15 فروردين 1395 15:43:22
وزیر دادگستری:
مساله جایگاه زن بر حقوق بشر سایه انداخته است
وزیر دادگستری گفت: از گذشته تا به امروز دعوای تمدنی ما با دنیا در مورد نقش زن است، مساله جایگاه زن بر حقوق بشر سایه انداخته است و به همین دلیل، اساس مسایل گفتمانی در مورد زنان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، در مراسم تقدیر از بانوان وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی ضمن تبریک سال جدید، با بیان اینکه امروز، روز قدردانی از زنانی است که هم در عرصه خانواده تلاش می کنند و هم عهده دار مسئولیت های خطیر در جامعه هستند، میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن، هم‌زمانی آغاز سال جدید با ولادت حضرت زهرا(س) را مبارک خوانده و ابراز امیدواری کرد که این برکات ادامه پیدا کند.
وی ضمن ابراز خرسندی از حضور بانوان در وزارت دادگستری به نقش ارزنده زنان در بخش‌های مختلف اشاره کرد و گفت: باید از همت شما قدردانی کنیم. شما نماد و شاخص بانوی مسلمان در جامعه بشری هستید، زنانی هستید که در اداره امور کشور، آن هم در حوزه تعیین‌کننده‌ای مثل حقوق، که جای تحرک زیادی برای بانوان وجود دارد مشارکت دارید.
وزیر دادگستری حوزه حقوق را حوزه‌ای متناسب با شرایط مختلف بانوان خواند و اظهار داشت: حقوق با حقیقت انسانی همزاد است. آنچه جلوه حیات انسانی است، حق و حقیقت است مطالب دیگر ترکیبی از هویت انسانی و مقتضیات دیگر است که اجتناب‌ناپذیر است. آنچه به حقیقت ناب انسانی برمی‌گردد معارف و حق طلبی است. آگاهی و انتخاب حق و ترویج آن متناسب با خمیرمایه اصلی انسان است و در این حوزه زنان نقش ارزنده‌ای ایفا می‌کنند.
پورمحمدی بخش بزرگی از جامعه حقوقی را متشکل از زنان برشمرد و ضمن ابراز خرسندی از حضور بانوان فرهیخته در این حوزه تصریح کرد: ما پا به عرصه هستی گذارده ایم تا کمال انسانی خود را بروز دهیم و در اینجا بین زن و مرد تفاوتی وجود ندارد.


* اقدام به هنگام و عملیاتی کردن برنامه ها اولویت مهم کشور است

وی در خصوص نامگذاری امسال تصریح کرد: آنچه امروز در کشور اهمیت دارد، اقدام به‌هنگام و عملیاتی کردن برنامه هاست و باید گفت تنها با عمل است که می‌توان اثربخش بود؛ فرقی نمی‌کند مرد باشد یا زن. نمونه یک فرد تاثیرگذار، حضرت زهرا(س) است. ایشان گلایه و نارضایتی های خود را مطرح می‌کرد اما در عین حال راضی‌ترین فرد هستی است. غصه و گریه و دغدغه او برای از دست رفتن حق و عدالت است. درد ائمه درد جدایی انسان از خداست.
وزیر دادگستری افزود: ما در جامعه اسلامی و انقلابی می‌خواهیم در مسیر حضرت زهرا(س) حرکت کنیم. نکته اساسی این است که می‌خواهیم انسانی باشیم که برای آن متولد شدیم. حقیقت ناب انسانی در جلوه زن بیشتر تجلی دارد. زندگی مردانه زندگی کسب معاش و جنگ و درگیری است، اما وقتی زندگی به زن می‌رسد به شخصیت انسانی نزدیک می‌شود. اگر پیامبر(ص) بخواهد رسالت خود را به اوج برساند باید جامعه را انسانی و الهی کند و این با وجود زنان و مادران امکانپذیر است.

