19 مرداد 1395 9:49:6
معاون وزیر دادگستری در دیدار با وزیر مختار سفارت آلمان:
نگاه گزینشی غرب به تروریسم موجب گسترش آن در سطح بین الملل شده است
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: اعتقاد ما این است که تروریسم به هر شکل و در هر وجه آن محکوم است و نباید نگاه گزینشی به آن داشت؛ نگاه گزینشی به تروریسم موجب گسترش آن در سطح بین الملل شده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری در دیدار خانم ماریان شوگراف، وزیر مختار سفارت آلمان با محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری، عباسی با اشاره به اینکه گفتگوهای جمهوری اسلامی ایران و 5+1 نشان داد که با گفتگو و دیپلماسی می توان بر حادترین معضلات بین المللی فائق آمد تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران اهل منطق و گفتگوست و این منطق در همه زمینه ها کاربرد دارد.
وی افزود: کشور آلمان از کشورهای مهم و تأثیر گذار در اتحادیه اروپاست و توسعه مناسبات بین دو کشور در راستای حفظ منافع طرفین است. توسعه این روابط نیازمند ایجاد زیرساخت های لازم در زمینه های حقوقی و قضایی است و ما آمادگی داریم در زمینه انعقاد موافقت نامه همکاری های حقوقی و قضایی گفتگو کنیم. با توجه به تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در پرتو گسترش روز افزون مبادلات اقتصادی و تجاری ما می توانیم تشکیل مرکز حکمیت در امور تجاری و مشاوره بین دو کشور را در دستور کمیسیون قرار دهیم و آنرا دنبال کنیم.
عباسی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: وزار ت دادگستری جمهوری اسلامی ایران هماهنگ کننده بین قواست و مباحث حقوق بشر، حقوق شهروندی، حقوق کودک، حقوق مالکیت فکری و مبارزه با فساد را پیگیری می نماید. حقوق شهروندی به عنوان یکی از اولویت های دولت تدبیر و امید پیگیری آن از مسائل حائز اهمیت در وزارت داگستری است.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: اعتقاد ما این است که تروریسم به هر شکل و در هر وجه آن محکوم است و نباید نگاه گزینشی به آن داشت. نگاه گزینشی به تروریسم موجب گسترش آن در سطح بین الملل شده است.
وی خاطر نشان کرد: در زمینه مبارزه با مواد مخدر، جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای پیشرو بوده و برای مقابله با ترانزیت آن به اروپا، هزینه های بسیاری متحمل شده و شهدای زیادی تقدیم نموده، در حالیکه می دانیم حمله آمریکا و غرب به افغانستان، موجب گسترش مواد مخدر، تروریسم و ناامنی در منطقه شده است.
عباسی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران سال ها پناهگاه امن مهاجرین و آوارگان ناشی از جنگ بوده که از کشورهای همسایه وارد ایران شده اند، در تمام این مدت جمهوری اسلامی ایران برخورد انسانی و کریمانه با آوارگان و مهاجرین داشته است. بنابراین به خود حق می دهد که از کشورهای اروپایی انتظار داشته باشد با آوارگان کشورهایی مانند سوریه و عراق به کشورهای اروپایی براساس موازین حقوق بشر دوستانه بین المللی و کرامت انسانی برخورد شود و در این میان آلمان نقش بسزایی در اتحادیه اروپا برای جلب حمایت کشورهای اروپایی از آوارگان دارد. در حال حاضر اخباری که از وضعیت این آوارگان ارائه می شود، نگران کننده است.
خانم ماریان شوگراف، وزیر مختار سفارت فدرال آلمان، بر لزوم تبادل اطلاعات در مسائل مختلف حقوقی، امور مربوط به سرمایه گذاری های دو جانبه هردو کشور، مسائل فرهنگی، حقوق بشر و حفاظت از محیط زیست تأکید نموده و با استقبال از تبادل اطلاعات بین اندیشمندان و حقوق دانان، متخصصین و کارشناسان مربوطه تأکید کرد.
وی همچنین افزود: تبادل اطلاعات و همکاری در زمینه های اقتصادی نیاز به حمایت حقوقی و همکاری دستگاه های اجرایی مرتبط داشته و لازم است تا هماهنگی های لازم بین دستگاه های اجرایی هر دو کشور انجام شود.
شوگراف فضای پس از برجام را فضای مساعدی برای گفتگو و تبادل اطلاعات و همکاری دانست و اشاره کرد سفر مقامات رسمی هر دو کشور به خصوص سفر پیشین سفیر معاون صدراعظم آلمان به ایران و سفر آتی ایشان، و متقابلاً ورود مقامات رسمی ایرانی به آلمان نشانگر تمایل هر دو طرف به توسعه روابط اقتصادی و حقوقی و فرهنگی است.
وی بر گسترش مناسبات اقتصادی از طریق کمیسیون اقتصادی مشترک تأکید نموده و از ایجاد مرکز حکمیت در جهت توسعه مناسبات اقتصادی استقبال نمود.
شوگراف اظهار داشت: در زمینه حفاظت از محیط زیست ملاقاتی با مسئولین سازمان حفاظت از محیط زیست و وزارت راه و شهرسازی صورت گرفته و با توجه به قوانین حفاظت از محیط زیست و اهمیت مسأله در هر دو کشور برای حفظ محیط زیستی سالم برای شهروندان، نیاز به تبادل اطلاعات و همکاری متقابل وجود دارد.


Powered by Tetis PORTAL