18 بهمن 1396 14:22:6
معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری:
مطالعات و برنامه‌ریزی‌ها برای احقاق حقوق کودکان در ایران ناکافی است

دکتر عباسی: نگاه حق مدارانه باید جایگزین حس ترحم‌ به کودکان شود،

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر دادگستری که به مناسبت دهه فجر به استان سمنان سفر کرده بود، در جلسه مشترک کارگروه تخصصی بانوان و خانواده و صیانت از حقوق شهروندی استانداری سمنان، با اشاره به جمعیت ۲۳ میلیون نفری کودکان کشور گفت: در آموزه‌های دینی مصالح عالیه کودکان به عنوان اصل بنیادین مورد توجه است لذا باید خانواده‌ها و مسئولان و برنامه ریزان آن را به‌ دقت مورد توجه قرار دهند.
وی بابیان اینکه گسترش آرامش و امنیت برای کودکان با آموزش اقشار مختلف جامعه امکان‌پذیر است، افزود: منشور حقوق شهروندی ارائه خدمات مطلوب و شایسته به مردم را دنبال می‌کند لذا برای متوقف کردن روند خشونت علیه کودکان باید آموزش‌های همه جانبه در سطوح مختلف جامعه نهادینه شود.
دکتر عباسی با اشاره به اینکه نگاه حق مدارانه به کودکان باید جایگزین حس ترحم‌آمیز شود، ابراز داشت: طی سنوات گذشته علیرغم تلاش های صورت گرفته در راستای حقوق همه جانبه کودکان، همچنان در این زمینه با چالش های جدی مواجه هستیم که این مهم نشان می‌دهد مطالعات و برنامه‌ریزی‌ها برای احقاق حق کودکان در ایران ناکافی است و باید اقدامات بیشتری در این زمینه انجام شود.
وی در ادامه تصریح کرد: قوانین مطلوبی برای پیشگیری از خشونت کودکان و نوجوانان در سال ۸۱ به تصویب رسیده است اما این امر به‌ تنهایی کافی نیست و باید با برنامه‌ریزی‌های مناسب تدابیر لازم برای حمایت بیشتر از کودکان زیر ۱۸ سال صورت گیرد.
وی افزود: ریشه حقوق شهروندی متعلق به دولت خاصی نیست بلکه این مهم برگرفته از تعالیم اسلامی است که اگر به زندگی ائمه معصومین نیز نگاه کنیم آثار و مصادیق حقوق شهروندی را به‌وضوح می‌توان مشاهده کرد لذا با بهره‌گیری از دین مبین اسلام و افزایش خدمت‌رسانی به مردم می توانیم حقوق شهروندی را در جامعه عملیاتی‌تر کنیم.


Powered by Tetis PORTAL