* زن در ساختن جامعه الهی از مرد نقش‌آفرین‌تر است


وی در ادامه به تبیین جایگاه زن در انقلاب اسلامی پرداخت و افزود: ملت ایران فارغ از پیشرفت های علمی و موفقیت در عرصه بین المللی به حیات طیبه و حقیقت ناب انسانی توجه دارد؛ تکریم زن فقط در اینجا مطرح نیست. اگر مادر نقش خود را در زندگی به خوبی ایفا کند، این زندگی انسانی است. زن در ساختن جامعه الهی از مرد نقش‌آفرین‌تر است. آنچه جامعه انسانی را می‌سازد مادران هستند. انقلاب اسلامی برای تحول و پیشرفت زنان خود وارد عمل شده است.
وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم جامعه خود را ارتقا دهیم شاخص آن رفتار و نقش بانوان ما خواهد بود. ارزش تولید اقتصادی زنان نیز کمتر از مردان نیست. قرار نیست ما برای افزایش تولید از سرمایه انسانی خود بکاهیم. زنان ما امروز می‌توانند در بخش مادی اثرگذار باشند، اما قرار نیست از شخصیت انسانی ما کاسته شود الان این اتفاق هم برای مردان و هم برای زنان در حال رخ دادن است. تا امروز دعوای تمدنی ما با دنیا در مورد نقش زن است، مابقی حاشیه است. مساله جایگاه زن بر حقوق بشر سایه انداخته است. به همین دلیل، اساس مسایل گفتمانی در مورد زنان است.
وزیر دادگستری در ادامه از زنان فعال در حوزه حقوق خواست تا تبیین جایگاه و حقوق زن را برعهده بگیرند و در لایه های حقوقی آن موشکافی کرده و مساله حقوق انسانی و کمال گرایی را در میان دختران جامعه ترویج دهند.
پورمحمدی با اشاره مجدد به شعار سال گفت: جامعه‌ای که از نظر اقتصادی خوداتکا باشد، دنیا به آن احترام می‌گذارد و لذا باید به اقتصاد توجه جدی شود.

* زنان با برنامه‌ریزی قوی، تبیین کننده اصلی اقتصاد مقاومتی در خانواده باشند

وی در ادامه به نقش زنان در اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و با بیان اینکه زنان می‌توانند با برنامه‌ریزی قوی، تبیین کننده اصلی اقتصاد مقاومتی در خانواده باشند افزود: نقش زنان در این حوزه هم می‌تواند برجسته باشد. زنان فرهنگ مصرف درست، همچنین فرهنگ ریز بینی را می‌توانند در ادارات وارد کنند. بحث اقتصاد مقاومتی موضوعی عمومی است که با نقش زنان ارتباط زیادی دارد. باید از تریبون‌های عمومی روی این مساله کار شود. اگر خانم‌ها جدی و پرتلاش باشند، آقایان را هم دنبال خود می‌کشانند.
وزیر دادگستری ادامه داد: نکته بعد این است که امروز روز عفاف و تربیت و خانواده است. در حال حاضر تحکیم خانواده در حوزه‌ شهرهای بزرگ آسیب‌دیده است. موضوع تربیت و رفتارهای جوانان دغدغه‌های جدی ماست. مساله عفاف و حجاب در حوزه‌هایی آسیب‌دیده است. تحمیل هم در این موضوع اثری ندارد. باور عمیق قلبی است که به انسان کمال می‌دهد. چه کنیم زنان ما به ارزش‌های دینی تمایل بیشتری نشان دهند. جوانان ما در برخی حوزه‌ها به تردید و سست اعتقادی دچار شده‌اند. یکی از موارد حقوق شهروندی حق کمال، حق تربیت و حق هدایت است. از حقوق انسانی جامعه‌مان چگونه باید دفاع کنیم؟ بررسی کنیم چرا دختران ما کم تحمل شده‌اند و زندگی شان برای مسایل مادی سست می‌شود؟ انتظار داریم در سال حضرت فاطمه(س) همت کنیم جلوه‌ های زندگی ایشان را با زبان و سبک روز ارایه دهیم.
بر اساس این گزارش در پایان مراسم از بانوان وزارت دادگستری، سازمان تعزیرات حکومتی و نیز جمعی از بانوان فعال در عرصه خبر و رسانه تقدیر شد.
Powered by Tetis PORTAL