27 اسفند 1396 14:34:4
در بازدید معاون حقوق بشر وزیر دادگستری از جمعیت خوبرانان ایران مورد تأکید قرار گرفت:
رعایت قوانین و مقررات رانندگی مصداق بارز حقوق شهروندی است

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، در آستانه سال نو و سفرهای نوروزی و با هدف تأکید بر ضرورت توجه به مقررات راهنمایی و رانندگی در سفرهای نوروزی و حاکمیت قانون و پیشگیری از مخاطرات ناشی از نقض مقررات توسط رانندگان در سفرها و به منظور تشویق خوبرانان در رانندگی، محمود عباسی، معاون وزیر دادگستری عصر پنجشنبه از جمعیت خوبرانان ایران بازدید و مدیرعامل این جمعیت گزارش جامعی از این جمعیت و فعالیت های آن ارائه کرد.

عباسی با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی و تشویق جامعه به رانندگی امن و ایمن بویژه در ایام نوروزی تأکید کرد: رانندگی در چارچوب قوانین و مقررات ضامن سلامتی افراد و رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی نشانه شخصیت و مصداق بارز حقوق شهروندی است.
عباسی به ضرورت فرهنگ سازی در این زمینه اشاره کرد و همه آحاد جامعه را به رعایت قانون و حاکمیت حقوق شهروندی دعوت کرد و با استقبال از اقدام شایسته جمعیت خوبرانان ایران به تشویق و ترغیب رانندگانی که در پرتو قوانین و مقررات حرکت می کنند و اجرای دقیق قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی را تضمین گر سلامتی خود و خانواده خود می پندارند گفت: پلیس راهور و راهنمایی و رانندگی به اندازه کافی از هشدار و نذیر، جریمه و توقیف اتومبیل و اعمال قانون در قبال رانندگان متخلّف استفاده می کنند که البته در جای خود اقدام آنان ارزشمند و قابل ستایش است. لیکن واقعا جای خالی یک انجمن و جمعیتی که به صحنه بیاید و با ابزار تشویق و ترغیب و معرفی و اعطای جایزه به برگزیدگان خوبران در جامعه حرکت کند کاملاً محسوس بود و شما بزرگوارانی که با نیت خیر و با هدف خدمت به جامعه و کاستن از بار مشکلات مردم و در راستای اهداف و فلسفه وجودی و روح حاکم بر قوانین و مقررات که همانا تحقق اخلاق و حقوق شهروندی است گام برمی دارید حرکتی فراتر و ارزشمندتر از ممنوعیت های قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی که در چارچوب فعالیت های پلیس به دستان مبارک پلیس تجلی می یابد بر می‌دارید. ما در برخی زمینه ها حرکت های خوب و ارزشمندی انجام داده و نتیجه گرفته ایم. به عنوان مثال می توان به بستن کمربند ایمنی اشاره کرد. بیست سال قبل اگر کسی کمربند ایمنی می بست او را به سخره می گرفتند و با یک حرکت سازنده فرهنگی کاری کردیم که اگر امروز کسی کمربند ایمنی نبندد او را به سخره می گیریم و این یعنی حاکمیت قانون و تحقق حقوق شهروندی.
در این دیدار، فرنام، مدیرعامل جمعیت خوبرانان ایران با اشاره به ضرورت راه اندازی موج خوبرانی در جامعه گفت بهشت ما در قبال دوربین و جریمه و توقیف اتومبیل و کنترل و نظارت پلیسی کجاست؟ بهشتش تشویق و جایزه است؛ هدفی که جمعیت خوبرانان ایران تعقیب می کند.
وی گزارش کاملی از نحوه تشکیل و اهداف جمعیت خوبرانان ایران ارائه کرد و گفت ما در هجدهم اردیبهشت ماه مراسم ویژه ای در سالن اجلاس سران کشورها برگزار خواهیم کرد که آن را می توان نقطه عطفی در تاریخ تشکیل جمعیت خوبرانان ایران توصیف کرد.
وی با تشکر و قدردانی از اهتمام معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری به این موضوع مهم اشاره کرد که تلاش های کوچک ما گام بلندی در جهت جلوگیری از هدر رفت سرمایه های ملی است و ما نقش یک مدیر فرهنگی و یک مدیریت پیشگیری از حوادث و سوانح را بازی می کنیم و امیدواریم که با حمایت دست اندرکاران امر بتوانیم خدمتی ناچیز به مردم و جامعه خود ارائه دهیم.


Powered by Tetis PORTAL