27 مرداد 1395 22:40:33
روایت یک همدلی
این حرکت ها موجب برکت است
داستان از آنجا آغاز می شود که وزیر دادگستری، چهارمین قسمت برنامه «هم قصه»، مستندی مربوط به دوران دفاع مقدس را از تلویزیون می‌بیند.

مستندی که روایتگر ایثار و جانفشانی یکی از شاگردان خمینی کبیر و دلدادگان انقلاب اسلامی و خط سرخ ایثار و شهادت بود.
داستان محمدعلی کِلی افغان.


...
محمدعلی محبی، اهل جاغوری (از ولایت غزنی) افغانستان است. همه اهالی جاغوری از شیعیان و محبان اهل بیت علیهم السلام و مقلد امام خمینی(ره) هستند.
دو سال از انقلاب اسلامی ایران گذشته و محمدعلی 16 ساله در لبیک به ندای پیرجماران راهی ایران و جبهه های نبرد می شود.
مهرماه 1359 روزهای آغازین جنگ ایران و عراق است و محمدعلی در جبهه راننده خودروهای سنگین و مسئول انتقال آب، غذا، مهمات، تجهیزات و ادوات زرهی شود. آنقدر پرتلاش که رزمنده‌ها به او لقب «کِلِی» را می‌دهند. محمدعلی کلی، جوان رزمنده افغانستانی است که تمام روز و شبش را در جاده‌ها و برای خدمت رسانی به جبهه‌ها رانندگی می‌کند. او همسفره فرماندهان شهیدی چون باکری، همت، خرازی، شوشتری، کاظمی و ... بوده است. او در جبهه ایران است و به همین جرم، پسرش روح‌الله در افغانستان مورد سوء قصد قرار گرفته و شهید می شود.
محمدعلی کلی افغان هشت سال در جبهه‌های ایران می‌جنگد و در این هشت سال فقط چهار روز به مرخصی می‌رود او تا سال‌1375 یعنی 9 سال بعد از پایان جنگ هنوز هم در منطقه عملیاتی اهواز مشغول بود و بالاخره همسر و تنها دخترش را بعد از 17 سال می‌بیند.
او مشکلات فراوانی در ایران بخاطر مسائل تابعیتی و هویتی پیدا می‌کند و بر اثر عوارض رانندگی‌های بی‌وقفه شبانه درصدبالایی از بینایی خود را از دست داده است. او جانباز شیمیایی هم هست اما حالا نه کاری می‌تواند انجام دهد و نه کسی به کار او کاری دارد.
...
وقتی وزیر دادگستری مستند محمدعلی کلی افغان را از تلویزیون می بیند، موضوع را در جلسه هیات دولت مطرح و معاون خود حبیب الله بوربور را مامور رسیدگی به وضعیت معیشت، اسکان و موضوع تحصیل فرزندان محمدعلی کلی افغان می کند.
حجت الاسلام و المسلمین پورمحمدی وزیر دادگستری می گوید وظیفه همه ما ارج نهادن به خوبی ها، جانفشانی ها، ایثارگری ها و از خودگذشتگی تمام کسانی است که به دفاع از انقلاب و اسلام و ایران به پا خاستند. باید حقوقشان را تامین و محترم شمرد و مشکلات آنان را برطرف کرد.
وزیر دادگستری می گوید: این حرکت ها موجب برکت است.
با تدبیر مهندس بوربور، محمدعلی کلی افغان، میهمان ویژه نخستین جلسه هیأت مدیره مجمع خیرین کشور بود که با سالروز بازگشت آزادگان سرافراز به میهن اسلامی متقارن شده بود.
در این دیدار، خیّرین عضو هیات مدیره مجمع، ضمن تقدیر و پاسداشت رشادت و ایثار محمدعلی، یک باب واحد مسکونی و هدایایی به وی اهدا کردند.
حبیب‌الله بوربور رئیس هیأت مدیره مجمع خیّرین کشور در حاشیه این نشست به خبرنگاران گفت: همزمانی نخستین جلسه هیأت مدیره با سالروز بازگشت سرافرازانه آزادگان عزیز به کشور یکی از برنامه‌های فرهنگی مجمع خیّرین کشور است. توجه به مسائل فرهنگی، اشاعه فرهنگ قدردانی از کسانی که برای این آب و خاک تلاش کرده‌اند یقیناً در مسیر انجام فعالیت‌های خیّری یکی از اهداف فرهنگی ما در مجمع خیّرین کشور است و حتماً این مسیر را ادامه خواهیم داد.

Powered by Tetis PORTAL