20 اسفند 1393 19:39:21
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک خواستار شد:
توجه به الزامات اخلاقی و عاطفی برای ارتقای حقوق کودک
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک گفت: برای ارتقاء حوزه کودک و نوجوانان علاوه بر الزامات قانونی و حرفه ای، الزامات اخلاقی و عاطفی هم مورد نیاز است.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری مظفر الوندی دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، صبح چهارشنبه در اولین همایش بررسی مطبوعات کودک و نوجوانان در مجتمع فرهنگی شهدای هفتم تیر سرچشمه و در جمع مدیران مسئول و سردبیران نشریات کودکان ضمن اعلام مطلب فوق افزود: برای کار در حوزه کودکان باید به الزامات قانونی شامل قوانین داخلی و نیز اسناد بین المللی و به طور شاخص پیمان نامه حقوق کودک پایبند بود.

الوندی در کنار الزامات قانون ، الزامات حرفه ای و کاری هم به ویژه در حوزه مطبوعات کودک و نوجوان مهم برشمرد و تاکید کرد: اولین راه موفقیت در این عرصه شناخت درست از جامعه هدف می باشد.

وی اعلام کرد: بر اساس آمارهای رسمی حدود 30% از جمعیت کشور افراد زیر هجده سال هستند و موقعیت سنی این افراد ایجاب می کند که نیازهای واقعی آنها را بشناسیم و بر اساس آن نیازها اقدام به نشر مطبوعه نمائیم.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ضمن تشریح فعالیتهای این مرجع، اصول بنیادین کنوانسیون را تشریح و به اصل بنیادین عدم تبعیض در خصوص کودکان-رعایت مصالحه عالیه کودک به عنوان شالوده و حفظ حقوق کودک و حق اظهار نظر و ابرازدیدگاههای کودکان اشاره و تاکید کرد: بر اساس مواد کنوانسیون که عمدتا منطبق با قوانین داخلی هم می باشد، دریافت و ارائه اطلاعات و هر گونه اظهار نظری بدون توجه به تفاوت های جغرافیایی، نژادی و جنسیتی برای کودکان، جزو حقوق اولیه و بنیادین کودکان و نوجوانان به شمار می رود.

وی در عین حال رعایت الزامات اخلاقی و حرفه ای در اجرای این اصول را یاد آور شد و به نقش رسانه های مکتوب در ارتقای دانش و اطلاعات کودکان اشاره و از مدیران مسئول و سردبیران این عرصه تقاضا کرد قبل از انتشار هر مطلبی، نیازهای مخاطبین خود را شناسایی و با کمک گرفتن از خود کودکان با جاذبه های هنری و کار حرفه ای، مطالب مورد نیاز را نشر دهند.

الوندی همچنین اضافه کرد: باید برای مطبوعات حوزه کودک و نوجوانان یارانه وکمک در نظر گرفته شود تا این بخش از مطبوعات، دغدغه تامین هزینه های خود را از محل تبلیغات و آگهی های غیر مرتبط با نیاز کودک تامین ننمایند.

دبیر مرجع ملی حقوق کودک در پایان برای هماهنگی بین مطبوعات کودکان و انتقال مشکلات آنها اعلام آمادگی نمود.

اضافه می کند این نشست یک روزه به همت معاونت وزارت ارشاد اسلامی - مجموعه فرهنگی هفتم تیر و مدیریت نشریه اختصاصی کودکان «شهرزاد»- برگزار گردیده است.

Powered by Tetis PORTAL