30 بهمن 1395 8:44:55
وزیر دادگستری در دیدار وزیر کشور آذربایجان:
برای مبارزه با تروریسم متحد شویم

وزیر دادگستری: هدف ما از مبارزه با تروریستها این است که می خواهیم مستقل و آزاد باشیم و عقیده داریم سلطه گر هرکه و هرکجا که باشد باید با آن مبارزه کرد، اروپا یا آمریکا یا داعش فرقی نمی کند، همه آنها از یک جنس هستند و هر که می خواهد از این خطرات مصون بماند باید در این راه همکاری کند.

به گزارش روابط عمومی وزارت دادگستری، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری کشورمان در ادامه برنامه های سفر خود در کشور آذربایجان و در چهارمین دیدار، با وزیر کشور جمهوری آذربایجان دیدار کرد.
وزیر دادگستری کشورمان در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به جمهوری آذربایجان و دیدار با مقامات عالی این کشور اظهار داشت: ما نسبت به وضعیت امنیت کشور های همسایه خود حساس هستیم و با وجود اینکه در کشور از وضعیت مطلوبی برخورداریم اما خوشبین نیستیم چراکه عوامل ناامنی از جمله گروه های تروریستی و تندرو در کشورهای اطراف ما پراکنده هستند.
وی در این رابطه افزود: متاسفانه آمریکا، برخی کشورهای اروپایی و رژیم غاصب صهیونیستی، برای ایجاد درگیری بین کشورهای اسلامی، یا این گروه ها را ایجاد کرده و یا از آنها حمایت می کنند. اکنون در سوریه، عراق و شمال آفریقا، بیش از پنجاه ملیت برای فعالیت تروریستی جمع شده اند که بدون پشتیبانی سرویس های اطلاعاتی، آموزش ها و تامین بودجه، امکان فعالیت ندارند.
پورمحمدی همچنین تصریح کرد: آمریکا و کشورهای اروپایی اکنون معترف هستند که ما قویترین کشور در مبارزه با داعش هستیم و از ما انتظار همکاری اطلاعاتی و عملیاتی در مبارزه با داعش دارند؛ در حالی که ما می گوییم خود شما این گروه تروریستی را ایجاد کرده اید و فکر نمی کردید روزی بلای جان خودتان شود.

** سلطه گر هرکه و هر کجا که باشد باید با او مبارزه کرد

 وی ادامه داد: ما در عراق و سوریه درگیر هستیم و هدف ما از مبارزه با تروریستها این است که می خواهیم مستقل و آزاد باشیم و عقیده داریم سلطه گر هرکه و هرکجا که باشد باید با آن مبارزه کرد، اروپا یا آمریکا یا داعش فرقی نمی کند، همه آنها از یک جنس هستند و هر که می خواهد از این خطرات مصون بماند باید در این راه همکاری کند.
وزیر دادگستری با بیان اینکه ما با روسیه، عراق و سوریه در مبارزه با داعش همکاری داریم و در این راه موفق بوده ایم گفت: ما نیز به عنوان دو کشور دوست باید از اعتماد بین راهبران خود استفاده کنیم و با توجه به سفر قریب الوقوع رئیس جمهور آذربایجان به تهران باید در خصوص اجرایی کردن حدود 120 قرارداد موجود بین دو کشور برنامه ریزی کنیم؛ در دولت آقای روحانی، 20 توافق با شما به امضا رسانده ایم و انتظار داریم این همکاری ها توسعه بیشتری پیدا کرده و در این رابطه، از ظرفیت های موجود، از جمله قرابت فرهنگی دو ملت به خوبی استفاده کنیم.

** ایران در زمینه مبارزه با مواد مخدر آماده همکاری با آذربایجان است

وی در خصوص افزایش سطح همکاری ها گفت: در زمینه مبارزه با مواد مخدر نیز باید همکاری اطلاعاتی و عملیاتی گسترده تری داشته باشیم که در این مورد با توجه به موافقت نامه های همکاری موجود و علاقه مندی دو کشور به همکاری، بسترهای لازم فراهم است.
پورمحمدی همچنین افزود: کشور ما به دلیل داشتن مرزهای طولانی با بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان یعنی افغانستان، از گذشته درگیر مشکلات زیادی در زمینه مواد مخدر بوده و بخشی از موادی که به کشور ما وارد می شود در داخل کشور مصرف و بخشی از آن نیز به سایر کشورها قاچاق می شود که این امر فشار زیادی را بر قوه قضاییه و زندانهای ما وارد می کند و تا امروز ما بیش از 4هزار نفر کشته در راه مبارزه با مواد مخدر داشته ایم و حدود نیمی از زندانیان در کشور ما در رابطه با مواد مخدر محبوس هستند.

** گسترش روابط با ایران همواره از سیاستهای اصولی جمهوری آذربایجان بوده است

 وزیر کشور جمهوری آذربایجان نیز این دیدار را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: از زمان حیدر علی اف، همواره گسترش روابط با ایران از سیاستهای اصولی جمهوری آذربایجان بوده و امروز این روابط در سطح عالی است.
وی ضمن ارایه گزارشی از وضعیت احزاب در این کشور گفت: اقدامات خوبی را برای مبارزه با تروریسم آغاز کرده ایم و با برخی کشورها نیز اسناد همکاری به امضا رسانده ایم تا از طریق تبادل اطلاعات، با هم همکاری داشته باشیم.
وزیر کشور جمهوری آذربایجان گفت: ما توانستیم در چارچوب شهر ایمن، با تامین امنیت شهروندان، ثبات و امنیت را مستقر کنیم ولی این بدان معنا نیست که از تروریسم در امان هستیم؛ چراکه این معضلی جهانی است و با کشور روسیه نیز در این زمینه همکاری داریم؛ کشورهای اروپایی و آمریکا به اسم مبارزه با تروریسم در حال جنگ با مسلمانان هستند و رئیس جمهور ما در این رابطه، همواره خواستار اتحاد امت اسلامی بوده است.
وی یکی از مشکلات کشورش را مواد مخدر دانسته و تصریح کرد: ما از تلاش ایران برای مبارزه با این پدیده شوم آگاه هستیم و همکاری خوبی در این رابطه بین دو کشور وجود دارد و توقع داریم، پلیس ایران در مواردی که ما در تعقیب مجرمین فراری هستند، همکاری لازم را با ما داشته باشد.
وزیر کشور آذربایجان در خاتمه اظهار داشت: گسترش روابط بین دو کشور به نفع منافع ملی هر دو کشور است و سیاست رهبران دو کشور نیز همین است و ما به عنوان مجری، عهده دار اجرایی کردن این سیاستها هستیم.


Powered by Tetis PORTAL