3 خرداد 1395 12:54:17
در حاشیه اجلاس شانگهای در روسیه:
دیدارهای معاون وزیر دادگستری کشورمان مقامات خارجی دیگر کشورها
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در حاشیه اجلاس شانگهای در روسیه، با برخی مقامات خارجی از دیگر کشورها دیدار و گفت و گو کرد.

* دیدار معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با وزیر دادگستری هند در سنت پترزبورگ

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و رییس هیات اعزامی به اجلاس وزرای دادگستری سازمان همکاری های شانگهای و هیأت همراه با وزیر دادگستری هند دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار، طرفین بر توسعه مناسبات حقوقی و قضایی دو کشور تأکید کردند.
عباسی در این دیدار با اشاره به جایگاه مهم و تأثیرگذار دو کشور در مجامع بین المللی، حمایت دولت هند از مواضع جمهوری اسلامی ایران در شورای حقوق بشر را ستود و تأکید کرد دو کشور در زمینه مبارزه با ترویسم، افراط گرایی و یکجانبه گرایی برخی قدرتها مواضع مشترکی دارند و با توجه به روابط دیرینه فرهنگی و تاریخی دو کشور و تأکید رهبران ما بر گسترش و تعمیق روابط دو جانبه در حوزه های مختلف، فضای مناسب پسا برجام در ایران را فرصت مغتنمی برای توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی و در پرتوی آن حمایت حقوقی و قضایی دانست و گفت ما در زمینه معاضدت قضایی در امور کیفری و انتقال محکومان معاهده مشترک مصوب داریم اما در خصوص استرداد مجرمان و معاضدت قضایی در امور مدنی و تجاری معاهدات دوجانبه مذاکره و پاراف گردیده که امیدواریم با دستور جنابعالی در دستور کار امضا و تصویب قرار گیرد و سفر قریب الوقوع نخست وزیر هند به جمهوری اسلامی ایران فرصت مغتنمی برای دو کشور جهت توسعه مناسبات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است.
معاون وزیر دادگستری کشورمان که مدیریت کارگروه انتقال محکومان جمهوری اسلامی ایران را نیز به عهده دارد، با اشاره به محکومیت شصت نفر از اتباع هند در ایران که در حال سپری کردن دوره محکومیت خود هستند و نه نفر از اتباع کشورمان در هندوستان که دوره محکومت خود را سپری می کنند، با اشاره به معاهده انتقال محکومان مصوب سال 1389 بین دو کشور، آمادگی کشورمان برای اجرای معاهده و انتقال محکومان دو کشور را اعلام و تأکید کرد موضوع را از طریق مقامات قضایی کشورمان پیگیری خواهد نمود.
"گودا" وزیر دادگستری هند نیز در این دیدار با اشاره به روابط خوب و دوستانه دو کشور گفت ما آمادگی داریم موضوع انتقال محکومان را پیگیری و زمینه انتقال آنان را فراهم کنیم.
در خصوص سایر معاهدات هم ما علاقمندیم هرچه سریعتر به امضا برسد؛ من به همکارانم که در جلسه هم حضور دارند دستور می دهم موضوع را سریع پیگیری نمایند . بدون تردید نقش و حضور جدی ما و کشور متبوع شما در عرصه های بین المللی و بویژه در سازمان همکاری های شانگهای بسیار مؤثر خواهد بود. لازمه حمایت از مراودات اقتصادی همین معاهدات حقوقی است که شما به آن اشاره کردید.
در زمینه تبادل تجربه و مباحث حقوق بشری و آموزش قضات و دانشجویان هم ما آماده همکاری گسترده تر هستیم. تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی هم اکنون در هند تحصیل می کنند و این زمینه خوبی برای شناسایی بهتر دستگاه قضائی دوکشور است.

