29 فروردين 1396 14:10:36
وزیر دادگستری:
اهتمام به حقوق کودک دفاع از سرمایه کشور است

وزیر دادگستری گفت: اهتمام به حقوق کودک یعنی دفاع از سرمایه کشور که اصلی ترین مساله آن سرمایه انسانی است و اگر همه واحدها برای امروز جامعه فکر می کنند، حوزه کودک برای امروز و هم آینده کشور برنامه ریزی و فکر می کند.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، پیش از ظهر امروز در نشست صمیمی با مدیران کل دفاتر بانوان و امور خانواده استانداری های سراسر کشور، ضمن تبریک سال نو و اعیاد رجبیه، از تلاش های مرکز امور زنان و خانواده وزارت کشور تقدیر و تشکر کرد.
وی در خصوص جایگاه نهاد امور زنان و خانواده اظهار داشت: اساس تعالی و رشد هر جامعه ای، در استحکام بنیان خانواده است و دفاتر امور زنان و خانواده که نقش مدیریت کلان و هماهنگ کنندگی این حوزه را برعهده دارند و هدایت کننده مجموعه های مرتبط با خانواده نیز هستند، ماموریت خطیر حفظ جایگاه خانواده، که کانون آن بانوان هستند، بر عهده این نهاد است.
وزیر دادگستری و رئیس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در رابطه با ورود استانها به مباحث مرتبط به حقوق کودکان تصریح کرد: خوشبختانه روند کار مناسب بوده و ساماندهی امور با سرعت انجام گرفته است و امروز می توانیم ادعا کنیم یک شبکه پویا و فعال در حوزه حقوق کودک در کشور ساماندهی شده است.

** اهتمام به حقوق کودک دفاع از سرمایه کشور است

وی در این رابطه افزود: بحث حقوق کودک بسیار مهم است و جامعه ای می تواند به آینده اش امیدوار باشد که برای کودکانش برنامه داشته باشد؛ اهتمام به حقوق کودک یعنی دفاع از سرمایه کشور که اصلی ترین مساله آن سرمایه انسانی است و اگر همه واحدها برای امروز جامعه فکر می کنند، حوزه کودک برای امروز و هم آینده کشور برنامه ریزی و فکر می کند؛ این حوزه، محور تحول اجتماعی است که میدان عظیمی بوده و به میزان تحرک ما می تواند اثر بخش باشد.
پورمحمدی گفت: امروز اگر ما به کودک‌مان نظم یاد بدهیم در آینده جامعه قانونمندی خواهیم داشت. افراد جامعه باید به حقوق دیگر افراد احترام بگذارند و حق مدار باشند و حریم‌ها حفظ شود، اما باز می دانیم که این کار بسیار سخت است.
وی به موضوع ترافیک در کشوری به عنوان مثالی از این دست اشاره کرد و گفت: ما در حفظ فرهنگ ترافیکی همه امکانات را در گیر می کنیم تا یک فرهنگ ترافیکی در جامعه ایجاد کنیم، ولی باز می بینیم که حدود 6 الی 7 هزار میلیارد تومان جریمه در این زمینه داریم. 15 الی 16 هزار میلیارد تومان پول بیمه می گیریم؛ از طرف دیگر حجم بالای تصادفات را در این زمینه داریم؛ لذا می توان گفت اگر فرهنگ ترافیکی را درست اجرا کنیم می بینیم که چقدر منابع کشور را آزاد کرده ایم. ما با اینکه این همه دوربین گذاشته ایم، اما هنوز هم می‌بینیم تلفاتمان در این زمینه بالا است. این اوضاع کی درست می‌شود؟ زمانی که ما ضوابط راهنمایی و رانندگی را یاد بگیریم و به حق هم احترام بگذاریم. این موضوع تحمیلی نیست باید در خون انسان باشد؛ لذا اگر می‌خواهیم جامعه قانونمندی داشته باشیم، باید به کودکان‌مان هم یاد دهیم.
پورمحمدی خطاب به مدیران کل دفاتر بانوان و خانواده استانداری های سراسر کشور اظهار کرد: مسئولیت شما در امور بانوان و خانواده بسیار مهم است و اهمیت زیادی دارد. ماموریت شما مردانه است. حتما این ماموریت از مردها بر نمی آید. این کار بزرگ مردانه، غیر از خانم ها از کسی بر نمی آید. این موضوع اساسی است. لذا کار شما مهم، اثربخش و تعیین‌کننده است. این دفاتر نقش مدیریت کلان را دارد. شأن دفاتر استانداری، شأن متفاوتی است و یک واحد مدیریتی و هماهنگ کننده است. شما مسئولیت تمام امور دستگاه هایی را دارید که در امور زنان و خانواده فعالیت می‌کنند.

