13 ارديبهشت 1395 13:41:31
وزیر دادگستری در همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط:
حمایت از حقوق مالکیت فکری بستر ساز رشد اقتصادی است
وزیر دادگستری گفت: کشور در حوزه تولیدات علمی، فکری و خلاقیت‌های ذهنی گام‌های خوبی را بر می‌دارد و با حمایت‌های حقوقی، جایگاه مناسبی را در جهان پیدا کرده‌ است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری امروز (13 اردیبهشت ماه) در ششمین همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد، گفت: خوشحالیم که این همایش به صورت پیوسته در حال انجام است و ششمین دوره خود را برگزار می کند.
وی ضمن تقدیر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت حقوقی و مسئولان حوزه مرتبط اظهار داشت: این ایام مصادف است با شهادت آیت‌الله مطهری چهره ماندگار عرصه فرهنگ، فکر، تفکر و خلاقیت است که به روح بلند او درود می‌فرستیم و خوشحالیم که این همایش‌ هم در این ایام برگزار می‌شود و ما این را به فال نیک می‌گیریم.
وزیر دادگستری اظهار کرد: کشور در حوزه تولیدات علمی، فکری و خلاقیت‌های ذهنی گام‌های خوبی را بر می‌دارد و طبق اعلام آخرین آمار در این زمینه تولیدات علمی در کشور ما رو به رشد است و ما توانسته‌ایم رتبه‌ 15 را در بین کشورهای جهان کسب کنیم.

*دولت اهتمام ویژه ای به اقتصاد دانش بنیان دارد

وی افزود:‌ در حوزه تبدیل دانش و علم به محصولات صنعتی و محصولاتی که برای جامعه مفید است هم گام‌های خوبی برداشته ایم و اقتصاد دانش بنیان با پشتوانه علمی روند رو به رشدی را دارد، البته دولت هم اهتمام لازم را در این زمینه داشته و امسال هم بودجه‌ خوبی را برای حمایت از اقتصاد دانش بنیان در نظر گرفته که خوشبختانه مجلس هم آن را تصویب کرد.
وزیر دادگستری یادآور شد: بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی که به ثبت می رسند، توسط اساتید و فارغ‌التحصیلان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در حال رشد بوده و سازمان ثبت هم اعلام کرده که ثبت این شرکت‌ها از رشد خوبی برخوردار است و این عرصه‌ با حمایت‌های حقوقی، جایگاه مناسبی را در جهان پیدا کرده‌ است.
وی افزود:‌ در ابتدا مشکل بسیاری از فعالان اقتصادی و شخصیت‌هایی که در کشورهای دیگر، شرکت‌هایی را ثبت می‌کردند، حقوق مالکیت فکری‌شان بود که خوشبختانه بسیاری از ایرانیانی که در خارج از کشور فعالند در حال حاضر تمامی فعالیت‌ها یا بخشی از آن را به داخل کشورمان منتقل کرده اند.

* فضای پسا برجام شرایط را برای سرمایه گذاران مساعد کرده است

پورمحمدی با بیان اینکه کشور در عرصه‌ صنعتی گام‌های خوبی برداشته است، گفت:‌ فضای پس از برجام این موقعیت را برای خودمان و کشورهای دیگر و سرمایه‌گذاران خارجی که می‌خواهند در داخل کشورمان فعالیت کنند، تقویت کرده است. بر اساس پیش بینی‌های قابل اعتنایی که توسط موسسات معتبر بین‌المللی صورت گرفته، فضای جمهوری اسلامی در عرصه‌ اقتصاد و توسعه‌ اقتصادی جزو کشورهای بسیار مساعد بوده است. به همین دلیل رفت و آمد‌ها به داخل کشورمان پیام روشنی دارد و نشان می‌دهد که فضای ایران و بستر آن برای سرمایه‌گذاران مساعد بوده است.
وی با بیان اینکه یکی از موضوعات مهم در کشور ما حقوق مالکیت فکری است، گفت: کشور ما از قانون تجارت محکمی برخوردار است، البته چند سالی است که اصلاحاتی در این زمینه صورت گرفته و لایحه‌ای به مجلس داده شده است. امیدواریم قانون متناسب‌تری برای فضای جدید فعالیت اقتصادی و حفظ حقوق مالکیت در کشور به تصویب برسد.

