13 بهمن 1394 13:49:21
وزیر دادگستری در جمع ذیحسابان دستگاه های اجرایی:
برجام یعنی اقتدار ایران اسلامی/ مبارزه با فساد یکی از شعارهای اصلی نظام است
وزیر دادگستری گفت: آرمان ما رسیدن به جامعه ای عاری از فساد است و ما برای همین موضوع انقلاب کرده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، صبح امروز در هشتمین همایش هم اندیشی ذیحسابان و مدیران کل امور مالی دستگاه های اجرایی مرکز که در وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، ضمن تبریک ایام دهه فجر، مبارزه با فساد را یکی از اهداف اصلی انقلاب اسلامی برشمرد.
وزیر دادگستری با بیان اینکه فساد بزرگ طاغوت بود گفت: انقلاب ما برای مبازره با طاغوت و فساد شکل گرفت و همه حرف و پیام انقلاب این بود که ما پیرو حق هستیم، نسبت به باطل موضع داریم و به سادگی از کنار آن نمی گذریم.
وی در این رابطه افزود: 37 سال از عمر انقلاب می گذرد و ما هر روز شاهد استقرار، ثبات، شکوه و عظمت آن هستیم؛ ملت ما با سرافرازی مفتخر است که یکپارچه قیام کرده و در این قیام هم به ظرفیت عظیم خود پی برد و هم رهبر خود را پیدا کرد.

* برجام یعنی اقتدار ایران اسلامی

پورمحمدی در خصوص تحقق برجام تصریح کرد: برجام یعنی شکوه ملت ایران، اقتدار ایران اسلامی و ارایه توانمندنی یک ملت؛ چراکه دست یابی به تفاهمی در این سطح و امضا کردن قرارداد با قدرتهای جهانی در چنین ترازی و با چنین اقتداری، نشان دهنده قدرتمندی نظام ماست.
وی همچنین افزود: مهم آن است که ما دولتمردان، قدرت انقلاب، مردم، رهبری و فرهنگ انقلاب را دریابیم و اگر این قدرت را به خوبی تجلی و ارایه دهیم، قدرتهای جهانی چاره ای جز تسلیم نخواهند داشت؛ امروز نیز اگر خداپرستی، دین داری و حتی اسلام در مذاهب مختلف آن، در دنیا برجسته شده به دلیل انقلاب شکوهمند اسلامی است.

* مبارزه با فساد یکی از شعارهای اصلی نظام است

وزیر دادگستری در ادامه جلسه ضمن بیان این مطلب که مبارزه با فساد یکی از شعارهای اصلی نظام است اظهار کرد: همگی در مورد اینکه در زمینه فساد اداری دچار مشکل هستیم اتفاق نظر داریم، این در حالی است که آرمان ما رسیدن به جامعه ای عاری از فساد است و اصولا ما برای همین موضوع انقلاب کرده ایم.
وی دراین باره افزود: ما به توانمندی و سلامتی مدیران خود باور داریم و نه تنها مدیران بلکه کارمندان ما نیز بسیار توانمند و وظیفه شناس هستند، اما این سوال مطرح است که آیا خروجی و بازده کار، مناسب و مورد رضایت است؟ حال آنکه ابزار، تکنیکها و مدلهای موفق بسیاری در مبارزه با فساد وجود دارند و کشور ما نیز از توانمندی بالایی برخوردار است.
پورمحمدی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تمایل شدید کشورها و شرکتهای بزرگ بین المللی برای انعقاد قرادادهای همکاری و تجاری با کشور تصریح کرد: کشور ما دارای بالاترین آمار فارغ التحصیلان رشته های مهندسی است که این موضوع ظرفیت بسیار بزرگ و بی بدیلی را برای پیشرفت و توسعه اقتصادی فراهم کرده است؛ اما با وجود چنین قابلیت ها و توانایی هایی، دارای نرخ بهره وری و رشد پایینی هستیم.
وی در ادامه ضمن تاکید بر لزوم ایجاد تحول در نظام های مالی و اداری گفت: رهبری معظم با هوشمندی و فراست، میانگین نرخ رشد 8 درصدی را برای برنامه ششم توسعه در نظر گرفته اند که برای تامین نظر ایشان نیازمند ایجاد تحول در نظامات مالی، اداری و اقتصادی هستیم.

* پایه سلامت اداری بر تحقق دولت الکترونیک است

وزیر دادگستری با اشاره به ضریب نفوذ بالای اینترنت و موبایل در کشور، از عقب ماندگی دولت در این عرصه انتقاد کرد و اظهار داشت: گردش مالی الکترونیکی در کشور ما در سال 1393 بیش از یکهزار و 200 میلیارد تومان است که نشان می دهد جامعه ما از "دولت الکترونیک" نیز عبور کرده و به "دولت موبایل" رسیده است؛ اما دولت در این خصوص دچار عقب ماندگی است و شیوه تبادلات، هنوز به شکل سنتی انجام می گیرد.
وی در خاتمه عزم دولت در اصلاح نظام اداری و مبارزه با فساد را بسیار جدی توصیف کرد و گفت: وزارت امور اقتصادی و دارایی محور اصلاحات نظام مالی و رکن سلامت کشور است و در مورد ایجاد سازمانهای موازی برای مبارزه با فساد نیز همانگونه که بارها تاکید کرده ایم، معتقدیم چنین اقدامی خود عامل فساد خواهد بود؛ چراکه مبدا رقابتهای کور و انحراف دهنده است.
بر اساس این گزارش در این نشست که به ابتکار "مرجع ملی کنوانسیون مبارزه با فساد"، علاوه بر ذیحسابان و مدیران کل امور مالی دستگاه های اجرایی مرکز، دادستان و معاون دیوان محاسبات کشور، مدیر عامل سازمان حسابرسی و مقامات عالی وزارت امور اقتصادی و دارایی در آن شرکت داشتند.


Powered by Tetis PORTAL