24 بهمن 1395 15:52:30
وزیر دادگستری دستور داد:
تعیین تکلیف وضعیت کودکان استان تهران تا پایان سال

وزیر دادگستری به دبیرخانه مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک دستور داد، تا پیش از پایان سال جاری، وضعیت پاسخگویی به موضوع کودکان استان تهران ساماندهی شده و در شش ماهه نخست سال آتی نیز، آمار دقیقی از وضعیت کودکان این استان ارایه شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری و رئیس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک جمهوری اسلامی ایران در بیستمین جلسه شورای هماهنگی اعضای این مرجع، ضمن تسلیت ایام فاطمیه، با اشاره به حضور پرشور مردم در راهپیمایی 22بهمن امسال اظهار داشت: بار دیگر، حضور مردم موجب افتخار و سربلندی نظام جمهوری اسلامی ایران شد.
وی در این رابطه افزود: به لطف و عنایت خداوند، همواره برکات بسیاری شامل حال ما بوده است که مهمترین این برکات، همین نظام مقدس جمهوری اسلامی و اقتدار روزافزون آن است که هر روز عزتمندتر شده و جایگاه ما در عرصه بین المللی ارتقا پیدا می کند.

** بر اساس گزارشهای بین المللی، شاهد روند رو به رشد کشور در همه زمینه ها هستیم

وزیر دادگستری با بیان این که بر اساس گزارشهای بین المللی شاهد روند رو به رشد کشور در همه زمینه ها هستیم گفت: هرچند آمار ارایه شده در گزارش های بین المللی حاکی از رشد است، ولی این برای ما قانع کننده نبوده و ما انتظار پیشرفت و توسعه بیشتری داریم.
وی در خصوص روند کاهشی میزان آسیب های اجتماعی نیز تصریح کرد: آمارهای اولیه در مورد آسیب های اجتماعی، نشان از توقف آین آسیب ها داشته یا در برخی موارد، شاهد کاهش آسیب ها هستیم که در مجموع حرکت ما جدی بوده و باید آن را با همین آهنگ ادامه دهیم.
پورمحمدی در ادامه بیان داشت: یکی از مسایل ما در حوزه آسیب های اجتماعی، بحث توسعه اقتصادی و رفاه عمومی است که علیرغم مشکلات ناشی از تحریم، آمار ها حکایت از رشد دارند؛ غیر از ضریب جینی که یک توقف یا پس رفت را نشان می دهد، در سایر شاخصها به لطف خداوند وضعیت بهتری داریم.

** جمهوری اسلامی ایران دارای بالاترین نرخ رشد در منطقه است

وی در این خصوص اضافه کرد: برای مثال در توان اقتصادی یک رتبه صعود داشته ایم که بر این اساس اکنون هجدهمین قدرت اقتصادی دنیا هستیم؛ در زمینه اشتغال نیز که برای کشور موضوع نگران کننده ای است، پنجمین کشور مولد اشتغال هستیم؛ این آمار امیدوار کننده بوده و تاثیر مثبتی بر روی کاهش آسیب های اجتماعی دارد و علاوه بر این که این دستاوردها حکایت از رشد عمومی جامعه دارد، نشان دهنده بالاترین میزان رشد در منطقه است.
رئیس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک، دستاوردها در زمینه استعدادیابی و نبوغ کودکان در کشور را بسیار قابل توجه ارزیابی کرده و اظهار داشت: در حوزه مسایل مرتبط با کودکان، کارهای مثبت و ارزنده بسیاری در کشور انجام شده و برای مثال امروز در زمینه فناوری نانو در حوزه نوجوانان و جوانان در سطح اول جهان هستیم؛ همچنین در حوزه های فرهنگی و دینی نیز شاهد تعمیق می باشیم .
وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این موضوع که پایش و مطالعه میدانی استانهای کشور، از جمله اقدامات مثبت دبیرخانه کنوانسیون حقوق کودک در سال گذشته بوده تاکید کرد: اینکه در مورد استان تهران هنوز مطالعه جامعی صورت نگرفته و کسی پاسخگوی وضعیت کودکان در این استان نیست به هیچ عنوان قابل قبول نمی باشد؛ لذا از دبیرخانه این مرجع می خواهم تا پایان سال جاری تمامی اقدامات لازم را در زمینه پاسخگویی به نحوه ساماندهی این موضوع انجام داده و در شش ماهه نخست سال آتی نیز گزارش و آمار دقیق از وضعیت کودکان استان تهران ارایه شود.


Powered by Tetis PORTAL