19 مهر 1394 15:54:38
وزیر دادگستری:
توفیق در مذاکرات هسته ای پرده دیگری از رشد و تعالی انقلاب اسلامی است/ اجرای صحیح برجام و جلوگیری از نفوذ دشمنان عزت و اقتدار ملی را تضمین می کند
وزیر دادگستری گفت: آنچه اتفاق افتاده در فرآیند تحولات انقلاب و در خط امام و رهبری و بر علیه جبهه استکبار است که این نیز پرده دیگری از رشد و تعالی انقلاب است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، صبح امروز در جلسه شورای مدیران این وزارتخانه و سازمان تعزیرات حکومتی، به دستاوردهای مثبت جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات هسته ای با شش قدرت جهان اشاره و اظهار داشت: از نمایندگان عزیز مجلس که با دقت، فراست و هوشمندی و تذکرات و هشدارهای به جا کلیات این طرح را تصویب کردند تشکر می کنیم و امیدواریم خیر و سعادت مردم تامین و شر دشمنان دفع شود.
وزیر دادگستری با بیان این مطلب که موضوع برجام و مباحث هسته ای، صفحه مهمی در تاریخ انقلاب و کشور است گفت: در مذاکرات، کشمکش و جدال سختی بین ملت مسلمان ایران و دشمنان قسم خورده اش وجود داشته و دارد و مهم آن است که انسان با حفظ مواضع، آرمانها و مسیر خودش تلاش کند تا سنگلاخها و موانع را کنترل کرده، هزینه ها را پایین بیاورد، خطرات را به حداقل برساند و دشمنی ها را از حالت مستقیم، خشن و لجام گسیخته به رفتار قابل کنترل و قابل تحمل، هدایت و مدیریت کند.
وی گفت: «دشمنی دشمنان و کینه توزی معاندین اسلام و حرکت الهی و انقلابی ملت ایران را نمی شود از بین برد. اینها یک عده آدمهای دنیا طلب، منفعت پرست و خودخواه هستند که زور و پول دارند و مغرور، متکبر هستند و به تعبیر قرآن کریم، به طغیان رسیده اند و احساس بی نیازی می کنند؛ به دلیل قدرت مادی که دارند هم علیه خدا طغیان کرده اند و هم علیه پیروان حق و حقیقت و این ظلم و عداوتشان ادامه دارد؛ به خصوص این دشمنی با ما که سردمدار و پرچمدار حق طلبی، خداخواهی و استکبار ستیزی هستیم، شدیدتر است و نباید در این تردیدی داشته باشیم».

* با تدبیر، تفکر، صبوری، مقاومت و تهیه ابزار و امکانات لازم، جلوی دشمنی دشمنان را بگیریم

پورمحمدی همچنین افزود: مهم این است که ما تلاش کنیم مسیرمان را با قوت ادامه دهیم و راه را برای بهانه گیری آنان و برای اینکه بتوانند با ما ضربه بزنند و ما را از پا در بیاورند ببندیم و این حرکت عاقلانه ایست و عقل، منطق و تعلیمات دینی نیز بر این امر تاکید دارد که باید با تدبیر، تفکر، صبوری، مقاومت و تهیه ابزار و امکانات لازم، جلوی دشمنی دشمنان را بگیریم؛ کلام خداوند نیز ناظر بر این است که دفاع از حق، جهاد و شهادت جایگاه والایی دارد ولی خداوند نفرموده که همیشه با دشمن درگیر شویم، بلکه باید آمادگی کافی فراهم کرد تا دشمنان از درگیری با ما بترسند و از ما دور شوند؛ یعنی باید تلاش کنیم با هوشمندی و تهیه مقدمات و ابزار، دشمنان را از اینکه به فکر آسیب زدن به ملت مسلمان باشند باز بداریم.
وی در خصوص روند مذاکرات تصریح کرد: همانگونه که در مسایل مختلف اینطور نیست که همه امور کاملا شفاف، روشن و قابل تحصیل به نفع خود باشد، در این مباحث و مراودات نیز اینطور نیست که هیچ نقطه ابهامی وجود نداشته باشد و همه چیز بصورت یکطرفه به نفع ما باشد. بلکه مهم آن است که ما تصمیمی بگیریم که برای ما کمترین عارضه و بیشترین سود را درپی داشته و وقتی محاسبه می کنیم، بالنسبه منافع بیشتری داشته باشد. هیچ خیری بدون ضرر نیست و در دنیا چنین چیزی اتفاق نمی افتد و هر کسب سودی در کنارش ضرر، سختی و مرارت دارد و این امری طبیعی است که هر توافق و داد و ستدی، مقداری سود و مقداری ضرر دارد.

* دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات قابل توجه و اتکاست

وزیر دادگستری در این باره افزود: ذهنیت عمومی انسانهای فهیم، فرهیخته و موقعیت شناس در قبال این موضوع بدین گونه است که جمهوری اسلامی ایران در این مراودات دچار آسیب کمتری شده و خسارت حیثیتی ندیده است و در عین حال دستاوردهای قابل قبول و قابل ارایه ای کسب کرده و آنچه که به آن رسیده در مقابل آنچه از دست داده، قابل توجه و اتکاست.
وی با انتقاد از کسانی که نادانسته با افکار دشمن همراه می شوند گفت: «مهمترین چیزی که برای جبهه استکبار اهمیت داشته این است که ما صاحب بمب نشویم؛ بله هرکس در ایران تهیه و تولید بمب را مثل جریان استکبار برای خودش مصلحت و سرمایه اصلی می داند، خب، بله، از دست دادن بمب خسارت بزرگی است و در ذهنشان موفقیت و توانایی، داشتن بمب است و چون ما نمی توانیم بمب تولید کنیم، پس خیلی چیزها را از دست داده ایم. این تفکر دشمن است و می گویند چون جلوی جمهوری اسلامی را گرفته ایم که بمب تولید نکند پس همه چیز به دست آورده ایم».
پورمحمدی دراین رابطه ادامه داد: اگر حرف ما این است که عزت، آرمانها و شعارمان حفظ شود و نگذاریم موقعیت کشور متزلزل شده و منافع ملی را تامین و خسارت خود را به حداقل برسانیم، باید بهانه را از دشمنان بگیریم و این توهم را از آنان سلب کرده و نگذاریم دنیا را علیه ما تحریک و دشمنان ما را علیه ما بسیج و جبهه قدرتمندی علیه ما تشکیل دهند. البته این خیلی مهم است که بدانیم اگر دشمن در شرایطی مجبور به عقب نشینی شد آیا از طرق دیگر نفوذ نمی کند و دست از دشمنی بر می دارد؟ مسلم است که جدال و کشمکش پیوسته وجود خواهد داشت. درگیری در جبهه پایان نیافته و دشمن نیز می گوید که جدال ادامه دارد. ما نیز مواضع خود را حفظ کرده و خواهیم کرد و توانسته ایم شرایط جهانی را به نفع خودمان رقم بزنیم.

* انقلاب جایگاه و آرمانهای خودش را دارد و این خطوط و مرزها باید حفظ گردد

وی در ادامه سخنانش ضمن بیان این مطلب که از گذشته عده ای همواره بر خلاف جریان انقلاب حرکت می کرده اند اظهار داشت: از گذشته عده ای در داخل کشور بوده اند که دارای ذهنیتهای غیر واقع بینانه و خلاف مسیر اصلی مردم، نظام و انقلاب بوده اند و می گفتند که ستیز با استکبار صحیح نیست. عده ای می گفتند می توان با آمریکا تفاهم کرد. ولی اینطور نیست. عده ای می گفتند باید با موج جهانی همراهی کنیم و دست از شعارها برداریم که این دیدگاه ها الان هم وجود دارد. اما دوستان ما در دولت و مدافعان این گفت و گوها و توافقات چنین ذهنیتی ندارند. چنین چیزی وجود ندارد. انقلاب جایگاه و آرمانهای خودش را دارد و این خطوط و مرزها باید حفظ گردد و این امر برای کسی مشتبه نشود. نه دوستان و نه دیگر اندیشان. دشمن نیز تکلیفش روشن است. دوستان ما نگران نشوند. جبهه انقلاب مضطرب نشود و تصور نکند اتفاقی بر خلاف منافع و شعارهای انقلاب و امام و فرهنگ جهاد و مقاومت افتاده است.
وزیر دادگستری همچنین افزود: ما فکر می کنیم آنچه اتفاق افتاده در فرآیند تحولات انقلاب و در مسیر تفکر امام راحل و رهبری معظم و علیه جبهه استکبار است و این نیز پرده دیگری از رشد و تعالی انقلاب است که امیدواریم منطبق با واقعیات، فهم صحیح شرایط، دشمنی ها، مشکلات، چالشها و مقدورات با هم دیده و سنجیده شود تا ببینیم که مسیر قابل دفاع و تحسین برانگیز است و در این نباید تردید و شک ایجاد کرد.
پورمحمدی در خاتمه گفت: «این همه تلاش و مراقبت جای قدردانی دارد. اگر نقطه ضعفی وجود دارد باید هشدار دهیم و مراقب باشیم تا دشمن نفوذ نکند؛ اما دستاوردها را کم نبینیم و ذائقه مردم را تلخ نکنیم. گاهی در این مسایل ناشکری دیده می شود. این توفیق الهی شکرگذاری می خواهد و اگر اینگونه نباشد از ما سلب خواهد شد. باید مردم را هوشیارتر و قدرتمندتر کنیم. اجازه ندهیم در شرایطی که تا حدودی توانسته ایم جلوی تکبر دشمن را بگیریم و جایگاه خودمان را ارتقا دهیم، با ناشکری موقعیت را از دست بدهیم.
بر اساس این گزارش وزیر دادگستری در ابتدای سخنانش با اشاره به شهادت یکی از فرماندهان سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در سوریه گفت: شهادت سردار حسین همدانی که سالیان سال در راه جهاد و دفاع از حق و حقیقت و مبارزه با دشمنان و ظلم و ظالمین تلاش کرد را تبریک و تسلیت می گوییم و برای همگان توفیق قدر شناسی و گام برداشتن در راه خدا، جهاد و شهادت را طلب می کنیم و امیدواریم که خداوند پاسخ این تلاشها و مجاهدات ها را عزت اسلام و سربلندی مسلمین و خذلان، شکست و اضمحلال دشمنان خدا و دین حق قرار بدهد.

Powered by Tetis PORTAL