ماهه یا یکساله جمع کرد چرا که زمان می‌خواهد. البته بنده پیگیری رسانه را در این زمینه مناسب می‌دانم و اهتمام دستگاه‌ها را گرامی، اما معتقدم این بخش نیاز به تدبیر و حوصله دارد.


وی درباره تشکیل معاونت جدید در وزارت دادگستری و این‌که کار به کجا رسیده است؟ گفت: تشکیل این معاونت در حال انجام است.


پورمحمدی درباره برخورد سازمان تعزیرات با متخلفان نیز گفت: قانون بازدارنده در زمینه برخورد با متخلفان زمانی است که شما اشراف و نظارت داشته باشید، ‌صرف مجازات، بازدارنده نیست. مگر این‌که نظارت سالم وجود داشته باشد. البته بسترهای لازم در این زمینه آماده است و گشت‌های مشترک سازمان تعزیرات سامانه برخطی را برای رسیدگی به شکایات شهروندان از گرانفروشان در نظر گرفته است. همچنین سازمان بازرسی در این زمینه فعال‌تر شده است.


پورمحمدی در پایان گفت: ما به تشدید مجازات نمی‌اندیشیم و اعتقادی به بگیر و ببند نداریم. البته امیدواریم با تیم جدید و تجربه دوستان در سازمان تعزیرات اقدامات خوبی در این زمینه انجام شود.

Powered by Tetis PORTAL