13 آذر 1396 12:55:54
رئیس سازمان تعزیرات حکومتی:
مردم خدمات تعزیرات را به خوبی نمی شناسند

معاون وزیر دادگستری و رئیس سازمان تعزیرات حکومتی گفت: مردم خدمات سازمان تعزیرات را به خوبی نمی شناسند و تدابیر برای انجام اقدامات آموزشی و ترویجی از شرح خدمات این سازمان در راستای آگاهی سازی عمومی ضروری است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از ایرنا، جمال انصاری روز دوشنبه در آئین تکریم و معارفه روسای قدیم و جدید اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران، افزود: شرح وظایف سازمان تعزیرات برای همکاران تعزیرات شناخته شده است اما برای افراد بیرونی قطعا ناشناخته است و از فرایندها اطلاع چندانی ندارند زیرا مطالبه ای از ما صورت می گیرد که اساسا اختیاری برای برنامه ریزی در آن حوزه نداریم و اثربخشی کار ما در تعزیرات برای مردم ملموس نیست.
وی اضافه کرد: تدابیر برای انجام اقدامات آموزشی و ترویجی از شرح خدمات سازمان تعزیرات در راستای آگاهی سازی عمومی ضروری است و باید گام هایی را برای اثر بخشی و ثمر بخشی تعزیرات برداریم.
انصاری گفت: همه مصرف کنندگان به تعداد جمعیت کشور مخاطبان سازمان تعزیرات هستند و لازم است تا ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری روزآمد برای دسترسی بهتر مردم به خدمات سازمان اندیشیده شود.
رئیس سازمان تعزیرات خاطرنشان کرد: مردم باید دسترسی راحتی به تعزیرات داشته باشند تا به راحتی شکوه و ظلمی که به آنان روا شده است را پیگیری کنند و در این راستا نیاز به سازورکارهای روز آمد جهت سرعت، دقت و صحت همواه با شفافیت در موضوعات وجود دارد.
وی ادامه داد: شاید مهمترین و محوری ترین وظیفه ما به عنوان دستگاه حاکمیتی این است که ببینیم چقدر اقدامات و فعالیت های سازمان ما با واقعیت زندگی مردم مرتبط است و تا چه حد انتظارات مردم پاسخ داده می شود.

**به پرونده محوری محض اعتقادی ندارم
رئیس سازمان تعزیرات اظهار کرد: شخصا به پرونده محوری محض اعتقادی ندارم و فکر می کنم کار اصلی ما نظارت و کنترل بر بازار است و پرونده مرحله آخر محسوب می شود.
وی اضافه کرد: حتما نیازمند کار جهادی در تعزیرات هستیم تا کارآمدی این سازمان را ارتقا بخشیم و در این راستا نیازمند همکاری و هم افزایی با سایر سازمان های نظارتی هستیم زیرا تعزیرات، پلیس تخصصی صنفی ندارد و باید در تعامل با سایر نهادها فعالیت نظارت را انجام دهد.
انصاری گفت: اساسا نظارت های تعزیرات، نظارت های گره خورده با سازمان های دیگر است و زمانی می توان موفق بود که دیگران هم مثل ما در میدان باشند و از همه سازمان های همکار، توقع داریم اگر قرار است در راستای تسهیل و تعمیق خدمات به مردم اقدام کنیم، همکاری ها ضابطه مند باشد.
وی یادآور شد: در حال حاضر کمبود مقررات و دستورالعمل نداریم و باید باور کنیم مشکلات در این حوزه کم نیست و چارچوبی از دل قوانین متعدد موجود استخراج کنیم.
انصاری درباره مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: امروز بخش عمده ای از مبارزه با قاچاق کالا بر عهده تعزیرات است و باید برخوردها و اقدامات را با قوت ادامه دهیم و اثربخشی کار خود را بیشتر کنیم.

**تامین حداقل های زندگی از مهمترین تکالیف حاکمیت است
در بخش دیگری از این نشست، محمد علی اسفنانی مدیرکل جدید تعزیرات حکومتی استان تهران اظهار کرد: یکی از مهمترین تکالیف حاکمیت نسبت به جامعه، تامین حداقل های زندگی است و اگر دولتی نتواند حداقل های معیشتی را تامین کند، نمی تواند ادعای موفقیت و توانمندی داشته باشد.
اسفنانی ادامه داد: متاسفانه امروز نه در یک شهر که در خیابان شاهد این هستیم که یک کالا به قیمت های متفاوت و یا فاقد کیفیت به مشتری ارائه می شود که این مساله شایسته نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.
اسفنانی به نظارت مستمر در برخورد با مشکلات همچنین لزوم فرهنگ سازی اشاره کرد و افزود: اگر مجموعه ها و دستگاه های نظارتی که به نوعی با حاکمیت مرتبط هستند به درستی وظایف خود را انجام دهند، کمتر شاهد ارتکاب جرم و تخلف در جامعه خواهیم بود.
مدیرکل تعزیرات تهران خاطرنشان کرد: ادعای اینکه همه معضلات حل خواهد شد، شاید سخت باشد اما هر قدر در این راه گام نهیم، ارزشمند است و ما را به موفقیت نزدیک می کند.
آیین تکریم و معارفه مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با حضور رییس سازمان تعزیرات حکومتی، معاونان وزیر دادگستری، مدیران ستادی تعزیرات و قاضیان شعب تعزیرات تهران برگزار شد.
محمد محمدی که از بهمن 92 با روی کار آمدن دولت یازدهم به عنوان مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران شروع به فعالیت کرده بود، بعد از 4 سال و به دلیل بازنشستگی از این سمت کناره‌گیری کرد و محمد علی اسفنانی به عنوان مدیر کل جدید تعزیرات این استان معرفی شد.
محمدعلی اسفنانی عضو سابق کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی است.


Powered by Tetis PORTAL