5 اسفند 1393 12:1:6
در نشست ملي نقش رهبران ديني در پيشگيري از خشونت عليه كودكان مطرح شد:
انتقاد وزير دادگستري از ترويج فيلم هاي پليسي و خشن در ميان كودكان
وزير دادگستري گفت: اسلام در بحث حقوق كودك به صورت مبنايي حرف براي گفتن دارد و اين حقوق را مقدم بر هر حقوقي مي‌داند؛ اگر جامعه‌اي حقوقي و برمدار حقوق شهروندي تنظيم شود بايد ابتدا حقوق كودك در آن رعايت شود.


به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت دادگستري حجت الاسلام والمسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري، صبح امروز در
"نشست پاياني نقش رهبران ديني در پيشگيري از خشونت عليه كودكان" كه صبح امروز در دانشگاه شهيد بهشتي تهران برگزار شد، ضمن تبريك ولادت حضرت زينب كبري(س) اظهار داشت: اين بانوي بزرگوار الگوي انسانيت و جامعه بشري است.

 

وزير دادگستري با بيان اين مطلب كه مرجع ملي كنوانسيون حقوق كودك چند سالي است كه به تصويب هيات دولت رسيده و اكنون به عنوان جايگاهي شناخته شده در عرصه ملي و بين المللي در حال فعاليت است، اظهار داشت: وزارت دادگستري به عنوان متولي اين مرجع، در حوزه حقوق كودكان و نوجوانان تلاش قابل قبولي داشته كه با اين وجود كمتر از انتظارات جامعه حقوقي ماست.

 

وي با بيان اينكه معمولا در همايش‌ها فاصله بين حوزه نظري و عملي زياد است بر  ورود موضوعات به ميدان عمل و بروز خارجي نتايج تاكيد كرد.

 

وزير دادگستري در اين باره همچنين افزود: حوزه تحقيق، تحليل و نظريه پردازي بايد در اين راستا ظهور عملي پيدا كند و مي بايست اين نشست‌ها كوچك، علمي و با هدفگيري موضوعي تخصصي و كوچك برگزار گرديده و همزمان در حوزه عمل، ترغيب وجود داشته باشد كه خوشبختانه اين مدل جا افتاده است.

 

پورمحمدي به موضوع اصلي اين نشست اشاره كرد و با تاكيد بر اينكه خشونت جنسي از اهميت بسياري برخوردار است، تصريح كرد: اين موضوع در جامعه ما به دليل شرايط اخلاقي و پنهان‌كاري و عدم بازگويي، بيشتر مورد توجه است و ما را با دردسر بيشتري مواجه مي‌كند؛ چرا كه ما خيلي از مسائل را در اين زمينه اعلام نمي‌كنيم؛ در حاليكه نبايد از رسيدگي دقيق و عميق به اين مساله غافل بمانيم.

 

وي با ابراز تاسف از بازتاب خشونت جنسي در برخي رسانه‌ها و حتي رسانه‌هاي پرتيراژ در شبكه‌هاي مختلف ارتباطي، اين مساله را  يك فرهنگ ضداخلاقي و ضدفرهنگي دانست.

 

وزير دادگستري با بيان اين مطلب كه در همه دنيا موضوع خشونت عليه كودكان وجود دارد و همه حكما، كارشناسان اجتماعي و محققان، نگران سرنوشت نامناسب اين موضوع در فرهنگ بشري هستند، اظهار داشت: متأسفانه بچه‌هاي در معرض خشونت بي‌دفاع بوده و حتي آموزش‌هاي لازم و مرتبط با اين امر را نمي‌بينند و ما شاهد ترويج فيلم‌هاي پليسي و  خشن در سطح وسيع در ميان كودكان هستيم كه در دسترس بوده و در سطح وسيع توليد و تكثير مي‌شود.

