25 مرداد 1394 15:30:3
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری تاکید کرد:
گفتگو راهی برای بسط و گسترش حقوق بشر در عرصه بین المللی
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری گفت: تنها راه بسط و گسترش حقوق بشر در سطح بین المللی ایجاد زمینه گفتگو و تعامل سازنده با فعالان عرصه حقوق بشر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت دادگستری، صبح امروز محمود عباسی معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری در جلسه معارفه خود در جمع مدیران و کارکنان وزارت دادگستری و سازمان تعزیرات حکومتی واساتید دانشگاه در سخنانی بر لزوم توجه بیش از پیش به موضوع حقوق بشر اسلامی تاکید کرد.
عباسی گفت: «در زمینه موضوعات حقوق بشری در عرصه بین المللی، متاسفانه در 36 سال گذشته، موضعی انفعالی داشته ایم و این در حالی است که کشوری با این سابقه درخشان تمدنی که آموزه های دینی و اسلامی و ایرانی را درهم آمیخته و نقطه اوجی از کرامت انسانی را به نمایش گذاشته نباید چنین جایگاهی داشته باشد و امروز باید بیش از پیش به این موضوع توجه کنیم؛ من به شدت به تراوایی حقوق بشر اسلامی و حقوق بشر غربی اعتقاد دارم و تنها را سازنده آن را گفتگو می دانم».
وی در این باره افزود: کمتر مقاله ای در زمینه حقوق بشر و حقوق بشر اسلامی داریم که در عرصه بین المللی مطرح شده باشند و همچنین از زمان تدوین اعلامیه جهانی حقوق بشر که هیچ مسلمانی نیز در آن نقش نداشته و در تدوین اعلامیه جهانی حقوق بشر، تنها یک مسیحی مارونی لبنانی به عنوان نماینده عربستان حضور داشته، تا به امروز، به این حوزه به نحو شایسته نپرداخته ایم؛ و می بایست زمینه های بسط و گسترش و نهادینه کردن آن در سطح جامعه و عرصه بین المللی را فراهم سازیم.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری گفت: برای تحقق سیاستها و برنامه های راهبردی دولت تدبیر و امید در زمینه حقوق بشر و حقوق شهروندی، اولین هدف، سپردن کار مردم به مردم است و بهترین گزینه برای پرداختن به این موضوع، سازمانهای مردم نهاد هستند و دولت وظیفه و رسالتش برنامه ریزی و سیاستگزاری و نظارت است.
وی همچنین حمایت از سمن ها در زمینه حقوق بشر و حقوق شهروندی، انتشار نشریاتی به زبانهای مختلف در این حوزه، ایجاد کلینیک های حقوق شهروندی، حقوق بشر، حقوق زنان، حقوق کودکان و بیماران و حمایت جدی از کرسی های نظریه پردازی و آزاد اندیشی، تعامل سازنده وجدی با ستاد حقوق بشر، خروج از بن بست انفعالی بر اساس اسناد بالادستی و سیاستهای کلی دولت در این عرصه را از جمله برنامه های آتی این معاونت در زمینه مسایل مرتبط با حقوق بشر برشمرد.
در زمینه امور بین الملل نیز وی همکاری دوجانبه و چند جانبه با سایر کشورها، در زمینه هایی مانند معرفی نظام حقوقی ایران، اولویت بندی کشورها و شاخصه های همسایگی، قرابت حقوقی، تردد اتباع و سطح مراودات اجتماعی و اقتصادی، انعقاد موافقت نامه های حقوقی و قضایی با سایر کشورها و برخی اقدامات دیگر را جزو برنامه های مهم این معاونت در آینده دانست.

عباسی تنها راه بسط و گسترش حقوق بشر در سطح بین المللی را ایجاد زمینه گفتگو عنوان کرد و بر تعامل سازنده با فعالان عرصه حقوق بشر تاکید کرد.Powered by Tetis PORTAL