* حوزه حقوق مالکیت فکری نیازمند تبیین است


وزیر دادگستری در ادامه با اشاره به بحث حقوق مالکیت فکری و تقسیم آن به دو بخش مالکیت فکری در عرصه‌های صنعتی و مالکیت فکری ادبی و هنری بیان کرد: حقوق مالکیت فکری عرصه بزرگی را به خودش اختصاص داده است و عرصه‌های صنعتی ابداعات و اختراعات و حمایت از آنها بحث وسیعی دارد. دنیا تلاش بسیار وسیعی را در این رابطه انجام می‌دهد. به خصوص که فضای مجازی رکن رکین این خلاقیت و داد و ستد یافته‌هاست و اگر بخواهیم این محیط را به شکل مطلوب مدیریت کنیم به گونه‌ای که در تولید ملی سهم بسزایی ایفا کند و شاهد نوآوری آن باشیم، باید حوزه حقوق مالکیت فکری را تبیین کنیم. دولت دو مجموعه بحث مالکیت فکری را در مرحله اول تقدیم مجلس کرد که امیدواریم این به یک قانون جامع تبدیل شود.
وی ادامه داد: وقتی بحث به حوزه مالکیت ادبی می‌رسد بسیار سخت‌تر می‌شود؛ در حوزه‌های صنعتی بحث‌های جدی اقتصادی وجود دارد و دستگاه‌ها به صورت جدی وارد می شوند. بحث مالکیت ادبی حوزه کوچکتری دارد و بحث کپی‌رایت در آن بسیار راحت‌تر است. پدیدآورنده باید برای دفاع از حقوق فکری خود وکیل بگیرد و هزینه آن را پرداخت کند.

* خالقین آثار باید مورد حمایت قرار گیرند

پورمحمدی با اشاره به حمایت از هنرمندان آثار افزود: همانطور که باید به تولیدکنندگان کمک کنیم باید به هنرمندان و نویسندگان نیز کمک کنیم؛ چراکه اغلب این افراد متعلق به طبقات متوسط و ضعیف جامعه هستند زیرا کسانی که به دنبال تحقیق و پژوهش و فرهنگ می‌روند، چندان به مال‌اندوزی توجه نمی‌کند. این قشر به کمک جدی نیازمند است. اینها باید از محصولی که خود تولید کرده‌اند بهره ببرند؛ اعتبار و اسم‌شان و حقوق مرتبط با آن متعلق به خودشان باشد؛ اگر نتوانیم چنین فضایی ایجاد کنیم، هنرمند ما اثرش را در خارج از کشور منتشر می‌کند که ضربه بزرگی است.
او با بیان اینکه می‌بایست نسبت به حقوق مالکیت فکری تلاش بیشتری کنیم گفت: من خواهش می‌کنم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یک واحد حقوقی برای حمایت از حقوق مالکیت فکری ایجاد کند. ما در این عرصه هرچه بیشتر سرمایه‌گذاری کنیم به نفع کشور است. باید اندیشه‌ورز ما، نویسنده ما و هنرمند ما بداند برای تولید اثرش به او کمک می کنیم و پس از تولید هم از او حمایت می کنیم.

* حفظ حقوق شهروندی مورد توجه ویژه دولت است


وزیر دادگستری با بیان اینکه ما وظیفه‌مان را به نحو مطلوب در زمینه حقوق شهروندی انجام می‌دهیم تا جامعه سالم‌تر، آرام‌تر و رو به رشد باشد،‌ گفت: حقوق شهروندی و حمایت عمومی از این عرصه، جزو رسالت ماست، اما دولت یازدهم اهتمام بیشتری داشته؛ بنابراین ما در وزارت دادگستری یک معاونت حقوق شهروندی ایجاد کرده‌ایم.
پورمحمدی افزود: حمایت از حقوق مالکیت فکری مساله بسیار مهم دیگری است که یکی از موضوعات آن آموزش فعالان این عرصه، اعم از تولیدکنندگان و حمایت کنندگان است و سازمان جهانی "وایپو" اعلام آمادگی کرده که در ایران، کلاس‌هایی را در این زمینه برگزار کند؛ که با هماهنگی شورای ملی مالکیت فکری و دبیرخانه آن در وزارت دادگستری، بر همین اساس توافق شده که در آینده آموزش مالکیت فکری انجام شود و امیدواریم بتوانیم در تابستان اولین دوره آن را برگزار کنیم.
پورمحمدی در پایان گفت: بحث فضای مجازی بسیار مهم است و تلاش گسترده در این زمینه در کشور صورت گرفته است؛ شورای عالی فضای مجازی ایجاد شده و امیدواریم که بتوانیم حمایت حقوقی لازم در این زمینه را انجام دهیم؛ چرا که فضای مجازی به شدت به حمایت و پایش مستمر نیاز دارد.
ششمین همایش ملی مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط روز دوشنبه 13 اردیبهشت با حضورعلی جنتی و مصطفی پورمحمدی وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، ابوالحسن فیروزآبادی دبیرشورای عالی فضای مجازی کشور و جمعی از مهمانان داخلی و خارجی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حال برگزاری است.


Powered by Tetis PORTAL