15 فروردين 1397 19:59:5
در حاشیه کنفراس بین المللی عدالت:
وزرای دادگستری ایران و هند دیدار و گفت‌و‌گو کردند

در حاشیه کنفراس بین المللی عدالت وزیر دادگستری کشورمان با همتای هندی خود دیدار و در رابطه با مسایل مورد علاقه گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، سید علیرضا آوائی وزیر دادگستری کشورمان در ابتدای این دیدار از ملت و دولت هند بابت میهمان نوازی گرمی که در سفر اخیر ریاست محترم جمهور به هند تشکر کرد.
وی با اشاره به سوابق دیرینه روابط دو کشور پیشنهاد همکاری و معاضدت قضایی را طرح و جهت تبادل محکومین دو طرف اعلام آمادگی کرد.
وزیر دادگستری هند نیز با اشاره به روابط ریشه دار و همکاری طبیعی دو کشور تاکید کرد که ما موضوعات مشترک بسیاری داریم و به دنبال روابط نزدیک و دوستانه با ایران هستیم و در بخش های گوناگونی از جمله مسائل قضایی و همچنین تجاری و اقتصادی می توانیم همکاری کنیم.
وی اضافه کرد: ما در سیستم قضایی هند اصلاحات خوبی از جمله برابری قضایی انجام داده ایم. هند کشوری سکولار است و ما در مسایل مختلف تسامح داریم. ما در قانون اساسی بحث تسامح قضایی را رشد داده و از جمله برابری جنسیتی را پذیرفته ایم.
چاد هری ضمن بیان اینکه هند دومین کشور بزرگ دنیا است و مسلمانان دومین جمعیت بزرگ هند را تشکیل می دهند تاکید کرد: همکاری ها در بخشهای مختلف قضایی می تواند گسترش یابد. قانون اساسی هند بندی را به عنوان حقوق شهروندی دارد که زمینه خوبی برای همکاری است. سیستم قضایی در هند فقط برای افراد ثروتمند نیست و تلاش داریم تقاضاهای اقشار غیر ثروتمند را تامین نماییم. همچنین دولت موظف به تامین وکیل برای دفاع از افراد کم درامد است.
وزیر دادگستری هند در این دیدار در مورد رسیدگی به وضعیت زندانیان ایرانی قول مساعدت داد.
وزیر دادگستری کشورمان نیز در ادامه با اشاره به فعال بودن بانوان در جمهوری اسلامی و تصدی پستهای مدیریتی و علمی تاکید کرد: ما قائل به عدالت جنسیتی هستیم که بر اساس مذهب ما است و این امر در زمان دولت آقای روحانی به صورت جدی پیش می رود.
در این ملاقات سفرای دو کشور در رباط و هیات های همراه نیز حضور داشتند.


Powered by Tetis PORTAL