31 مرداد 1396 14:16:27
تکریم و معارفه وزیر دادگستری/4
آوایی وزیر دادگستری: اولویت نخست ما ارتقاء روابط بین قوا خواهد بود

وزیر جدید دادگستری گفت: کار اول ما در وزارت دادگستری ارتقاء روابط بین قوا است تا برنامه‌های مدنظر با سرعت بیشتری پیش رود. پس از آن، اهتمام جدی به سازمان تعزیرات و موضوع حقوق شهروندی، از اولویت‌های ما خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، سید علیرضا آوایی در مراسم تودیع و معارفه وزرای قدیم و جدید دادگستری ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت امام جواد(ع) و تشکر از حضور مسئولان عالی قضایی اظهار کرد: باید در کار‌ها و انجام وظایف خود به گونه‌ای رفتار کنیم که بتوانیم در پیشگاه خداوند سربلند باشیم.
آوایی در این مراسم گفت: بنده در ابتدای سخنانم تشکر می‌کنم از همه سرورانی که در این مراسم حضور دارند و بنده را شرمنده خود کردند.
وی افزود: من از آقای محسنی اژه‌ایی هم تشکر ویژه دارم که بنده را با الطاف و نصایحشان مورد لطف قرار دادند و حسن ظن به بنده دارند.
آوایی گفت: امیدوارم بتوانم با مدد الهی و راهنمایی بزرگان کشور و همکاران، همزمان در فرصت کوتاهی که داریم قدم محکمی برداشته و کار مهمی انجام دهیم تا بعدش که تمام شد خجالت نکشیم و احساس کنیم کاری کرده‌ایم.
وی افزود: درباره برخی افراد می‌گویند فلانی زرنگ بود و بارش را بست و رفت. امیدوارم کسی موفق نباشد که اینگونه بارش را ببندد. من امیدوارم اینگونه بارم را ببندم که خدا از ما راضی باشد و زمانی که در روز حساب و کتاب خداوند پرونده‌مان را نگاه می‌کند اخلاص‌مان را ببیند.
آوایی به خاطره‌ایی از شهید جهان آرا اشاره کرد و گفت: ایشان رویای آمدن امام زمان (عج) را داشتند تا بیاید و حکومتی اسلامی تشکیل بدهد و بعد در آن حکومت به شکرانه حکومت با زبانش خیابان را جارو کند.
وی در توضیح بیشتر اظهار داشت: حالا آن نظام شکل گرفته است و بعد از شهید شدن عده‌ای جوان حکومتی شکل گرفته و مسئولیتی به ما رسیده است و نباید یادمان برود که 300 هزار شهید از ما مطالبه دارند و نباید این را فراموش کنیم.
وزیر جدید دادگستری گفت: خدا نکند خداوند ما را به خودمان وا بگذارد که قطعاً معلوم نیست چه بلایی به سرمان خواهد آمد.
وی افزود: وظایف وزارت دادگستری سنگین است هر چند که در بین برخی‌ها این وظایف بد جا افتاده و تعبیر می‌کنند که وزیر دادگستری کاری ندارد.
آوایی تصریح کرد: ما برنامه‌هایی را به مجلس ارایه کردیم و قصد داریم آنها را عملی کنیم برای مثال تلاش خواهیم کرد تا روابط قوا تسهیل‌تر از گذشته شود.
آوایی تصریح کرد ما باید برای صیانت از خون پاک شهدا و جانبازان همه تلاش خود را معطوف کار کرده و برای همه اینها باید از خداوند یاری بطلبیم و فراموش نکنیم که باید به همدیگر روحیه بدهیم.
وی گفت: کار در وزارت دادگستری زیاد است و اگر همین کار‌هایی که اکنون وجود دارد را به نحو احسن انجام دهیم، کارهای خوبی انجام داده‌ایم.
وی با بیان اولویت‌های کار‌ی خود در وزارت دادگستری گفت: کار اول ما در وزارت دادگستری ارتقاء روابط بین قوا ست تا برنامه‌های مدنظر با سرعت بیشتری پیش رود.
آوایی گفت: گاهی اوقات یک حرف نسنجیده و یک اقدام کارشناسی نشده و یک ارزیابی غیر دقیق و یک عصبانیت کنترل نشده این استعداد را دارد که کشور را به هم بریزد و در دل مردم ناامیدی ایجاد کند و ممکن است روند کار‌ها را مختل نماید و نظام و مردم را با چالش مواجه سازد؛ لذا خدا به ما کمک کند که در موضعگیری‌ها و صحبت کردن‌های خود درست رفتار کنیم؛ چون صحبت‌ها و اقدامات ما به لحظه رصد شده و آثار بین المللی پیدا می‌کند.
وزیر دادگستری افزود: باید دست به دست هم دهیم و خوبی‌های یکدیگر را آشکار کرده و زشتی‌ها همدیگر را علنی نکنیم تا کشور به سمت پیشرفت و آبادانی برود.
آوایی به اولویت دیگر کاری خود اشاره کرد و گفت: اهتمام جدی به سازمان تعزیرات دومین اولویت کاری وزارت دادگستری خواهد بود. ضرورت وجود سازمان تعزیرات قابل انکار نیست، فواید و آثار آن بسیار زیاد است. باید همه مراقبت کنیم در کنار خدماتی که به مردم داده می‌شود، خدای ناکرده ظلمی صورت نگیرد.
وزیر دادگستری عنوان کرد: این احکامی که توسط قضات چه در سازمان تعزیرات و چه در دادگاه‌ها صادر می‌شود، به یک امر عادی برای ما تبدیل شده است، اما یک حکم ممکن است برای یک فرد مهمترین اتفاق زندگی‌اش باشد و زندگی یک فرد را دگرگون کند؛ لذا نباید احکام به گونه‌ای باشد که حقی از کسی ضایع شده و ناخواسته برای نظام دشمنی ایجاد کنیم.
وی به سومین اولویت اشاره کرد و گفت: بحث حقوق شهروندی که مسئولان به آن اشاره کردند بحثی است که در آن اختلافی نبوده و شک و شبهه‌ای در آن نیست. حقوق شهروندی یک موضوع اساسی است که باید همه کمک کنیم بتوانیم به نحواحسن آن را اجرایی کنیم.
آوایی خاطرنشان کرد: دغدغه همه ما اشتغال، کار، جوانان و نهایتا عزت و استقلال کشور است. حیف است که وقت ما صرف مواردی غیر از این شود. باید همه با هم دست به دست هم دهیم تا بتوانیم در انجام وظایف خود موفق باشیم.


Powered by Tetis PORTAL