* دیدار هیات اعزامی ایران به اجلاس شانگهای با دبیر کل کنفرانس حقوق بین الملل خصوصی لاهه در سنت پترزبورگ


هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران به اجلاس سازمان همکاری شانگهای به سرپرستی محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری، با دبیر کل کنفرانس لاهه و هیات همراه دیدار کرد.
در این دیدار دو ساعته ابعاد حقوقی کنوانسیون های بین المللی، شرایط عضویت کشورها، مغایرت یا عدم مغایرت کنوانسیون ها با موازین اسلامی و راهکارهای پیوستن به آن ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. با توجه به علاقمندی دبیر کل کنوانسیون لاهه به تداوم نشست ها مقرر شد موضوع از طریق وزارت امور خارجه به وزارت دادگستری منعکس گردد تا در دستور کار مرکز پژوهش های وزارت دادگستری قرار گیرد.

* دیدار معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با معاون وزیر دادگستری جمهوری آذربایجان در سنت پترزبورگ

در دیدار محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با دکتر آذر جعفرف معاون وزیر دادگستری و عضو شورای عالی حقوقی قضایی جمهوری آذربایجان که در حاشیه اجلاس وزرای دادگستری سازمان همکاری های شانگهای در سنت پترزبورگ برگزار شد، طرفین روابط حقوقی قضایی دو کشور را مورد بررسی قراردادند.
در این دیدار عباسی معاون وزیر دادگستری کشورمان با اشاره به اراده مصمم رهبران دو کشور مبنی بر گسترش و تعمیق روابط فیمابین در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، ضرورت گسترش مناسبات حقوقی- قضایی بین دو کشور را یادآور شد.
وی اظهار داشت روابط عمیق سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور ایجاب می کند که ما ساز و کارهای حقوقی لازم برای حمایت از فعالان اقتصادی را فراهم کنیم؛ از این رو علاوه بر معاهده استرداد مجرمین، انتقال محکومین و معاضدت قضایی در امور کیفری که بین دو کشور منعقد شده، لازم است معاهده معاضدت قضایی در امور تجاری بین دو کشور منعقد شود؛ در این خصوص ما آمادگی داریم معاهده مزبور را مذاکره و پاراف نماییم که مورد استقبال طرف آذربایجانی قرار گرفت.
هم چنین پیشنهاد معاون حقوق بشر وزیر دادگستری کشورمان مبنی بر ایجاد مرکز حکمیت و مشاوره در امور تجاری بین دو کشور مورد استقبال طرف آذربایجانی قرار گرفت.
در این دیدار معاون وزیر دادگستری آذربایجان اظهار داشت: در سال گذشته 160 تن از محکومان به حبس ایرانی را به مقامات کشورمان تحویل داده اند که در مقابل جمهوری اسلامی ایران تنها هفت نفر از محکومان آذربایجانی را تحویل داده است.
وی از معاون وزیر دادگستری کشورمان به عنوان رییس کارگروه انتقال محکومین درخواست کرد، موضوع از طریق مقامات قضایی کشورمان پیگیری و موجبات انتقال محکومان آذربایجانی فراهم شود.

* دیدار هیأت ایرانی با وزیر دادگستری اتریش در سنت پترزبورگ

هیأت اعزامی جمهوری اسلامی ایران به اجلاس وزرای دادگستری سازمان همکاری های شانگهای در سنت پترزبورگ با وزیر دادگستری اتریش دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار که با حضور عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و رییس هیأت ایرانی و علیرضا جمشیدی، معاون وزیر دادگستری و رییس سازمان تعزیرات حکومتی و هیأت همراه برگزار شد، عباسی روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور را بسیار خوب توصیف کرد و سفر اخیر رییس جمهور اتریش به جمهوری اسلامی ایران را نشان دهنده اراده مصمم دو کشور بر توسعه روابط دو جانبه قلمداد کرد. وی اظهار داشت: در فضای پسا برجام و توسعه مناسبات اقتصادی ما نیازمند حمایت حقوقی و قضایی از مراودات اقتصادی و تجاری هستیم و آمادگی داریم در زمینه معاهدات مربوط به معاضدات قضایی در امور مدنی، کیفری و تجاری، استرداد مجرمین و انتقال محکومان مذاکره نمائیم و زمینه یادداشت تفاهم حقوقی بین دو کشور را فراهم سازیم که در سفر آتی رییس جمهور اسلامی ایران به اتریش به امضاء برسد.
وزیر دادگستری اتریش نیز با استقبال از توسعه مناسبات حقوقی و قضایی بین دو کشور، اظهار داشت: ما می توانیم گفتگوهای خود در این زمینه را آغاز کنیم و انعقاد معاهدات مورد اشاره را در دستور کار قرار دهیم که در خصوص امضای یادداشت تفاهم حقوقی اینکار سریعتر قابل انجام است.