 

وي در بخش ديگري از سخنانش ضمن بيان اين نكته كه دنيايي كه در آن تلويزيون كتاب و شبكه‌هاي اجتماعي، محبت را تبليغ نمي‌كنند و تنها بمب و ترور حتي بين كم سن‌و‌سال‌ها ترويج مي‌شود، تصريح كرد: در برخي مناطق به كودكان كم‌ سن ‌و ‌سال آموزش انتحار مي‌دهند و حتي دختران و زنان كه مظهر محبت هستند آموزش خشونت و عمليات انتحاري داده مي شوند كه در اين خصوص وضعيت نا‌بهنجاري را شاهد هستيم.

 

پورمحمدي به مواضع سازمان ملل و بويژه گزارشگر ويژه در قبال مسايل حقوق بشري در جمهوري اسلامي ايران اشاره و گفت: جمهوري اسلامي اكنون در سيبل مسائل حقوق بشري قرار گرفته است و توسط دو مرجع گزارشگر ويژه و دبيركل سازمان ملل زير ذره بين قوي قرار گرفته است؛ حتي اخيرا 300 مورد درخصوص حقوق بشر در كشورما حتي بطور مثال در مورد روستايي دورافتاده در كشور گزارش مي شود كه نه تنها منفي نبوده بلكه مفيد نيز هست، چرا كه حمايت از حقوق انسان براي ما مهم بوده و در اين مورد مدعي هستيم.

* اقدامات مطلوبي در جهت احقاق حقوق كودك در كشور انجام گرفته است

 

وزير دادگستري به اقدامات مرجع ملي كنوانسيون اشاره كرد و گفت: قانون مجازات اسلامي در سال 91 تصويب و ابلاغ شد كه در مورد حقوق كودكان دو الي سه ماده اين قانون به بحث حقوق كودكان توجه مي‌كند. همچنين بحث تصويب و ابلاغ قانون حمايت از خانواده در اسفند سال 91 صورت گرفت كه برخي ماده‌ها در راستاي حقوق كودكان است.

 

وي با اعلام اين خبر كه در چند روز گذشته، آيين‌نامه قانون حمايت از خانواده تصويب و به مراجع قضايي ابلاغ شده كه حمايت در خصوص كودكان در آن قابل توجه است، گفت: تهيه سند ملي حقوق كودك نيز كه از سال گذشته در دستور كار بوده، بزودي تكميل و در دولت يا در صورت لزوم در مجلس شوراي اسلامي به تصويب مي رسد.

 

وي با بيان اينكه قانون حمايت از كودكان بي سرپرست تصويب شده و در خصوص ازدواج سرپرست با فرزند خوانده نيز تمهيدات لازم انجام شده و در ثبت مكتوب نيز ملاحظاتي را ارائه خواهيم كرد، افزود: ستاد ساماندهي كودكان خياباني با همكاري وزارت رفاه و شهرداري در حال ساماندهي است و همچنين ما نسبت به مراعات در مجازات كودكان زير 18 سال اقداماتي انجام داديم .

 

وزير دادگستري با اشاره به اينكه الحاق جمهوري اسلامي به پروتكل جلوگيري از خريد و فروش كودكان انجام گرفته است گفت: پروتكل اختياري استفاده از سلاح توسط كودكان و بكارگيري كودكان در مخاصمات نيز به امضاي اوليه رسيده و در حال بررسي چگونگي پيوستن جمهوري اسلامي ايران به اين پروتكل هستيم است.

 

پورمحمدي در خاتمه از سپري شدن مراحل نهايي تنظيم  منشور حقوق شهروندي خبر داد و  تصريح كرد: اسلام در بحث حقوق كودك به صورت مبنايي حرف براي گفتن دارد و اين حقوق را مقدم بر هر حقوقي مي‌داند؛ اگر جامعه‌اي حقوقي و برمدار حقوق شهروندي تنظيم شود بايد ابتدا حقوق كودك در آن رعايت شود.


Powered by Tetis PORTAL