24 تير 1398 17:36:36
در دیدار وزیر دادگستری کشورمان با رئیس شورای عالی قضائی عراق؛
بر لزوم اجرای کامل موافقت نامه های منعقد شده بین دو کشور تاکید شد

در دیدار وزیر دادگستری کشورمان با رئیس شورای عالی قضائی عراق، بر لزوم اجرای کامل موافقت نامه های منعقد شده فی مابین در حوزه های حقوقی و قضائی تاکید شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، "فائق زیدان" رئیس شورای عالی قضائی عراق که در راس یک هیات بلندپایه قضائی به کشورمان سفر کرده است، بعدازظهر امروز(24/4/98) با سید علیرضا آوائی، وزیر دادگستری کشورمان دیدار و گفت و گو کرد.
آوائی در این دیدار اظهار داشت: از پیروزی‌های مکرر شما در صحنه‌های داخلی و بین المللی بسیار خرسندیم و امیدواریم با کمک هم به عنوان دو شریک راهبردی همه مشکلات را پشت سر بگذاریم و هر روز بیش از گذشته به قله‌های اوج معنوی و مادی نزدیک شویم.
وی ادامه داد: پیروزی شما بر داعش جزو کارهایی بزرگی بود که انجام شد و حتی بسیاری از کارشناسان انتظار چنین پیروزی را نداشتند و توفیقات در این زمینه بسیار خوشحال کننده است.
وزیر دادگستری خاطر نشان کرد: از سال1390 موافقتنامه انتقال محکومین بین دو کشور به تصویب رسید که طی۴ مرحله کار تبادل محکومین انجام شد اما در مرحله ۵ مبادله انجام نگرفت. ما اکنون تعداد ۳۲۹ نفر زندانی در زندان مرکزی عراق داریم که گاهی بیشتر از خود زندانیان، خانواده‌هایشان در فشار قرار می‌گیرند و امیدواریم با اجرایی شدن موافقتنامه های فی مابین، این مشکلات نیز بر طرف شوند و در عین حال در خصوص دیدار خانواده های زندانیان شرایط تسهیل گردد.
وی در این رابطه افزود: علی رغم تصویب موافقتنامه استرداد مجرمین بین دو کشور، گاهی این استرداد با تأخیر انجام می‌شود که امیدواریم در این خصوص تسریع صورت گیرد؛ ما برای قوانین کشور دوست و همسایه خود احترام قائلیم و انتظار ما از مجموعه دستگاه قضائی عراق نیز این است که در مواردی که جرم و بزه انتسابی افراد سبک بوده و افراد مجرم حرفه ای و سابقه دار نیستند، با رافت بیشتر برخورد صورت گیرد؛ خصوصاً در خصوص افرادی که دارای کهولت سن هستند.
آوائی در ادامه افزود: ما از میهمان نوازی دولت و ملت عراق در پذیرایی با کرامت از زائرین ایرانی تشکر می کنیم و می دانیم که دو کشور همسایه با ارتباطات نزدیک به هم هستیم که ظرف یک سال چند میلیون نفر از اتباع دو کشور رفت و آمد می‌کنند و این گستردگی روابط گاهی اقتضا می‌کند که مشکلات حقوقی و قضائی هم به وجود آید.
وزیر دادگستری در این دیدار پیشنهاد کرد کمیسیون مشترکی از دستگاه قضائی دو کشور تشکیل شود و بر روی مسائلی که مرتبط با موافقت نامه ها بوده و اختلاف نظر در آن وجود دارد کار کنند تا هرچه سریعتر موافقت نامه های منعقد شده بین دو کشور با قوت بیشتری به اجرا گذاشته شوند و در صورت لزوم پیشنهادات لازم برای توسعه و تعمیق روابط حقوقی و قضائی ارائه گردد.
در ادامه این دیدار "فائق زیدان" رئیس شورای عالی قضائی عراق گفت: توافق نامه‌هایی در دیدار‌های گذشته بین ایران و عراق به امضا رسیده اند که لازم است این توافق نامه‌ها تکمیل شوند.
وی افزود: بین وزارت دادگستری ایران و عراق ۴ توافق نامه در مورد استرداد محکومان، استرداد مجرمین و .. امضا شده و لازم است این توافق نامه‌ها مورد بازبینی قرار گرفته و در قالب یک توافق نامه به امضا برسند.
رئیس قوه قضاییه عراق بر روی موضوع استراد محکومان بین دوکشور تاکید کرد و گفت: استرداد محکومان و مجرمان مسئله مهمی است، زیرا با احساسات خانواده‌ها و مسائل انسانی و عاطفی ارتباط دارد.
وی همچنین خاطر نشان کرد: شخصاً شاهد بوده ام که ایرانیان چه خدماتی در مبارزه با داعش به عراق ارائه کردند و خون مردم عراق و ایران در نبرد علیه باطل در کنار هم به زمین ریخته شده است و خون شهدای ایرانی، دینی است که بر گردن ما است.
در پایان رئیس شورای عالی قضائی عراق ضمن اعلام موافقت با پیشنهاد وزیر دادگستری مبنی بر تشکیل کمیسیون مشترک حقوقی و قضائی، حل و فصل مشکلات موجود در مورد مسائل حقوقی و تسهیل در اجرای موافقتنامه های بین دو کشور را از جمله مزایای تشکیل این کمیسیون بر شمرد.


Powered by Tetis PORTAL