* دیدار هیأت ایرانی با وزیر دادگستری افغانستان در سنت پترزبورگ و بررسی راهکارهای توسعه همکاری های حقوقی و قضایی متقابل

هیأت اعزامی جمهوری اسلامی ایران به اجلاس وزرای دادگستری سازمان همکاری های شانگهای و مجمع حقوقی سنت پترزبورگ در دیدار با وزیر دادگستری افغانستان روابط حقوقی و قضایی دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.
در این دیدار محمود عباسی سرپرست هیأت ایرانی و رییس کارگروه انتقال محکومان جمهوری اسلامی ایران با اشاره به معاهده انتقال محکومان بین دو کشور و بیش از سه هزار نفر محکوم افغانی در ایران خواستار اجرای معاهده انتقال محکومان شد.
وی در این دیدار، با توجه به معاهدات منعقده حقوقی و قضایی بین دو کشور آن را زمینه مناسبی برای گسترش و توسعه مناسبات حقوقی و قضایی بین دو کشور توصیف کرد و حضور هیأت اعزامی جمهوری اسلامی به کابل در اسفند ماه گذشته به سرپرستی معاون کنسولی وزارت امور خارجه ایران به منظور اجرای معاهده انتقال محکومان دو کشور و بررسی دیگر زمینه های همکاری را نشان دهنده اهمیت و ضرورت همکاری های گسترده بین دو کشور دانست.
در این دیدار که معاون وزیر دادگستری و رییس سازمان تعزیرات حکومتی نیز حضور داشت، وزیر دادگستری افغانستان گفت ما علاقمند به گسترش روابط قضایی بین دو کشور هستیم و برای انتقال محکومان افغانی نیز من دستور می دهم موضوع پیگیری شود.
وی همچنین خواستار آموزش قضات و کارکنان دادگستری افغانستان و ایجاد زمینه همکاری های علمی آموزشی حقوقی و قضایی بین دو کشور شد.

* دیدار و گفتگوی معاون وزیر دادگستری چین با معاونان وزیر دادگستری کشورمان در سنت پترزبورگ

معاون وزیر دادگستری چین در حاشیه اجلاس وزرای دادگستری سازمان همکاری های شانگهای در سنت پترزبورگ با معاون حقوق بشر و امور بین الملل و رییس سازمان تعزیرات حکومتی کشورمان و هیأت همراه دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار وضعیت معاهدات حقوقی و قضایی و روابط دو کشور در این زمینه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
محمود عباسی رییس هیأت اعزامی کشورمان به سنت پترزبورگ در این دیدار روابط دو کشور در زمینه های مختلف را بسیار خوب و دوستانه توصیف کرد و حمایت حقوقی و قضایی از روابط اقتصادی و تجاری میان دو کشور در فضای پسا برجام را ضروری خواند و تأکید کرد ما برای گسترش و تعمیق روابط حقوقی و قضایی بین دو کشور محدودیتی قائل نیستیم. اراده مصمم رهبران دو کشور بر توسعه مناسبات دو کشور است و حمایت حقوقی و قضایی از این روابط تضمین کننده امنیت مناسبات اقتصادی و تجاری است.
معاون وزیر دادگستری چین نیز روابط دو کشور بسیار دوستانه و سازنده توصیف کرد و آمادگی کشورش برای توسعه مناسبات حقوقی و قضایی و اجرای کامل معاهدات منعقده اعلام کرد.
در پایان طرفین بر تصویب و اجرایی کردن معاهداتی که اخیراً در سفر رییس جمهور چین به جمهوری اسلامی ایران به امضاء رسید تأکید کردند.


Powered by Tetis PORTAL