25 ارديبهشت 1397 13:38:36
وزیر دادگستری:
در موضوع مالکیت فکری حرکت کشور پرشتاب و رو به جلو است
وزیر دادگستری گفت: موضوع مالکیت فکری در کشور ما در سال های اخیر حرکتی رو به جلو و پرشتاب داشته است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، سیدعلیرضا آوائی وزیر دادگستری در دیدار رئیس سازمان جهانی مالکیت فکری(وایپو) ضمن بیان این مطلب افزود: موضوع مالکیت معنوی و فکری هم در معارف دینی ما جایگاه رفیعی دارد و هم امری کاملاً عقلی و اخلاقی و بر اساس فطرت انسان بوده که موجبات توسعه اقتصادی کشورها را فراهم می کند.
وزیر دادگستری با بیان اینکه وزارت دادگستری در رابطه با مالکیت فکری اقدامات گسترده ای داشته که همچنان در حال توسعه آن نیز هست گفت: دو هفته پیش با حضور نمایندگان سازمان جهانی مالکیت فکری، دوره های آموزشی در این زمینه برای 48 نفر از نمایندگان دستگاه های اجرایی کشور به طور موفقیت آمیز برگزار شد.
آوائی با اشاره به جایگاه مهم سازمان جهانی مالکیت فکری، برای همکاری دوجانبه با این سازمان اعلام آمادگی کرد.
وی گفت: امروز جامعه بشری به جامعه ای جهانی تبدیل شده است و همه از هم تأثیر می پذیرند و علت هم این است که بشر دارای مشکلات مشترک و مشابه بوده و راه حل این مشکلات نیز به هم نزدیک و شبیه است .
وزیر دادگستری همچنین تصریح کرد: در ایران در بحث مالکیت فکری اقدامات گسترده ای در حال انجام داریم و هم اکنون بیش از 700 فارغ التحصیل رشته حقوق مالکیت فکری از معتبرترین دانشگاه های کشورمان در دوره های کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده اند.
وی از فرانسیس گری مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری خواست، کارگاه های آموزشی مشترک بیشتری برگزار شود و برای توسعه داوری و روش های جایگزین برای حل و فصل اختلافات در حوزه مالکیت فکری اقدامات موثرتری صورت گیرد.
***
رئیس سازمان جهانی مالکیت فکری: سیستم مالکیت معنوی در ایران تحسین برانگیز است
بر اساس این گزارش "فرانسیس گری" با قدردانی از جمهوری اسلامی ایران و حمایت از رشد مالکیت معنوی در این کشور، گفت: شاهدیم نرخ رشد مالکیت فکری در ایران نقش مهمی در اقتصاد این کشور دارد.
گری افزود: شاهد یک تغییر بزرگ جغرافیایی در آسیا هستیم؛ به این صورت که ٦٥ درصد ثبت مالکیت فکری را آسیا در اختیار دارد و ایران نیز نقش مهمی در این رشد ایفا می کند.
رئیس وایپو با اشاره به وجود رقابت شدید و تمرکز مناسب روی مالکیت فکری در دنیا گفت: همکاری با ایران را در مقطعی که چندجانبه گرایی با چالش های متعدد روبه رو است، قدر می دانم.
گری با استقبال از دو پیشنهاد وزیر دادگستری مبنی بر افزایش دوره های آموزشی و داوری وایپو، گفت: تلاش شما در رشد مالکیت فکری به معنای حیاتی بودن این موضوع در ایران است و این افزایش همکاری به ویژه در دخیل کردن جوانان می تواند بسیار موثر باشد.


Powered by Tetis PORTAL