** انتخابات باید میدان بروز و ظهور اخلاق و نماد مدنیت باشد

وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه متاسفانه امروز انتخابات، میدان تحقیر، تضعیف، ندیدن دستاوردها و خارج کردن رقیب به هر قیمتی است و بدترین حق‌کشی در فضای انتخابات انجام می‌شود، گفت: به هر قیمتی رقیب را از میدان بدر کردن، تعریفی از انتخابات در نظام جنگل است که متاسفانه در برخی از نظامهای دنیا نیز همین رویه حاکم است؛ اما قرار نیست ما نحوه انتخابات دیگران و رفتار آن‌ها را تکرار کنیم بلکه قرار این است که انتخابات شاخص ظرفیت‌های انسانی ما و میدان بروز و ظهور اخلاق و نماد مدنیت ما باشد.
وزیر دادگستری با بیان اینکه باید فضای انتخاباتی را به جشن توانمندی، عزت، مدنیت، اخلاق و وحدت تبدیل کرد، گفت: زمان ‌انتخابات زمان رفع‌القلم نیست، بلکه اتفاقاً وضع شدیدتر قلم است و اگر حق کشی و بی قانونی صورت گیرد، مجازات آن در این ایام چندین برابر باید باشد چراکه انتخابات، نماد مدنیت و تابلوی اجتماع است.
پورمحمدی با تاکید بر اینکه هیچ کس از مسیر آلوده به هدف صالح و سالم نرسیده و نخواهد رسید، ادامه داد: اگر ما از یک تیم یا وزیر یا نماینده شوراها یا شهردار و یا فرد که داوطلب شده خوش‌مان می آید یا خیر، انتقاد درست و صحیح را بگوییم و از آن دفاع کنیم، ولی بی‌حساب و کتاب و بی پروا قضاوت کردن درست نیست.

** ملت اجازه نمی‌دهد کسی که داوطلب شده کشور و ملت را تضعیف و تحقیر کند

وی اظهار کرد: عده‌ای می گویند که دولت کاری انجام نداده است؛ آیا دولت یک یا بیست نفر است؟ دولت صدها هزار نفر است؛ اگر رهبر معظم انقلاب می گویند نظام اقتدار دارد، این اقتدار از آسمان نیامده، بلکه از زمین آمده. کسی برای اقتدار توهمی تره خرد نمی کند. اگر صهیونیست ها و دشمنان برای اقتدار ایران حساب باز کرده اند به دلیل این است که اقتدار کشور در زمین است نه در توهم. این اقتدار با تلاش ها بدست آمده است. اقتدار ارکانی دارد. یک بخشی از آن سیاسی است، امنیت هم بخشی از اقتدار است. اگر کشور مقتدر است به دلیل اقتصاد مقاوم، فرهنگ مقاوم و فضای اجتماعی و سیاسی و نظامی و امنیتی مقتدر است. البته مشکلات و ضعفها هم کم نیست ولی کمال بی انصافی است که واقعیت ها را کتمان کنیم به دلیل اینکه نامزد شده ایم؛ زیرا ملت اجازه نمی‌دهد کسی که داوطلب شده کشور را تضعیف کند.
وزیر دادگستری در خاتمه تاکید کرد:‌ ما باید فضای انتخابات را تبدیل به چنین توانمندی‌ای کنیم و انسجام و وحدت و اخلاق در آن باشد. اگر این امر انجام شد در تراز ملت ایران است. ما باید امروز فرزندان مان را برای چنین فردایی تربیت کنیم. آن‌ها در آینده می آیند و به عنوان داوطلب و یا در ستاد انتخابات و یا به عنوان فعال سیاسی حضور پیدا می‌کنند و باید یاد بگیرند که چگونه رفتار مناسب و شایسته ملت ایران و انقلاب اسلامی داشته باشند.


Powered by Tetis PORTAL