30 ارديبهشت 1396 14:11:1
معاون حقوق بشر وزیر دادگستری در گفتگو با ایرنا اعلام کرد:
مبادله 27 زندانی محکوم ایرانی با 3 زندانی محکوم ترکمنستانی
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری از مبادله 27 زندانی محکوم ایرانی با 3 زندانی محکوم ترکمنستانی در مرز مشترک دو کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری به نقل از ایرنا، محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و رییس کارگروه انتقال محکومان جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: 28 تن از زندانیان محکوم ایرانی که از سال ها قبل در زندان های ترکمنستان دوران محکومیت خود را می گذراندند امروز صبح – شنبه سی ام خرداد ماه با سه تن از محکومان ترکمنستانی که دوران محکومیت خود را در زندان های ایران می گذراندند در مرز مشترک دو کشور مبادله شدند.
وی با اشاره به اینکه سالها از انعقاد معاهده انتقال محکومان میان دو کشور می گذرد و این نخستین مرحله از اجرای معاهده مذکور بین دو کشور است تأکید کرد مرحله نخست مبادله زندانیان دو کشور در پی یکدوره رایزنی فشرده بین مقامات دو کشور صورت گرفته و آخرین رایزنی ها بین مقامات دو کشور در نیمه اردیبهشت ماه سال جاری در عشق آباد که در نتیجه سفر رسمی هیأتی از وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری صورت گرفته منجر به مبادله زندانیان دو کشور شد.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا مبنی بر تعداد زندانیان محکوم در ترکمنستان گفت: بیش از 280 نفر زندانی محکوم ایرانی در زندان های ترکمنستان بسر می برند که مرحله اول انتقال و مبادله زندانیان صورت پذیرفته و رایزنی ها برای انتقال سایر زندانیان ایرانی به کشور ادامه دارد.
رییس کارگروه انتقال محکومان به کلیه کسانی که به ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای میانه سفر می کنند هشدار داد که مراقب آثار و پیامدهای ناگوار رفتارهای مجرمانه خود در این کشورها باشند؛ زیرا مجازات های سخت گیرانه بویژه در زمینه مواد مخدر و داروهای روانگردان نتیجه اش سالها محکومیت به زندان در این کشورهاست.
وی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و آژانس های مسافرتی خواست با آموزش و اطلاع رسانی قوانین و مقررات این کشورها به گردشگران زمینه پیشگیری از ارتکاب جرم برای هموطنان و مسافران و گردشگران را فراهم آورند.


Powered by Tetis PORTAL