11 اسفند 1395 14:6:10
وزیر دادگستری:
لایحه جامع مالکیت فکری درمجلس فرایند تصویب را سپری می کند
وزیر دادگستری با تاکید بر اهمیت فعالیت کسب و کار در فضای مجازی گفت: لایحه جامع مالکیت فکری در مجلس در حال طی کردن فرایند تصویب است.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از ایرنا، حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی عصر امروز (سه شنبه) در نشست هم اندیشی دولت و کسب و کار در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در محل وزارت ارتباطات، درباره قانون مصنفین اظهارکرد: قانون مصنفین را اصلاح کردیم و دولت روی آن وقت فراوانی گذاشته است.
وی اضافه کرد: لایحه جامع مالکیت فکری در مجلس فرایند تصویب را پشت سر می گذارد و بخش ادبی، هنری و فرهنگی با موضوع فعالیت درفضای مجازی در این لایحه گنجانده شده است.
وزیر دادگستری با بیان اینکه کسب و کار سنتی ادامه می یابد، گفت: درعین حال نه ما، نه جامعه و نه بازار، هیچکدام منتظر فضای سنتی نمی مانند و این فضا در نهایت خود را دیکته می کند.
وزیر دادگستری تصریح کرد: دولت یک شورای هماهنگی برای مباحث فکری تشکیل داده و مباحث حقوقی آن تعقیب می شود؛ مباحث فعالان در حوزه فناوری در جلسه قبلی دولت مطرح شد و همین بحث ها درباره کسب و کار در فضای مجازی به طور جدی مورد توجه است تا مشکلات رفع شود.
وی افزود: امشب هم جلسه مفصلی در کمیسیون مربوطه داریم تا تصمیماتی جامع اتخاذ شود.
پورمحمدی با دسته بندی مهمترین مطالب و دغدغه حاضران، این موارد را کپی رایت، حمایت از تولیدات فرهنگی، خلاء قوانین و وجود قوانین جزیره ای عنوان کرد و گفت: با قوانین نامناسب مواجه هستیم و یا اینکه اصلا در این مورد قانون نداریم که این مشکلات باید رفع شود.

** فیلتر، یعنی مرگ یا در حال احتضار
وزیر دادگستری درباره مشکل دیگر فعالان کسب و کار در فضای مجازی یعنی بحث فیلترینگ و احضار خود شخص مدیرعامل توسط دادگاه، گفت: روی این موضوع داریم،کار می کنیم.ابهاماتی برای حضور شخص مدیرعامل یا وکیل او وجود دارد که در حال نوشتن آیین نامه آن هستیم.
وی در ادامه فیلتر را مرگ یا درحال احتضار دانست که با فیلتر، آن سایت در فضای مجازی محو و درحقیقت با سه روز فیلتر شدن ضربه فنی می شود؛ لذا در نوع مجازات ها به مجازات های دسته بندی شده،بسنده کنیم و اگر فیلتر می کنیم باید مانند حکم صادر شده باشد.
پورمحمدی افزود: حوزه فضای مجازی حوزه گسترده ای دارد و ظرفیت کشور هم در این حوزه با توجه به جوانان فعال و تحصیلکرده بالاست.
وی خطاب به فعالان حوزه کسب و کار در حوزه فناوری اطلاعات گفت: سرعت فعالیت شما در فضای مجازی بسیار بالاست و ما در دولت و قوه قضاییه تا خود را با شما تطبیق دهیم، زمان می برد.
پورمحمدی با اشاره به بحث امنیت و سلامت در حوزه فناوری خاطرنشان کرد: این تکنولوژی بسیار گسترده و قدرتمند است و امنیت و سلامت را باید خود کاربران آن بیاورند و این دغدغه عمومی را مدنظر داشته باشند.


Powered by Tetis PORTAL