5 دي 1395 13:1:31
وزیر دادگستری:
جمهوری اسلامی ایران، ضامن امنیت و ثبات منطقه‌ است
وزیر دادگستری گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران، کانون مبارزه با تروریست‌ها و ضامن امنیت و ثبات منطقه‌ای است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، صبح امروز در دیدار با "هوسپیان " رییس کمیته تحقیق و بازرسی جمهوری ارمنستان که در وزارت دادگستری برگزار شد، گفت: خوشبختانه روابط دو کشور از گذشته‌های دور، بسیار خوب، صمیمی و رو به رشد بوده است و ما به ارامنه مقیم ایران، به عنوان هم وطنان نجیب و باشخصیتی نگاه می‌کنیم که قانونمدار بوده و در جامعه ما به عنوان شهروندان مثبت تلقی می‌شوند.
وی با اشاره به مطلوب بودن سطح روابط دو کشور اظهار داشت: خوشبختانه همکاری با کشور ارمنستان چه قبل از استقلال و چه بعد از استقلال و تشکیل جمهوری ارمنستان، بهتر از گذشته ادامه داشته است.

* سیاست راهبردی ما استفاده از ظرفیت ها برای ایجاد صلح و آرامش است

وزیر دادگستری تصریح کرد: ما انتظارمان از جهت توسعه روابط به خصوص در حوزه اقتصادی و همکاری های تجاری، بیش از این است؛ خوشبختانه بحث لغو روادید بین دو کشور عملی و اجرا شد و دولت ارمنستان هم تصویب کرد که گام بلندی بود. در مسایل سیاسی ما پیوسته به دنبال آرامش و صلح در منطقه هستیم و این سیاست راهبردی ماست. از تمام ظرفیت‌مان برای ایجاد صلح و آرامش استفاده می کنیم و اطمینان می‌دهیم که این سیاست را به طور جدی تعقیب می‌کنیم.
وی افزود: شاهد هستیم منطقه کانون ترور، آتش و درگیری هاست؛ خداوند لطف کرده و با همت مسئولان، اقتدار ملت، دولت و درایت رهبری، ما وضعیت خوبی داریم. متاسفانه امروز شاهد ناامنی در کشورهایی که خود را مرکز صلح می دانستند هستیم؛ همانند برخی کشورهای اروپایی.

* امروز جمهوری اسلامی ایران کانون مبارزه با تروریست ها و ضامن امنیت و ثبات منطقه‌ای است

پورمحمدی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا با عزم جدی و صداقت اعلام کرده بود که هم با جنگ و هم با ترور مخالف است و با تروریست ها مقابله می کند. هر چند که دشمنان ما را به حمایت از تروریست‌ها متهم می‌کردند، ولی ما با صبوری نشان دادیم که چه کسی حامی تروریسم است و چه کسی با تروریست ها می جنگد. امروز جمهوری اسلامی ایران کانون مبارزه با تروریست ها و ضامن امنیت و ثبات منطقه‌ای است.
وی افزود: امروز اسراییلی ها و اروپایی ها با بحران های شدیدی روبرو شده اند؛ امیدواریم با تلاش کشورهای صلح دوست، آرامش را در منطقه افزایش دهیم.
وزیر دادگستری کشورمان در رابطه با وضعیت موافقت نامه های حقوقی و قضایی بین دو کشور افزود: موافقت نامه استرداد مجرمین بین ایران و ارمنستان، حدود 16 روز پیش در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب نهایی شده و به زودی برای اجرا به ما ابلاغ می شود؛ خوشبختانه این توافقات قانونی شد و راه را برای ما روانتر و هموارتر کرد و ما هم از همکاری دستگاه قضایی و دادستانی ارمنستان تشکر می کنیم.
پورمحمدی افزود: دو کشور در زمینه همکاری های قضایی مثل حقوق بشر، پولشویی، مبارزه با قاچاق و تروریسم همکاری خوبی دارند که باید آن را توسعه دهیم.
وزیر دادگستری در خاتمه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده توسعه سطح همکاری ها در تمامی زمینه ها با کشور ارمنستان است.
در ادامه این دیدار، "آقوان هوسپیان" رییس کمیته تحقیق و بازرسی جمهوری ارمنستان نیز گفت: ما بنا به دعوت همکارم آقای سراج در اینجا هستیم. در سال 2013 زمانی که دادستان کل ارمنستان بودم آقای اژه‌ای به دعوت ما به ارمنستان آمدند و توافق نامه دو جانبه ای را در رابطه با همکاری های قضایی امضا کردیم. در تابستان گذشته هم بنا به دعوت من، آقای سراج به کشورمان آمد و سند همکاری امضا کردیم.
وی افزود: باید بعد از امضای اسناد برنامه هایی داشته باشیم و توافق شد که همکاران ما این برنامه ریزی ها را انجام دهند.

* جرایم اتباع ایرانی و ارمنی مقیم دو کشور کاهش یافته است

رییس کمیته تحقیق و بازرسی جمهوری ارمنستان در رابطه با وضعیت اتباع دو کشور گفت: خوشبختانه طبق آمار، اکنون اتباع ایرانی‌ ساکن ارمنستان و نیز ارامنه مقیم ایران، جرایم‌شان بسیار کاهش یافته است و ما می توانیم با پرداختن به مسایل آموزشی در زمینه های حقوقی، به کاهش بیشتر این جرایم کمک کنیم.
هوسپیان در پایان تاکید کرد: با توسعه روابط اقتصادی و تجاری، زمینه تخلفات نیز گسترش می یابد که می بایست در این خصوص آمادگی مقابله داشته باشیم و به ویژه باید کارهای جدی در زمینه حقوق بشر انجام شود.
در ادامه این دیدار محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: در قراردادهای دو جانبه، آموزش قضات و دست اندرکاران اجرای این معاهدات بسیار حایز اهیمت است. ما می توانیم برای اجرایی کردن بندهای این قراردادها نیز همکاری های مشترکی داشته باشیم، البته همکاری‌های قضایی دو کشور بسیار مثبت بوده است.
وی افزود: بیشتر حجم جرایم اتباع دو کشور ناشی از جهل و عدم آگاهی آنها از قوانین است. یکی از راهکارها می تواند آموزش قوانین باشد که باعث کاهش جرایم می شود.
عباسی ادامه داد: همکاری های علمی در بحث های حقوق بشر و مبارزه با تروریسم و نشست های علمی بین دو کشور بسیار تاثیر گذار هستند.
لازم به ذکر است، رییس کمیته تحقیق و بازرسی جمهوری ارمنستان پیش از دیدار با وزیر دادگستری، با چند تن از مسئولان عالی قضایی از جمله رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز دیدار و گفتگو کرده است.


Powered by Tetis PORTAL