14 مهر 1395 15:48:58
وزیر دادگستری در اجلاس سراسری مدیران مالیاتی کشور:
سازمان مالیاتی، پایگاه اصلی اطلاعات اقتصادی کشور است
وزیر دادگستری، با تاکید بر اینکه سازمان امور مالیاتی کشور باید اصلی ترین پایگاه و اساس گردش اطلاعات اقتصادی کشور باشد، گفت: همه ارکان نظام باید این سازمان را در برخورداری از اطلاعات جامع و کامل اقتصادی حمایت کنند و  اطلاعات مالی این سازمان مرجع اصلی برنامه های اقتصادی کشور قرار گیرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری، روز چهارشنبه 14 مهرماه، در مراسم افتتاحیه اجلاس سراسری مدیران مالیاتی کشور، خواستار اجرای هر چه سریعتر طرح جامع مالیاتی و بومی سازی آن با تکیه بر دانش و توان متخصصان داخلی شد.
وی با بیان اینکه بهترین راه مقابله با فرار مالیاتی و نظارت و کنترل بر آن، ایجاد نرم افزارهای کارآمد است، عنوان داشت: نقش نرم افزار در کنترل فرار مالیاتی کارآمدتر از هر عامل دیگری است.
پورمحمدی با اشاره به اینکه روند رشد درآمدهای مالیاتی در طی سال های اخیر، روند مطلوبی بوده، اظهار داشت: سازمان امور مالیاتی کشور عملکرد خوبی در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی داشته به طوری که در حال حاضر سهم درآمدهای مالیاتی از بودجه جاری نسبت به سهم نفت، فاصله نسبتا زیادی گرفته است و در چهار ماهه اول سال، درآمد مالیاتی حدود 30 هزار میلیارد تومان و درآمد نفتی حدود 10 هزار میلیارد تومان بوده است. 
وی با ذکر این مطلب که در اکثر کشورهای دنیا، بزرگترین تشکیلات اداری و دقیق ترین قواعد و قوانین در نظام های مالیاتی جاری می باشد، گفت: به ویژه در کشورهای پیشرفته تر، فرار مالیاتی یک تخلف بزرگ و بدون بخشش محسوب می شود و حتی با بالاترین مقامات کشوری نیز به شدت برخورد می شود.
وزیر دادگستری، سازمان امور مالیاتی کشور را عامل و کارگزار سلامت اقتصادی عنوان کرد و خطاب به مدیران و کارگزاران نظام مالیاتی گفت: شما سربازان سپاه سلامت اقتصادی هستید.
وی ادامه داد: افرادی که مرتکب فرار مالیاتی می شوند، در حقیقت مال یک ملت را نمی پردازند که این فعل حرام باعث می شود که اموالشان مشتبه شود و اضافه بر غیر قانونی بودن، اشکال شرعی دارد.
پورمحمدی با تاکید بر اینکه پرداخت مالیات مقدم بر زکات و سایر وجوهات شرعی است، عنوان داشت: هر فردی از جامعه که دارای درآمد است، باید پرونده مالیاتی داشته و مالیات بپردازد؛ چرا که پرداخت مالیات در اصل پرداخت هزینه های متعلق به فعالیت های اقتصادی افراد است و باصطلاح شرعی مؤونه حساب می شود..
وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنان خود، به فاصله زیاد نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در ایران و سایر کشورهای موفق اشاره کرد و گفت: ما با بالا بردن نرخ مالیات‏ها به منظور افزایش نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی موافق نیستیم و بهترین راه افزایش درآمدهای مالیاتی، کاهش فرارهای مالیاتی و ایجاد پایه های جدید مالیاتی است.
وی در ادامه سخنان خود به دریافت عادلانه، منصفانه و همراه با اخلاق مالیات تاکید کرد و گفت: مالیات حقوق عامه است اما این باعث نمی شود که حقوق فردی نادیده انگاشته شود؛ لذا مالیات باید با وسواس، دقت و منطبق بر عدالت اخذ شود چرا که انصاف، عدالت و اخلاق است که باعث می شود مالیات برکت داشته باشد و اقتصاد کشور را شکوفا کند.
پورمحمدی شفافیت اقتصادی را مهمترین عامل پیشگیری از مفاسد اقتصادی عنوان کرد و گفت: به اعتقاد من، همه افراد جامعه که به هر نحوی درآمد دارند باید دارای پرونده مالیاتی باشند و حتی افرادی که از مالیات معاف هستند نیز باید اظهارنامه بدهند و تنها در این صورت است که نظم و قاعده در کشور ایجاد می شود و حساب و کتاب همه افراد روشن است.


Powered by Tetis PORTAL