12 مهر 1396 18:30:43
سرپرست امور مجلس وزارت دادگستری:
بانک اطلاعات محکومان در مراحل تکمیل نهایی
سرپرست امور مجلس وزارت دادگستری گفت: بانک اطلاعات محکومان و متهمان در مراحل تکمیل نهایی است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، محمدعلی اسفنانی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: بانک اطلاعات محکومان در ماده ۴۸۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۹۲ پیش بینی شده که ابداعی ارزشمند است.
وی گفت: آنچه در قوانین سابق آیین دادرسی کیفری سال ۱۲۹۰، قانون مجازات عمومی قبل انقلاب و قانون مجازات اسلامی قبل از تصویب در سال ۹۲ پیش بینی شده بود این است که محکومینی که محکومیت آن‌ها قطعی می‌شد در زمان اجرای حکم سوابق آن‌ها تحت عنوان سجلّ کیفری ثبت و در مرکز استان نگهداری می‌شد.
اسفنانی ادامه داد: با اطلاعات ثبت شده در این سجلّ کیفری اگر نیاز به استعلام سوابق یکی از محکومان بود به همین اطلاعات مراجعه می‌شد و البته منحصر به یک استان بود.
سرپرست امور مجلس وزارت دادگستری افزود: پس از تصویب قانون آیین دادرسی کیفری در سال ۹۲ مصوبه خوبی در این قانون پیش بینی شد که بانک اطلاعات محکومان و متهمان تهیه شود.
وی تاکید کرد: یکی از نکات مثبت قانون مذکور این است که وضع محکومان و متهمان در این بانک اطلاعاتی ثبت می‌شود که سابقه کیفری آن‌ها یا عدم سوء پیشینه قبلی در تعیین مجازات بعدی تاثیرگذار است ضمن اینکه با این قانون افرادی که مرتکب جرم می‌شوند در صورت نداشتن سابقه کیفری می‌توانند از تخفیفات قانونی استفاده کنند.
اسفنانی افزود: این قانون در حال حاضر تصویب و آیین نامه آن نیز در سال ۹۵ توسط وزارت دادگستری به قوه قضائیه ارسال شده است.
سرپرست امور مجلس وزارت دادگستری گفت: در حال حاضر سیستم cms دادگستری همه پرونده‌های قضایی کل کشور را در یک سامانه جامع ثبت کرده و دسترسی به اطلاعات افراد به صورت سراسری امکان پذیر است.
وی افزود: بانک اطلاعات محکومان در مراحل تکمیل نهایی است و اگر بخواهند سوابق فردی را بررسی کنند قاضی رسیدگی کننده از طریق این سیستم براحتی امکان اخذ استعلام دارد.
اسفنانی گفت: با استعلام از این سامانه کل محکومیت‌های افراد در کشور قابل رویت است و حتی گاهی لازم می‌شود قاضی پرونده به علت اینکه ارتکاب جرمی در حوزه قضایی دیگر انجام شده قرار عدم صلاحیت بدهد و پرونده برای رسیدگی به دادگاه مرتبط ارجاع شود.


Powered by Tetis PORTAL